Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Отслабване и спорт Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2

Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2

от 05 май 2011г., обновено на 17 юли 2020г.
Редактор: Вероника Събова
Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Сънят остава недооценен инструмент в арсенала за управление на теглото. Редовната рутина на достатъчен висококачествен сън може да доведе до реална промяна в способността за поддържане на здравословно тегло и може да помогне за намаляване на рисковете от сериозни здравословни проблеми, включително диабет тип 2 и други метаболитни нарушения.

Нови изследвания показват, че хормонът на съня мелатонин може да насърчи загубата на тегло чрез увеличаване на присъствието на определен вид мазнини в организма, които всъщност помагат за изгарянето на калории. Може да звучи изненадващо, че наличието на мазнини в тялото води до загубата на тегло, предизвикваща изгаряне на мазнини, но е факт.

Какво представлява мелатонинът?

Мелатонинът е природен хормон, известен с това, че е свързан с циркадните ритми на организма и способстващ за здрав сън. Той се отделя от хипофизата по време на сън. Рано сутрин нивото му се понижава и организмът се събужда.

Мелатонинът намалява нивото на триглицеридите и липопротеините с ниска плътност и повишава нивото на полезния холестерин, което има решаващо значение за понижаване на общия риск от развитие на сърдечносъдови заболявания.

Какво показват изследванията?

Изследвания върху мелатонин

През последните години учени идентифицират конкретни мазнини, които водят до изразходване на енергия, а не я съхраняват, както правят обикновените мастни клетки. Една от тези видове мазнина е така наречената „бежова мазнина“, която се намира близо до ключицата и по протежението на гръбначния стълб при възрастни хора. Друга наскоро идентифицирана мазнина е „кафявата мазнина“, която също изразходва енергия. Стимулирането на тези мазнини в тялото е определено като потенциално лечение на затлъстяване, както и диабет тип 2.

Екип от изследователи от Испания и Тексас установяват, че мелатонинът увеличава присъствието на бежова мазнина при плъхове при 6-седмичен режим на орално доставяне на хормона. Техният експеримент включва както затлъстели плъхове с диабет тип 2, така и гризачи със здравословно тегло, които са без диабет.

Половината от плъховете (както със затлъстяване, така и с нормално тегло) получават мелатонин с питейната вода всеки ден в продължение на 6 седмици, докато на останалите не е предоставяно допълнително количество от хормона. В края на 6-седмичния период плъховете, които получават допълнително количество мелатонин, показват повишено присъствие на бежова мазнина.

Изследователите установяват, че гризачите, получавали хормона на съня, са повишили чувствителността си към термогенните ефекти както на студа, така и на физическите упражнения. Термогенните процеси повишават скоростта на метаболизма и подтикват тялото да изразходва допълнително енергия. Според тези резултати мелатонинът може да увеличи запасите на бежова мазнина и да предизвика повишено изгаряне на калории.

Това откритие се основава на по-ранни изследвания, които показват, че допълнителният прием на мелатонин забавя наддаването на тегло, понижава кръвното налягане и подобрява функцията на глюкозата при плъхове със затлъстяване и диабет тип 2.

Други изследвания също предполагат, че мелатонинът може да играе роля при лечението на метаболитна дисфункция. Ниските нива на хормона са свързани с инсулиновата резистентност и повишен риск от диабет тип 2. Доказано е, че допълнителното количество мелатонин, предоставен на мишки и други животни, подобрява чувствителността към инсулин и понижава кръвната захар.

Безопасно ли е да се приемат добавки с мелатонин за контрол на теглото?

Прием на мелатонин

И така, трябва ли да започнете да приемате добавки с мелатонин, за да свалите няколко килограма? Отговорът е „НЕ“ - поради няколко причини. Въпреки че резултатите са обещаващи и в съответствие с по-ранните изследвания, все още не се знае достатъчно за връзката между мелатонина и производството на мазнини и как допълнителното количество от хормона може да се използва безопасно и ефективно като лечение за затлъстяване или терапия за метаболитно заболяване.

Естественото производство и калибриране на мелатонин в тялото е сложен и прецизен процес. Добавките с мелатонин, дори приети в препоръчани дози, могат да повишат нивата на хормона до няколко пъти от нормалните. Това може да доведе до нарушаване на циркадните ритми и здравословния цикъл на съня – резултат, който не е добър за цялостното здраве и контрола на теглото.

Начини за стимулиране естественото производство на мелатонин

Производство на мелатонин

Добрата новина е, че има начини за стимулиране на естественото производство на мелатонин в организма без лекарства или добавки.

Избягване на изкуствената светлина през нощта

Нивата на мелатонин се покачват в тялото през тъмните часове на денонощието и спадат през светлите. Изкуствената светлина през нощта може да забави освобождаването на мелатонин и да наруши цикъла „сън-събуждане“.

Подарете си час или повече преди лягане далеч от ярко осветените цифрови екрани, за да позволите на тялото да реагира на тъмнината на вечерта.

Излагане на слънчева светлина

Излагането на светлина през дневните часове, особено слънчева, може да засили циркадните ритми и да помогне да се избегне недостигът на мелатонин.

Отделете известно време за разходки навън или се уверете, че работите в близост до прозорец, за да осигурите на тялото достатъчно слънчева светлина.

Физическа активност

Физическата активност е друг начин за укрепване на циркадната функция и подобряване на съня. Това също е критичен аспект на дългосрочния контрол на теглото.

Провеждайте упражненията си не по-късно от 3 часа преди лягане, така че напрежението да не пречи на съня.

Храни, съдържащи мелатонин

Има и редица храни, съдържащи мелатонин, които се вписват добре в здравословната диета. Бадемите, орехите, слънчогледовите семки, черешите, доматите и копърът, както и подправките кардамон и кориандър са добри източници на хормона на съня.

Източник:

psychologytoday.com, freepik.com

Още по темата:
  • Хапче за отслабване ще предпазва от диабет и ще забавя старостта Хапче за отслабване ще предпазва от диабет и ще забавя старостта
  • Тъмната страна на отслабването с лекарства за диабет: Повишен риск от панкреатит, стомашна пареза и други сериозни заболявания Тъмната страна на отслабването с лекарства за диабет: Повишен риск от панкреатит, стомашна пареза и други сериозни заболявания
  • В борбата с диабета и излишните килограми ефикасно участва марихуаната В борбата с диабета и излишните килограми ефикасно участва марихуаната
  • Искате да отслабнете? Не се гримирайте Искате да отслабнете? Не се гримирайте
3.7/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 60 АДИФАРМ
14.20лв.

МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 60 АДИФАРМ

АУРА СЛИМ 75 мл. крем за отслабване
12.40лв.

АУРА СЛИМ 75 мл. крем за отслабване

Коментари към Хормонът мелатонин подпомага отслабването и намалява риска от диабет тип 2

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 18 February 2020 в 13:16

    MERI KANTAREVA

    Колко дълго може да се използва мелатонина?

    В случай че се касае за хранителна добавка с мелатонин, то тя може да се приема 10-15 дни без прекъсване или както е посочил производителят на дадения продукт.

  2. MERI KANTAREVA 
    на 16 February 2020 в 21:56

    Колко дълго може да се използва мелатонина?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Отслабване и спорт
  • 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • 10-дневна диета с елда за отслабване с 10 килограма
  • Диета № 9 - при диабет
  • Как се свалят 5 килограма за 1 седмица – стъпка по стъпка
  • Свалете 5 килограма само за 3 дни
  • Диабет
  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Сярна гъба
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 23 часа и 42 мин.

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 201 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли хускът да замести "Оземпик", ако искате да отслабнете Може ли хускът да замести "Оземпик", ако искате да отслабнете

Може ли хускът да замести "Оземпик", ако искате да отслабнете

от 14 апр 2025г. Прочети повече
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival