Учени от Дюк: Постоянното обезлесяване е причина за изчезването на някои видове лемури
Учени от Университета Дюк разкриват причината, поради която някои видове лемури са изложени на голям риск от изчезване, а именно постоянното обезлесяване на териториите, които са техните основни местообитания.
Безспирното изсичане на дърветата води до промяна на трилиони бактерии и специфични микроби, които обитават чревния тракт на определени представители на този тип животни, и им помагат да усвояват по-лесно разнообразните растения, виреещи в широколистните гори.
В новото проучване учените сравняват състава на червата на 12 вида лемури от остров Мадагаскар, където всяка година хиляди акра гора се унищожават, за да се проправи път на селскостопанските култури и пасища.
Избраните 12 вида са от представители от два клона на родословното дърво – кафяви и сифака лемури. И двете групи консумират растителна храна, събрана от стотици видове дървета. Но докато кафявите се хранят предимно с плодове, сифака са известни с това, че ядатлиста, пълни с фибри и танини. Червата на този вид изобилстват с предимно приятелски бактерии, които им помагат да разградят трудните листа, които приемат, превръщайки ги в полезни хранителни вещества, благоприятни за поддържането на здравето им.
Екипът доказва, че в някои от разгледаните видове присъстват микроби, които са по-специализирани от останалите. Те обитават определени гори и помагат за тяхното правилно храносмилане. Резултатите от изследването показват също, че тези лемури много трудно биха се адаптирали на нови места с разпокъсани гори, което пък в бъдеще ще доведе до тяхното тотално изчезване.
„Констатациите от изследването обясняват защо толкова много кафяви лемури са се адаптирали към плен, но само един вид сифака е бил успешно отглеждан в зоологически градини. Те имат специализирани диети и са напълно зависими от правилните микроби.“, казва Лидия Грийн.
eurekalert.org, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ИЗЧЕЗНАЛИТЕ МОМИЧЕТА - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ МОЗАЕЧНА СТИКЕРНА КНИЖКА ПРИРОДА 40162
БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МАТРЬОШКИ - ЖИВОТНИ ОТ ФЕРМАТА T0532
БИГДЖИГС МАГНИТНА ИГРА - ФЕРМА BJ002
СМОЛ ФУУТ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИ 10 части 6611120279
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- 25 редки животни, които сякаш са от друг свят
- 15 редки животни, които ще ви удивят с външния си вид
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Какви опасности крият за вашето дете домашните любимци?
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- 15 всеизвестни животни без козина, които трудно ще разпознаете
- 8 странни факта за секса при животните – I част
- Малките на 18 редки животни, които ще ви очароват
- 30 екзотични хибридни животни, които биха били любопитни в реалния живот
- Защо животните нямат месечен цикъл ?
Коментари към Учени от Дюк: Постоянното обезлесяване е причина за изчезването на някои видове лемури