Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение

Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение

от 15 юни 2011г.
Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Псориазисът е широко разпространена хронично-рецидивираща дерматоза, от която боледуват около 3% от населението на света. Честотата му е най-висока в скандинавските страни и Северна Америка, като към екватора броят на болните намалява.

През последните години се налага становището, че псориазисът е системно нарушение, а не само дерматоза. Резултати от проспективни проучвания показват, че заболяването е независим рисков фактор за развитие на захарен диабет и артериална хипертония.

Етиологията на псориазиса все още е неизвестна. Обсъждат се различни теории – имунологична, генетична, вирусна, неврогенна, метаболитна… Съвременни изследвания доказаха, че това е автоимунно заболяване, медиирано от Т-клетки.

Допуска се съществуването на автоантиген или дори спектър от различни автоантигени с висока кожно-специфична експресия в папиларния слой на епидермиса. Тези автоантигенни структури предизвикват дермално и епидермално възпаление с инфилтрация на Т-лимфоцити и полинуклеарни неутрофили.

Освобождават се фактори на възпалението, които стимулират пролиферацията на кератиноцитите и ангиогенезата. Епидермисът задебелява, като е налице ускорено възобновяване на клетките в рамките на 3-4 дни (вместо 20 дни) – кератоцитна пролиферация. Нарушава се клетъчната диференциация, като кератиноцитите запазват фрагменти от ядрата си и в най-повърхностния слой на кожата – stratum corneum.

Убедителна е и генетичната теория. Според нея съществуват няколко патологични гена, но генетичното носителство в хромозома 6 на 6p21:PSORS1 се счита отговорно за появата на псориазиса.

Важна отключваща роля играят провокиращи външни и вътрешни фактори, които оказват влияние върху комплексния контролен механизъм на клетъчната репродукция чрез цикличните нуклеотиди, епидермалните растежни фактори, специфичните протеинкинази.

Псориазисът е еритемо-папуло-сквамозна дерматоза със значителна заболеваемост и влошено качество на живот, съизмеримо с това при раковите, артритните и сърдечносъдовите заболявания.

Кожните промени са със симетрично разположение и са локализирани по екстензорните повър-хности на крайниците (лакти и колена), по тялото (гърди, гръб, корем, лумбо-сакрална област), капилициума, ноктите. По-рядко се засягат лицето, половите органи, големите гънки на тялото, дланите и стъпалата.

Псориатична еритродермия възниква хронично при постепенно сливане на отделните плаки или остро – вследствие на неадекватно третиране на еруптивен псориазис. Кожата при тази форма е ярко еритемна и едемна, с нарушено общо състояние на пациента.

Псориазис пустулоза е по-особена клинична проява, тъй като се характеризира с наличие на гнойни мехурчета. Тя може да възникне върху съществуващи псориатични лезии или да се развие като форма, започваща de novo.

За оценка на тежестта на заболяването и респективно за избора на терапия се използва PASI индекс (psoriasis area severity index). При него субективно се оценява степента на еритем, индурация и десквамация на псориатичните лезии и каква площ от общата кожна повърхност ангажират.

Най-високата стойност, отговаряща на най-тежката форма е 72, а най-ниската – 0 (пациентът е клинично здрав). Изчислява се по специфична формула. При PASI >10 пациентът се нуждае от системна терапия.

В случаите, когато е невъзможно определянето на PASI (например при пустулозен псориазис), тежестта се изчислява в зависимост от процента засегната телесна повърхност – BSA (body surface area).

Около 80-85% от болните са с ограничено кожно засягане, 15-20% имат по-обширни поражения. Болките в ставите са чест симптом и обхващат приблизително 30% от болните – артропатичен псориазис. Ставен синдром с оток, деформации и скованост се наблюдава при 5% от тях.

Лечението на псориазиса зависи от PASI индекса, възрастта и общото състояние на болния, използваните до момента терапии, като трябва да се подхожда строго индивидуално.

При леките и средно тежки форми лечението се провежда само с локални средства. Това са емолиенти, кератолитици (салицилова киселина и урея), локални кортикостероиди (за кратък период от време), дитранол и катрани, производни на витамин D3 (калципотриол), и на витамин A киселина (локални ретиноиди).

Системната терапия се налага при тежки и резистентни форми на псориазис. Използват се цитостатиците метотраксат (антагонист на фолиевата киселина) и циклоспорин А, системни ретиноиди (с най-голямо приложение етретинат). Този вид лечение е свързано с много нежелани лекарствени реакции, дългосрочна токсичност, икономически загуби и често – с развитие на резистентност.

Най-съвременната системна терапия на псориазис е с биологични средства (biologicals). Те действат избирателно, като потискат отделни реакции на имунния отговор и блокират на молекулярно ниво специфични етапи от патогенезата на заболяването.

Прилагат се два основни вида biologicals:

- модулатори, насочени срещу тумор-некротизиращия фактор алфа (TNF-alfa) – etanercept, infliximab, adalimumab

- модулатори, насочени срещу Т-лимфоцитите или антиген-представящите клетки – efalizumab, alefacept

Etanercept е човешки рекомбинантен протеин, получен от сливането на рецептора за TNF-alfa (TNFR2/p75) и Fc на IgG1. Свързва се с разтворимия и с мембранно свързания TNF-alfa и така блокира захващането на TNF-alfa към клетъчната повърхност. Прилага се при средно тежък до тежък плакатен псориазис и е средство на първи избор при тежък псориатричен артрит.

Infliximab е човешко-мише (25% мише) химерично моноклонално IgG1 изотипово антитяло с висок афинитет и специфичност за свързване на TNF-alfa. Формираните с него стабилни комплекси възпрепятстват проинфламаторните му ефекти. Показан е за лечение на умерено тежък и тежък плакатен псориазис, при еритродермия и при генерализиран пустулозен псориазис. Не се прилага в Европа.

Adalimumab е моноклонално антитяло, прилага се за лечение на умерен до тежък плакатен псориазис и псориатричен артрит.

Efalizumab e хуманизирано мише антитяло, насочено срещу CD11а – субпопулация на левкоцитен функционално-свързан антиген (LFA-1). Блокирайки този антиген, efalizumab инхибира активацията на Т-лимфоцитите, придвижването им в кожата и Т-клетъчната адхезия към кератиноцитите. Прилага се при умерено тежък до тежък плакатен псориазис.

Alefacept е рекомбинантен имуноглобулин IgG с имуносупресивно действие на базата на свързване с Т-CD2+ клетките и с рецепторите на NK-клетките. Използва се за лечение на умерено тежки и тежки форми на псориазис.

Биологичните продукти са сравнително нови и скъпо-струващи медикаменти. Проведените до момента клинични проучвания не дават информация за дълги периоди от време, както по отношение на ефективността, така и по отношение на безопасността.

Одобрение за приложение при различни форми на псориазис имат: etanercept (Enbrel на Wyeth, вече собственост на Pfizer), efalizumab (Raptiva на Мerck Serono), infliximab (Remicade на Centocor и Schering-Plough, вече част от MSD), adalimumab (Humira на Abbott), alefacept (Amevive на Biogen). В България регистрираните медикаменти са: Humira, Enbrel, Remicade и Raptiva.

Фототерапията е друг широкоизползван метод за лечение и включва: изкуствена и селективна ултравиолетова терапия и фотохимиотерапия (ПУВА). При селективната ултравиолетова терапия се прилага облъчване с ултравиолетови (УВ) А- и Б-лъчи от граничната зона, УВ-Б лъчи широк спектър или УВ-Б лъчи тесен спектър.

ПУВА терапията включва комбинация от псорален и УВА-лъчи. В зависимост от това дали псораленът се приема вътрешно или се прилага локално, терапията бива системна и локална.

Нов съвременен метод за лечение на псориазиса е лазертерапията, който обаче е приложим само при солитарни лезии.

Морелечението (таласотерапията) е алтернативен метод на лечение, при който се използва благоприятната комбинация на слънце, морска вода и йодни изпарения под дерматологичен контрол.

Доц. д-р Мери Ганчева, дм

Институт по експериментална морфология и патология

Българска академия на науките

 

2.8/5 4 оценки

Коментари към Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:18
    Коментирайте "Псориазис – eтиология, патогенеза и лечение"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 257 дни, 20 часа и 49 мин.

Стичане на секрет в гърлото - причини, лечение и предупреждения

преди 1846 дни, 21 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival