Бурсит
Бурсите представляват сплескани торбовидни структури, изпълнени с течност. Те са разположени около ставите, в частите, където се осъществява движението. Функцията им е да улесняват движението на ставата. Бурситът представлява възпаление на бурсите. При такова възпаление в тях се натрупва повече течност.
Причини, симптоми
Когато настъпи възпаление в бурсата функцията й се нарушава и пациентът започва да усеща болка при движение. Болката се усеща на мястото над бурсата. Възможно е и подуване на засегнатото място, което е обичайно за повърхностните бурси. Симптоми са и зачервяването, ограниченост в движението, затопляне, хипотрофия.
Заболяването може да е остро – появява се спонтанно и отминава чрез лечение или от самосебе си. Възможно е и хронично протичане, където оплакванията са продължителни.
Сред възможните причини за появата на бурсита са инфекциите, травмите, отлагането на микрокристали. Постоянно повтарящи се движения, например, могат да наранят и деформират бурсата и да доведат до заболяването. Проникването на микроорганизми в бурсите чрез нараняване или от друго огнище на възпаление в тялото, също предизвикват бурсит. Заболявания и състояния като захарен диабет и алкохолизъм, хронични бъбречни заболявания и продължително лечение с кортикостероиди са предразполагащи фактори за инфектиране на бурса. Най-често бурситът се проявява при пациенти с подагра, тъй като при това заболяване в бурсите се отлагат пикочни кристали. Ревматоидният артрит, системния лупус ериматозус и други заболявания също крият риск от развиване на бурсит.
Лечение
Лечението е свързано с физиотерапия и рехабилитация, намаляване на налягането в бурсата, чрез изтегляне на течност от нея. Прилагат се обезболяващи противовъзпалителни медикаменти, както и кортикостероиди. При наличие на инфекциозен бурсит се прилага и антибиотично лечение.
При съмнения се обърнете веднага към ревматолог.
Коментари към Бурсит