12 ползи за здравето от нахута – едно от първите култивирани от човека растения
Нахутът, известен също като гарбан боб, е част от семейството на бобовите растения. Въпреки че през последните години става много популярен, нахутът се отглежда в страните от Близкия Изток от хиляди години.
Здравословни ползи от нахута
Като богат източник на витамини, минерали и фибри, нахутът може да предложи различни ползи за здравето, като например подобряване на храносмилането, поддържане на здравословно тегло и намаляване на риска от няколко заболявания. Освен това бобовото растение е с високо съдържание на протеини, което го прави отличен заместител на месото във вегетарианските и веганските диети.
Представяме ви 12 причини, които ще ви накарат да хапвате нахут поне три пъти седмично.
1. Регулира нивата на кръвната захар
Както всички бобови растения, нахутът е сложен въглехидрат, който тялото усвоява бавно и използва предимно за набавянето на енергия. Този факт е от значение, тъй като простите въглехидрати, като рафинирано брашно, бял хляб, сода и други, могат значително да повишат нивата на кръвната захар много бързо. Освен това нахутът съдържа нишесте (въглехидрат с бавно изгаряне), което допълнително спомага за регулирането на глюкозата.
2. Отличен помощник в борбата с излишните килограми
Високото съдържание на фибри в нахута поражда чувство на ситост, което значително помага за ограничаването на приема на нездравословна храна. Няколко проучвания показват, че хората на диета с високо съдържание на фибри са склонни да имат по-ниско телесно тегло, а нахутът може дори да допринесе за намаляване на излишните мазнини.
3. Подобрява храносмилането
Както вече споменахме, нахутът е богат източник на фибри, които, освен че се борят с излишните килограми, подпомагат балансирането на pH нивата и увеличават значително популацията на добрите бактерии в червата, като в същото време намаляват броя на „лошите“.
4. Понижава риска от сърдечносъдови заболявания
Една от основните причини за развитие на сърдечносъдови заболявания са повишените нива на холестерол, а за нахута е установено, че помага за регулиране на нивата на “лошия” холестерол. Високото съдържание на фибри в комбинация с калий, витамини от група В, както и витамин С, поддържат здравето на сърцето и намаляват значително риска от сърдечни заболявания чрез премахване на артериалната плака. Освен това фолатът, съдържащ се в нахута, също допринася за здравословното състояние на сърцето, защото противодейства на аминокиселините, които подпомагат образуването на кръвни съсиреци.
5. Богат източник на протеин
Нахутът е един от най-богатите източници на растителни протеини - хранителни вещества, които играят важна воля в почти всяка функция на човешкото тяло. Обаче трябва да се има предвид, че протеинът, съдържащ се в нахута, е непълен, което означава, че той не съдържа всички незаменими аминокиселини, от които се нуждае организма. Затова се препоръчва нахутът да се комбинира с други източници на протеин като пълнозърнести храни, ядки или зеленчуци.
6. Намалява възпалението
Проучвания показват, че консумацията на поне четири порции нахут седмично може значително да намали риска от възпалителни процеси в човешкия организъм. Хранителните вещества, които помагат при възпаление, са витамини А, В6 и С, холин, фибри, протеини, желязо, магнезий и селен.
7. Поддържа здравината и еластичността на кожата
Никой не обича бръчките, но ако нахутът се включи в диетата, може да придаде на кожата младежки вид. Това се дължи на мангана, който дава възможност на клетките да генерират енергия, а също така е доказано, че се бори със свободните радикали, които са основната причина за появата на бръчки.
8. Намалява риска от ракови заболявания
Селенът, съдържащ се в големи количества в нахута, е минералът, който помага на черния дроб да функционира правилно, което подпомага процесът на детоксикация на ракови клетки в тялото. Минералът също намалява възпалението и помага за предотвратяването на растежа на туморните образувания. Фибрите пък спомагат за понижаване на риска от колоректален рак, а изофлавоните, открити в нахута, могат да предотвратят развитието на рак на гърдата.
9. Подобрява мозъчната функция
Холинът, който се намира в нахута, подобрява когнитивните функции, включително паметта и концентрацията.
10. Укрепва костите
Всички знаем колко важен е калцият за здравето на костите, а нахутът съдържа изобилие от него. Но може би дори по-важното е, че нахутът е богат на магнезий - другият минерал, който се използва от човешкия организъм за поддържане структурата на костите. Освен това витамин К помага за усвояването на калций, а желязото и цинкът са важни за производството на колаген – важен протеин за поддържане здравето на костите.
11. Поддържа нормалното зрение
Всички прекарваме много време, взирайки се в компютърния екран, което вреди много на очите ни, така че трябва да сме сигурни, че правим всичко възможно, за да ги защитим. Нахутът е богат източник на витамин А, който е ключов за поддържането на нормалното зрение. Освен това цинкът в нахута спомага транспортирането на витамина от черния дроб до ретината. Установено е също, че цинкът може да бъде в състояние да предотврати прогресията на макулна дегенерация.
12. Насърчава растежа на косата
Наличието на протеини, витамини A и B и други хранителни вещества в нахута подпомага предотвратяването на косопада и насърчаването на растежа на косата.
Противопоказания
Консумацията на ястия от нахут е противопоказна при язви на жлъчката и при индивидуална непоносимост към продукта.
Както и останалите бобови растения, и нахутът засилва газообразуването в червата, затова не трябва да се прекалява с приема му. Това особено важи за възрастните хора. След консумация не бива да се пие вода веднага.
medium.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАТИСЪН ПРОТЕИН ОТ НАХУТ 400 г MT2809
НовРЕТРО КАФЕ С ЦИКОРИЯ прах 100 г ЗДРАВНИЦА
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС CHIEFTAIN МИКС ЗА МЪЖА 200 г
БИОХЕРБА НАТУРАЛНО БРАШНО ОТ НАХУТ 300 г
НАХУТЕНО БРАШНО 500 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
НАХУТ ЗЪРНО 450 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Ползи за здравето от брашното от нахут
- Спанак с нахут и оризова гарнитура
- Леблебия, Нахут, Сланутък
- Пилешки гърди с нахут и спанак
- Веган майонеза от нахут
- Аквафаба – натуралният заместител на яйца
- Пикантна яхния от леща и нахут
- Бисквити с брашно от нахут, овесени ядки и банан
- Къри с нахут, грах и картофи
- Задушен нахут с картофи, наденица и бекон
Коментари към 12 ползи за здравето от нахута – едно от първите култивирани от човека растения