Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Костни промени по време на менопаузата

Костни промени по време на менопаузата

от 16 юни 2011г.
Костни промени по време на менопаузата - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Климактериумът е естествен период от живота на всяка жена. През този период, в следствие на намаляване и отпадане на секрецията на женските полови хормони жената губи способността си да зачева и да дарява живот. Той протича през три фази- предменопауза, менопауза и следменопауза, която продължава до края на живота.

Продължителността на този преход е индивидуална, но обикновено надхвърля десет години. Нормално климактериума започва около 50 годишна възраст. За ранен климактериум се говори, когато той настъпва преди 45 години. Трябва да се имат предвид и обстоятелства /оперативни намеси, лъчелечение, антихормонално лечение и др./, в следствие на които климактериума може да настъпи и много по- рано. Известно е, че женските полови хормони /естроген и прогестерон/ взимат участие в цялостната обмяна на организма и в дейността на централната нервна система. При намаляване и отпадане на тяхното отделяне настъпват различни прояви /разреждане и отпадане на менструалния цикъл, топли вълни, сърдечно- съдова нестабилност, емоционална лабилност/, които са естествени по своя произход, но неприятни по своя характер, за жената през този период от нейния живот. От медицинска гледна точка е ясно и това, че тогава настъпва и ускоряване на процесите на остаряване на тялото като атеросклерозата на кръвоносните съдове, намаляване на имунната защита, промяна в обмяната веществата в това число и на костната тъкан. Именно промените в костите през климактериума са обект на моята специалност.

Костната тъкан се променя чрез два едновременно протичащи процеса- костно изграждане и костна резорбция /разграждане/. Когато преобладава процеса на костно изграждане настъпва увеличаване на костната маса и обратно- при преобладаване на костното разграждане костната маса на тялото намалява. След раждането, човешкият скелет преминава през етап на натрупване на костна маса, който продължава до към 20- 25 год. възраст, защото през този период от време процесът на изграждане на костта преобладава.

Тогава обикновено се постига и т.н. пикова /върхова/ костна маса, която както ще видим понататък е от съществено значение за развитие на промените в костната плътност през климактериума. След този период на натрупване, костите ни започват да намаляват своята плътност до края на живота ни. Тогава костното изграждане и разграждане са в относително равновесие с известно преобладаване на костното разграждане. Процесът е много бавен във времето и е в пряка, непосредствена връзка с това как се храним, колко сме активни физически, дали злоупотребяваме с алкохол , кафе и тютюн, дали боледуваме от хронични заболявания, дали се налага да приемаме определен вид медикамени.

Процесът е еднакъв за индивидите и от двата пола. При жените обаче, след като навлязат в периода на климактериума процесът на загуба на костна маса придобива лавинообразен ход. Естествено възниква въпроса ЗАЩО? Отговорът е следният: естрогенът е хормон, който естествено подтиска костното разграждане. През периода на менопаузата, с намаляване и спиране на неговата секреция този подтискащ ефект върху костното разграждане изчезва, в следствие на което процесът на костно изграждане започва да изостава.

Доказано е, че след навлизането в климактериума жената започва да губи от 2-5 % годишно от своята костна маса, което означава, че около 75 годишна възраст, загубата при една немалобройна група жени възлиза на 30- 40 % от костната маса преди менопаузата. Това състояние на значително намаляване на костната плътност се нарича ОСТЕОПОРОЗА /от старогръцки osteon- кост и poros- пора/. Самата остеопороза в по- голямата част от случаите не би трябвало да се счита за болест, защото е следствие от естествения процес на напредване на възрастта. Дори най- често не дава никакви субективни оплаквания. Затова Световната Здравна Организация я нарече тихата пандемия. Тиха- защото протича безсимптомно и пандемия- защото обхваща всички жени в климактериум в целия свят. Основния здравословен проблем, който предизвиква остеопорозата в национален, а и в световен мащаб е многократно повишаване на риска от счупване на кост, спонтанно или при незначителна по своята сила травма. Това води след себе си до повишена болестност и повишена смъртност при жените с остеопороза, както до и повишени здравни финансови разходи. Този повишен фрактурен риск с неговите здравни и финансови последствия, както за индивида, така и за обществото е главната причина през последните 2 десетилетия остеопорозата да бъде обект на особено внимание на медицинската наука и практика.

Автор: д-р Иван Казмин

4.0/5 5 оценки

Коментари към Костни промени по време на менопаузата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Костни промени по време на менопаузата
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 03:40
    Коментирайте "Костни промени по време на менопаузата"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 31 дни, 8 часа и 13 мин.

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 285 дни, 12 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 11 часа и 50 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 4 часа и 32 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 11 часа и 23 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 18 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival