МЗ: Няма риск за онкоболните заради спрените доставки на технециеви генератори

От здравното министерство изпратиха указание до онкологичните болници, в което посочват, че тъй като доставката на технециеви генератори спира, пациентите, нуждаещи се от изследвания за наличието на метастази, е нужно да бъдат пренасочвани към изследвания с ЯМР или ПЕТ скенер.
Договорът за осигуряването на технециевите генератори е сключен на 31 май 2018 г. с „Новимед Фарма“. Фирмата е единственият вносител, а към настоящия момент все още има недоставени количества по договора.
От здравното ведомство съобщават, че са провели няколко срещи и от фирмата ги уверили, че генераторите ще бъдат доставени, но това така не е станало до момента. Припомнят още, че не е подадена и нито една оферта в частта за този вид генератори за обявената обществена поръчка за доставка на радиоактивни продукти и генератори. Търгът е прекратен в частта на технециевите и предстои обявяването на нов.
От МЗ уверяват, че са предприели нужните действия и до сключването на нов договор няма да има риск за онкоболните.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: mh.government.bg
Снимка: bnr.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Диабетиците с осигурен инсулин на Novo Nordisk след юни 2009-та
- Д-р Анна-Мария Борисова оглави здравното ведомство
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Депутатите приеха окончателно Републиканския бюджет за 2020 г.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Изпълнителна агенция "Медицински надзор"
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- Министър Христо Хинков: Повече профилактика, край на роенето на болниците
Коментари към МЗ: Няма риск за онкоболните заради спрените доставки на технециеви генератори