Пчелен прашец – състав, здравни ползи и начин на приемане
Лечебните свойства на пчелния прашец са ценени още от древни времена. Можем да открием факти за използването на продукта в храната дори в Библията, в древни египетски и китайски източници. Фармацевтичният му ефект е установен още от бащата на медицината – Хипократ, също и от Питагор. Според тях пчелният прашец повишава общата жизнеспособност на организма, стимулира работата на вътрешните органи и жлези. Тонизиращото действие и съставът на прашеца го правят неизменна част от менюто на спортистите, защото активното мускулно натоварване изисква постоянен източник на сили.
Днес здравословното хранене набира все по-голяма популярност и хората все по-често се обръщат към природата когато става въпрос за продуктите, които консумират и по отношение на грижата за здравето изобщо. Затова пчелният прашец често присъства в менюто както на тези, които страдат от определен здравен проблем, така и на здравите хора, приемащи го като профилактично средство.
В китайската медицина прашецът се смята за едно от най-тонизиращите средства. Притежава изключителни свойства: удължава живота, облекчава протичането на хронични заболявания, намалява нуждата от наркотични вещества, оказва пречистващо действие върху организма. Характеризира се и с антибиотични свойства, предпазва организма от радиационното въздействие.
Често този продукт е наричан прашец на живота, защото съдържа всички вещества, необходими за правилното функциониране на организма. Интересен факт за пчелния прашец е, че все още не е открит начин да се създава изкуствено. |
Полезните свойства на продукта се дължат изцяло на неговия състав.
Състав на пчелния прашец
Пчелният цветен прашец, събран от тичинките на медоносните растения и преработен от жлезите на пчелите, е природен концентрат, богат на разнообразни хранителни и биологично активни вещества. Съставът му зависи в голяма степен от растенията, от които е събиран. Белтъчините в него са от 7 до 40%, открити са също свободни аминокиселини и глобулини. Глобулините заемат важно място при оформянето на съпротивителната система на организма срещу инфекции.
Пчелният прашец съдържа въглехидрати (20-40%) и мазнини (1-15%). Химичният анализ на този пчелен продукт показва наличието на витамини (провитамин А, В1, В2, С, Е, биотин, инозит, рутин, В12 и др.), микроелементи (цинк, желязо, кобалт, мед, йод и др.), растителни ферменти и хормони.
Хранителната стойност на 1 килограм пчелен прашец е колкото тази на приблизително 10 килограма мед. |
Прашецът прави храната по-пълноценна и натурална. Съдържанието на аминокиселини в продукта е няколко пъти по-високо от това в говеждото месо и в яйца със сирене. Изследвания доказват, че в прашеца има вещество, което възпрепятства развитието на бактерии в организма. Силно изразено антибактериално действие на този пчелен продукт се наблюдава при салмонела. Високото съдържание на хранителни влакна и целулоза го правят незаменим за хора, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт. Лабораторни опити, проведени върху животни, показват, че веществото въздейства благоприятно върху общия състав на кръвта. При редовна употреба се подобрява съставът на кръвта на страдащи от анемия, увеличава се съдържанието на хемоглобин в кръвната плазма. Прашецът е полезен и за хората с повишен холестерол, понижава съдържанието му и това на триглицеридите, също така допринася за намаляването на плътността на липопротеините.
Знаете ли, че пчелният прашец съдържа почти всички нутриенти, от които се нуждаем за поддържането на оптимално здраве? Интересен факт е, че министерството на здравеопазването в Германия официално го разпознава като лекарствено средство. |
Ползи за здравето от приема на пчелен прашец
Проучваният показват, че пчелният прашец има висока антиоксидантна активност. Той се бори със свободните радикали и оксидативния стрес, като намалява риска от сериозни хронични заболявания като тумори, диабет и сърдечни проблеми. Прашецът съдържа страхотна комбинация от трите антиоксиданта, които се намират в какаото, виното и доматите.
Спомага също за нормализиране на дейността на черния дроб, кръвотворния апарат и червата. Прилага се при лечебното хранене на спастични колити, язва на дванадесетопръстника, базедова болест. Пчелният прашец влияе благотворно върху растежа и метаболизма на човешкия организъм. И още здравни ползи...
Пчелният прашец е истинска енергийна бомба
Многото хранителни вещества в пчелния прашец го правят чудесен природен стимулатор (предимно в комбинация с мед). Витамините, въглехидратите, протеините и витамините от група В в състава му могат да повишат тонуса и да преборят умората.
Може да се използва за възстановяване след боледуване или операция, при липса на апетит, както и при физическо или психическо натоварване (изпитни сесии, спортни състезания, туристически преходи).
Пчелен прашец при възпаления и кожни проблеми
Пчелният прашец се използва често в продукти за лечение на възпалителни състояния и общи кожни раздразнения като псориазис или екзема. Аминокиселините и витамините защитават кожата и подпомагат възстановяването на клетките.
Вътрешните възпаления са един от основните фактори зад редица сериозни заболявания. При тестове пчелният прашец показва противовъзпалителни свойства, подобни на лекарствени продукти като аналгин и фенилбутазон. Той може да се използва и при лекуване на рани и изгаряния, като служи за успокояване на кожата и предотвратяване на инфекции.
Пчелният прашец подпомага функциите на дихателната система
Пчелният прашец съдържа високо количество антиоксиданти, които биха могли да имат противовъзпалителен ефект върху тъканите на белите дробове, предотвратявайки появата на астма.
Пчелният прашец и алергиите
Някои изследвания сочат, че огромна част от пациентите, лекувани от алергия с продукта, се преборват от болестта си. Астма, алергии и проблеми със синусите се повлияват прекрасно от пчелния прашец. Той съдържа вещества, които потискат активацията на клетките, предизвикващи алергични реакции.
Знаете ли, че за 1 килограм мед се събира прашец от 8 милиона цветя. |
Прашецът улеснява работата на храносмилателната система
В допълнение към полезните витамини, минерали и протеини, пчелният прашец съдържа ензими, които помагат за храносмилането и за това тялото да получи всички ценни вещества от консумираната храна.
Пчелен прашец и имунитет
Прашецът е добър за чревната флора и по този начин подпомага имунната система. Той предпазва организма от вирусите и е богат на антиоксиданти, защитаващи клетките от вредното въздействие на свободните радикали.
Пчелният прашец поддържа сърдечносъдовата система
Пчелният прашец съдържа големи количества рутин – антиоксидантен биофлавоноид, който допринася за укрепване на капилярите и кръвоносните съдове и помага при проблеми с кръвообращението. Освен това коригира нивата на холестерола, има профилактично действие при атеросклеротични процеси. Неговите мощни противосъсирващи сили помагат за предотвратяване на инфаркт и инсулт.
Пчелен прашец в помощ на простатата
Мъжете, които страдат от доброкачествена хиперплазия на простатата, могат да намерят облекчение, ако използват пчелен прашец. Той е в състояние да помогне за намаляване на възпалението и да спре честите позиви за уриниране.
Пчелният прашец и хормоните
Пчелният прашец възстановява и стимулира функцията на яйчниците, следователно може да се използва като ускорител за забременяване. Освен хормонален стимул, той е и чудесен афродизиак.
Пчелен прашец за отслабване
Пчелният прашец върши чудеса при хора с наднормено тегло, благодарение на сложния си и полезен състав, регулира химичните процеси, чийто дисбаланс често води до натрупването на излишни килограми (помага за изгарянето на калориите). Продуктът е нискокалоричен и не се напълнява от него. 15% от състава на прашеца са лецитин, който разтваря мазнините в организма ни.
Само за една чаена лъжичка прашец една пчела се труди 8 часа дневно в продължение на месец. |
Как се приема и съхранява пчелният прашец?
Препоръчва се преди употреба да се смели на прах (с кафемелачка например). Консумацията му става преди ядене, като се сдъвква бавно. Употребява се самостоятелно, смесен с мед, с пчелно млечице или като съставна част на диетични продукти.
Прием на пчелен прашец за възрастни:
- максимална доза само по лекарско предписание – 30 грама пчелен прашец дневно за 20 дни;
- с лечебна цел – 20 грама пчелен прашец за 20 дни;
- поддържащо и профилактично – 10 грама пчелен прашец ежедневно.
Желателно е консумацията на продукта да започне в малки количества (около четвърт чаена лъжица), които плавно да се увеличават до достигане на препоръчваната доза.
След двумесечен ежедневен прием на пчелен прашец е добре да се направи пауза от месец.
Пчелен прашец за деца
Пчелният прашец е подходящ за деца над 2,5-3-годишна възраст, а дозите са от 5 до 15 грама, като увеличението е постепенно с възрастта. Приемът започва с 2-3 зрънца дневно.
Пчелният прашец трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.
Как е правилно да се консумира пчелният прашец?
Френският апитерапевт Каяс препоръчва пчелен прашец да се консумира, като се смесва с мед и хладка вода, с мед и краве масло, с мед и пчелно млечице.
Комбинациите на пчелен прашец с прясно изцеден лимонов сок или кисело мляко също са препоръчвани. Предпочитаната комбинация се оставя да престои една нощ, след което се преминава към консумация.
Ако решите да си приготвите здравословна закуска, бихте могли да добавите към киселото мляко с пчелен прашец овесени или други ядки, любими плодове, кълнове, различни семена.
healthline.com; draxe.com; доц. Светослав Ханджиев, член на Европейската академия на науките по хранене
Снимки: pixabay.com
Коментари към Пчелен прашец – състав, здравни ползи и начин на приемане