Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Бременност и майчинство Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки

Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки

от 02 окт 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Сурогатните майки са изложени на по-висок риск от усложнения по време на бременността, включително тежък следродилен кръвоизлив и тежка прееклампсия.
  • Констатациите подчертават необходимостта от подобрена пренатална грижа за сурогатните майки и създаването на строги критерии и разпоредби.

Сурогатните майки са изложени на по-висок риск от усложнения по време на бременността, включително тежък следродилен кръвоизлив и тежка прееклампсия, отколкото жените, които са заченали по естествен път или чрез инвитро оплождане. Те също така са по-склонни да родят преждевременно. Това показват резултатите от скорошно проучване на учени от Университета „Макгил“ в Канада, публикувано в списанието Annals of Internal Medicine.

Експертите са на мнение, че констатациите подчертават необходимостта от подобрена пренатална грижа за сурогатните майки и създаването на строги критерии и разпоредби за жените, които желаят да поемат такава роля. Според автора на изследването Мария Велес е важно сурогатните майки да бъдат информирани за потенциалните усложнения.

Проучването

За целите на проучването учените използват данни от 863 017 жени, родили в периода между април 2012 и март 2021 г. Според доклада на екипа 806 бебета са родени от сурогатни майки, 846 124 са заченати по естествен път, а останалите 16 087 чрез инвитро оплождане.

Изследователите откриват, че делът на тежките усложнения при сурогатните майки е 7,8%*, докато при жените, заченали по естествен път, и забременелите чрез инвитро оплождане е съответно 2,3% и 4,3%. Най-висок е рискът от следродилен кръвоизлив (загуба на прекомерно количество кръв след раждането), тежка прееклампсия (високо кръвно налягане, свързано с бременността) и сериозна следродилна инфекция (сепсис). При сурогатното майчинство се наблюдава и по-висока вероятност от преждевременно раждане – преди 37 гестационна седмица.

Бременност

По време на проучването изследователите взимат предвид фактори, които могат да повлияят на риска от усложнения при бременността, като възраст, тегло, предишни раждания, тютюнопушене, здравословни проблеми и социално-икономически статус.

На какво се дължи повишеният риск?

Предишните изследвания, разглеждащи сурогатното майчинство, имат смесени резултати. Въпреки това учените смятат, че причината за повишения риск от усложнения е липсата на генетична връзка между майката и бебето.

През бременността имунната система на жената се променя естествено, за да се предотврати отхвърлянето на растящия плод. Износването на бебе с различен генетичен материал обаче може да повлияе на имунния отговор на жената. Небалансиран или свръхактивен имунен отговор може да допринесе за усложнения, включително преждевременно раждане и прееклампсия.

>>> Усложненията при бременност са свързани с повишен риск от смърт

Ограничения на проучването

В проучванията са включени само жени, износили и родили едно бебе, поради което не е ясно какви биха били резултатите при тези с многоплодна бременност. Развитието на повече от един ембрион е често срещано при сурогатното майчинство и е налице повишен риск от различни усложнения.

Също така проучването включва сравнително малък брой сурогатни майки, което означава, че е твърде вероятно да бъде допусната статистическа грешка.

„Въпреки ограниченията, проучването подчертава, че всъщност знаем относително малко за конкретните рискове от увреждания, на които са изложени сурогатните майки.“, коментира Джаки Лийч Скъли, професор по биоетика в Университета на Нов Южен Уелс, която не участва в проучването.

*Velez Maria et al. Severe Maternal and Neonatal Morbidity Among Gestational Carriers: A Cohort Study. Annals of Internal Medicine. 2024.

Източник:
  • Surrogates face higher risk of pregnancy complications, study finds: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/sep/23/surrogates-face-higher-risk-of-pregnancy-complications-study-finds
  • Surrogacy is booming. But new research suggests these pregnancies could be higher risk for women and babies: https://theconversation.com/surrogacy-is-booming-but-new-research-suggests-these-pregnancies-could-be-higher-risk-for-women-and-babies-239574
Още по темата:
  • Консумацията на алкохол от бащата преди зачеване е свързана с мозъчни и лицеви дефекти при потомството Консумацията на алкохол от бащата преди зачеване е свързана с мозъчни и лицеви дефекти при потомството
  • Пет шепи - вълшебната диета на Виктория Бекъм Пет шепи - вълшебната диета на Виктория Бекъм
  • Ако бебето не идва... Ако бебето не идва...
  • Консумацията на сок от нар от бременни жени подпомага развитието на мозъка на плода Консумацията на сок от нар от бременни жени подпомага развитието на мозъка на плода
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90
10.10€ / 19.75лв.

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90

СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
40.50€ / 79.21лв.

СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120

БЕКЛИ ОРГАНИКС МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ С ЛАВАНДУЛА 100 мл.
16.00€ / 31.29лв.

БЕКЛИ ОРГАНИКС МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ С ЛАВАНДУЛА 100 мл.

СЕГРЕТА МЛАДЕЖКА ЛИНИЯ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЕЖОВИ 3 размер 70 DEN
21.95€ / 42.93лв.

СЕГРЕТА МЛАДЕЖКА ЛИНИЯ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЕЖОВИ 3 размер 70 DEN

НОВАЛАК ПРЕНАТАЛ капсули * 30
22.50€ / 44.01лв.

НОВАЛАК ПРЕНАТАЛ капсули * 30

ЕЛЕВИТ капсули * 30 BAYER
29.55€ / 57.79лв.

ЕЛЕВИТ капсули * 30 BAYER

Коментари към Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки
    www.framar.bg 
    на 24 July 2026 в 21:35
    Коментирайте "Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бременност и майчинство
  • Бременност
  • Как да различим течение от околоплодни води?
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Скъсена шийка на матката при бременност
  • Упражнения за тазово дъно (упражнения на Кегел)
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Как да различим цветна бременност от цикъл?
  • Фалшиво положителен тест за бременност
  • Лечение на хемороиди при бременност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Във Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимостВъв Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимост

Във Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимост

от 24 юли 2026г.Прочети повече
Синдром на Пиер РобинСиндром на Пиер Робин

Синдром на Пиер Робин

от 24 юли 2026г.Прочети повече
Домашни средства и билки при задържане на течностиДомашни средства и билки при задържане на течности

Домашни средства и билки при задържане на течности

от 24 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 22 дни, 7 часа и 55 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 31 дни, 7 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОФАРМА ПАНТЕСАЛМИНА ПЛЮС ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ЛОСИОН ЗА КОСА ампули 15 мл * 10

ТРИФАС КОР таблетки 5 мг * 30 BERLIN CHEMIE

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY

ГРЕВИЯ НОРМАЛ ПРЕША + ХЕСПЕРИДИН + ЧЕРЕН БЪЗ капсули * 60

ГРЕВИЯ ЕНЕРДЖИ ЕФЕКТ + L-ТЕАНИН + L-АРГИНИН капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:32:50

БРИНТЕЛИКС таблетки 10 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:32:10

СИНУЛАН ФОРТЕ таблетки * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:29:36

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: Милена Апостолова от 24 юли 2026г. в 15:52:38

БРИНТЕЛИКС таблетки 10 мг * 28

Коментар на: Лорейн Николова от 24 юли 2026г. в 15:17:40
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival