Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Вирусни хепатити – профилактика с ваксини

Вирусни хепатити – профилактика с ваксини

от 15 юни 2011г.
Вирусни хепатити – профилактика с ваксини - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Профилактиката на вирусните хепатити А и В се осъществява чрез приложение на моно- или комбинирани ваксини.

Хепатит А има цикличност на проявяването си, като заболеваемостта традиционно се повишава през пет до осем години. Заразяването става при директен контакт от човек на човек по фекално-орален път.

Инфекцията може да се разпространи чрез замърсена вода, храна и предмети, при влошени санитарни условия по време на природни бедствия, чрез консумация на термично необработена храна, при пътуване в ендемични райони. Епидемии могат да възникнат в затворени колективи, в семейството или в домове за деца и възрастни хора.

Инкубационният период варира от 15 до 50 дни. Протичането е изключително вариабилно – от лека асимптомна инфекция до тежък хепатит с остра чернодробна недостатъчност и смърт.

Инфекцията, причинена от вируса на хепатит А (HAV), не хронифицира, но са описани случаи на рецидив при 20% от пациентите. При почти 70% от децата на възраст под шест години хепатит А протича асимптомно, като тази група служи като резервоар за разпространение на HAV сред възрастната популация.

През последните 30-40 години в България се наблюдава възрастово изместване на вирусния хепатит А от по-млада към по-напреднала възраст и понастоящем едва 30% от хората на възраст до 20 години са се срещали с това заболяване. Това означава, че голяма група от възрастното население няма имунитет към HAV.

Около 25% от хората по света са инфектирани с вируса на хепатит В – HBV (70% в Азия, като водещата страна е Китай). В България има повече от 450 000 хронични носители на HBV.

HBV се предава чрез кръв, но и чрез всички телесни течности, включително сперма (при полов акт без кондоми), пот, урина, сълзи, слюнка, при контакт, с които е възможно заразяване дори при повърхностно нараняване или манипулации с нестерилни инструменти в стоматологични кабинети и козметични салони, при използване на нестерилни спринцовки при наркомани.

Хепатит В протича в две основни форми – асимптомна и симптомна. Асимптомната инфекция може да бъде субклинична (пациентите са аниктерични с повишени нива на чернодробните ензими) и инапарентна (доказва се само серологично). Един от всеки четири пациента със симптоматична инфекция има иктер.

Инфекцията с HBV може да има тежки последствия, включващи фулминантна хепатална некроза, хроничен хепатит, цироза. Над 90% от децата и около 5% от възрастните, инфектирани с HBV, стават хронични носители на вируса.

Хроничните носители са изложени на повишен риск за развитие на първичен хепатоцелуларен карцином (HCC). Противохепатитната В ваксина има и антикарциногенен ефект, тъй като осигурява протекция срещу инфекцията с този хепатотропен вирус.

Ваксината срещу хепатит А е въведена от 1995 година. В САЩ тя се прилага при деца >12 месеца, заедно със задължителните ваксини, и в резултат е установено развитието на колективен имунитет.

Между 1995 и 2006 година честотата на хепатит А в САЩ е намаляла значително, като най-големият спад е след 1999 година в щатите, в които ваксината е станала задължителна.

През 2006 година Американската академия по педиатрия препоръча при всички деца >12 месеца да се прилага ваксина срещу HAV. Ваксината срещу хепатит A е ефективна и за постекспозиционна профилактика.

Резултатите от проведено в Казахстан проучване върху здрави хора на възраст 2-40 години, които са били в контакт със заразени с хепатит А, показват, че ваксината осигурява еквивалентна протекция или дори превъзхожда приложението на HAV имуноглобулин.

От изследването са изключени деца <2 години, възрастни >40 години, имунокомпрометирани пациенти, както и тези с хронични чернодробни заболявания. При тях HAV immunoglobulin (в стдартна доза 0.02 ml/kg) е средство на първи избор за постекспозиционна профилактика.

Моновалентните ваксини срещу хепатит А са Avaxim на Sanofi-Aventis, Havrix на GlaxoSmithKline (GSK), а срещу хепатит В – Engerix на GSK.

Най-добрата защита за всички родени в България преди 1992 година, неваксинирани и неболедували от хепатит А и В, е да се приложи комбинирана ваксина срещу хепатит А и В.

Twinrix на GSK е първата и единствена комбинирана (двувалентна) ваксина срещу хепатит А и В.

Само родените у нас след 1992 година са ваксинирани срещу хепатит В още през първия ден от живота си.

Twinrix се предлага под формата на инжекционна суспензия. Съдържа инактивиран вирус на хепатит A и повърхностен антиген на вируса на хепатит B (HBsAg), получен чрез рекомбинантна ДНК технология.

Тя е показана за предпазване от инфекции с хепатит А и хепатит B, с което осигурява и защита на пациента от заразяване с вируса на хепатит D. Препоръчваната схема на ваксинация с Twinrix е три дози с период от един месец между първите две и период от пет месеца между втората и третата.

Резултатите от клинични проучвания показват, че антитела срещу хепатит A се установяват при 94% от възрастните след прилагане на първата доза, при 99.5% – след прилагане на втората доза и при 100% – след прилагане на третата доза.

Антитела срещу хепатит B са установени при 71% от възрастните след прилагане на първата доза, при 97% – след прилагане на втората доза и при 99.7% – след прилагане на третата доза.

При изключителни случаи трите инжекции могат да бъдат приложени в рамките на три седмици при възрастни, които се нуждаят от бърза защита преди пътуване. В тези случаи се препоръчва четвърта инжекция 12 месеца след първата доза.

Триседмичната ваксинационна схема също води до изграждане на антитела при около 83% от пациентите, като броят им се повишава до 89% след бустер доза на месец 12.

Препоръчва се лицата, на които е приложена първата доза, да завършат курса с всички дози Twinrix.

Бустер доза Twinrix или друга ваксина срещу хепатит A или В може да бъде приложена в съответствие с официалните имунизационни препоръки (1, 2). (КД)

 Използвани източници:

1. Twinrix http://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts

2. Van Hercka K., Leroux-Roelsb G., Van Dammea P. et al. Ten-year antibody persistence induced by hepatitis A and B vaccine (Twinrix) in adults. Travel Medicine and Infectious Disease 2007, 5: 171–175 http://www.sciencedirect.com/science/journal/14778939

4.0/5 7 оценки

Коментари към Вирусни хепатити – профилактика с ваксини

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирусни хепатити – профилактика с ваксини
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:54
    Коментирайте "Вирусни хепатити – профилактика с ваксини"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни противогрипни ваксини за пенсионерите - ще ги има ли?

преди 2039 дни, 7 часа и 1 мин.

Проверка на пожарогасителя на колата. Ще ме глобят ли, ако не е минал профилактика?

преди 2068 дни, 7 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival