Паренето в устата може да е от метала в коронките
Дори да поддържаме грижливо зъбите си, рано или късно стигаме до момента, когато се налага да сложим коронка или мост. Всяка година материалите се подобряват или се появяват нови, а технологиите бързо се развиват, обяснява Пламен Атанасов от съюза на зъботехниците.
Хората се интересуват от здравината и естетиката, а също и какво ще им струва. Под протеза специалистите разбират всеки помощен елемент, който се слага в устата, включително и пломбите, които се отливат - инлеите. Най-естетични са керамичните конструкции без метал, който влияе на оцветяването на протезите, казва Атанасов. Чистата керамика обаче не при всички ситуации дава нужната здравина, за да издържи голям мост дълги години. Затова по правило се нанася и изпича върху метална конструкция.
Модата на златните коронки е отминала преди много години. Днес сплавите на благородния метал служат само за база, върху която се облицова с керамичен материал. При 24-каратовото галванично злато на практика няма алергии, казва зъботехникът. Вместо керамика може да се използват и различни пластмаси главно за да се постигне по-ниска цена. С малки изключения винаги се комбинират с метал за здравина. Прецизността на изработката зависи по-скоро от методиката и машините, с които работи зъботехникът, а не от материала. При конструкциите, които се отливат, вероятността от неточности е по-голяма, отколкото при тези, изработени по копирен или галваничен път.
За неподвижни протези се използва и друг много здрав материал - циркон (циркониев диоксид). Върху основата, направена от циркон, се нанася керамика и се изпича. Така може да се направи не само единична коронка, но и протеза, която замества няколко липсващи зъба. Цирконът се приема добре дори от хора, склонни към алергии, има отлични физични и механични качества, висока плътност и нулева порьозност. Затова пък струва по-скъпо- коронка от циркон излиза не по-малко от 700 лв. За сравнение - металокерамичните са около 200 лв., а прескерамиката - над 500.
Конструкциите от чиста керамика са безметални. Така се избягва рискът от биметализъм в устата Този неприятен ефект може да се получи, дори ако вторият метал в устата е 24-каратово злато. Слюнката играе ролята на галванична среда и пациентът усеща парене и кисело-горчив вкус. Значение има и повишената киселиност в устата. Трудно е да се остане само с един метал, освен ако устата не се протезира наведнъж с една отливка, обяснява Атанасов. В сплавите вече няма никел и берилий, смятани за канцерогенни.
Животът на качествено направена коронка може да е много дълъг. Зависи от изработката и напасването в устата.
Някои хора са със силно развита мускулатура на челюстите и дъвчат много интензивно, коментира зъботехникът. Други се хранят небрежно, може да хруснат песъчинка, която да наруши целостта на коронката. Риск за протезата е и ако човекът скърца със зъби нощем. Заплаха за коронката са пародонтозата и естественото оголване на венеца.
Най-популярни си остават металокерамичните конструкции заради оптималното съотношение между здравина и цена.
Изработените от циркон протези пък са изключително прецизни, защото обработката става с CAD/CAM системи - фреза, управлявана от софтуер, изрязва точно и бързо зададената с 3D форма. Сканирането на зъбите скоро ще може да се направи и директно с камера в устата .
След като данните постъпят в компютъра, се визуализират и виртуално се моделира конструкцията. Данните за формата командват фрезмашина, която изрязва точно и в подробности зададената мостра. После моделът се връща и конструкцията се облицова с керамика в лабораторията.
Могат да се изработят и няколко поредни зъба. Важното е в устата да има поне един краен зъб със здрав корен, на който да се закрепи неподвижната протеза - мост. Ако липсва краен зъб, се слага имплант. Той се препоръчва и ако липсва един зъб между два здрави. Така се предотвратява изпиляването на тези, които са в съседство.
Чистата керамика има друго достойнство - тя е естетична, защото преходът на коронката към венеца е като при естествените зъби и при евентуалното оголване не се вижда метална част, както при металокерамиката. Особено ако не е изпилена прагово.
Алумина технологията е по-евтина и стара алтернатива на циркона със сходни качества. Естетиката е същата, но здравината - по-малка и се ползва най- вече за изработка на единични зъби. Все по-популярни стават фасетите - частично възстановяване или естетично коригиране на зъба. Те могат да се изработят от прескерамика, или алумина, казва Атанасов. В тази група зъботехнически изделия са инлеите - пломби, които се отливат и са по-здрави от обикновените полимерни, изработени директно в устата.
Прескерамиката е материал, който е с по-различен химически състав от керамиката, използвана в съчетание с метал. Подходяща е за фасети, инлеи, единични коронки и малки мостови конструкции - 2-3 зъба. Начинът на технологична обработка при нея е резличен - тя се пресова под висока температура и налягане. Прескерамиката е възможен избор, ако по една или друга причина човек не иска да има метал в устата си. Дава значително по-добра естетика от металокерамиката, твърди зъботехникът.
Ако в устата липсват повече зъби или пък са извадени крайните, към които би се закрепил мостът, може да се помисли за подвижна протеза. От няколко години и вече в много лаборатории се изработват еластични протези. Предимствата им са здравина и устойчивост на износване, не поемат течности, а това позволява да се избегнат лошият вкус и миризма в по-голяма степен. Конструкциите от такива пластмаси се понасят добре и не предизвикват алергични реакции. Те са алтернатива за пациенти, които имат непоносимост към стандартните стоматологични материали. Още един плюс е, че за поставянето им в устата не се използват метални куки. Химическият състав на тази пластмаса постоянно се усъвършенства и началните й недостатъци са отстранени. Зъболекарят прави индивидуална преценка дали пластмасовите протези са подходящи.
Поддържането на зъбите не зависи само от финансовите възможности на човека. Познавам доста заможни хора, които са небрежни, и такива, които теглят заем, за да си направят естетични и качествени зъби, коментира Атанасов.
Коментари към Паренето в устата може да е от метала в коронките