Над 50% от българите страдат от разширени вени

Над половината от българското население страда от разширени вени. Данните бяха представени на 15 май 2019-а по време на откриването на националната информационна кампания „Вземи краката си в ръце“. Организатор на инициативата е Българското национално дружеството по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА).
По време на кампанията ще бъдат организирани безплатни профилактични прегледи в осем големи града, което ще стане в седмицата между 10 и 14 юни.
Председателят на БНДСЕХА и ръководител на клиниката по съдова хирургия във варненската МБАЛ „Св. Марина“ проф. Веселин Петров съобщи, че 62% от пациентите не са лекувани. Данните показват още, че около 40 000 души се подлагат на консервативна терапия, а 10 000 претърпяват операция. При 20% хроничната венозна болест е в напреднал стадий. В Европа с леката форма на заболяването са между 80% и 85% от населението.
Един от основните проблеми, когато става дума за разширени вени, е липсата на ранна диагностика, категоричен е изпълнителният директор на Националната кардиологична болница проф. Марио Станкев. Проблемът, подчерта професорът, е, че рядко се обръща внимание на първите симптоми за разширени вени, сред които са тежест, болка, схващане, подути глезени и лесна умора. Ранната диагностика и лечение предотвратяват прогресивното развитие към тежките форми, които могат да доведат до тромбофлебити и язви на краката.
Смисълът на националната кампания е хората не само да се възползват от безплатните прегледи, но и да получат повече и професионална информация за хроничната венозна болест, която се окачествява като социално-значимо заболяване.
Националната кампания беше подкрепена от актрисата Деси Бакърджиева, която признава, че покрай ролята си в сериала "Откраднат живот" е разбрала, че разширените вени не са естетически проблем и човек трябва да полага грижи за здравето си.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: prplay.net
Продукти свързани с НОВИНАТА
КАМБРЕН ЕЛАСТИЧЕН ЧОРАП ДО КОЛЯНОТО SK1
СЕГРЕТА ЧОРАПОГАЩИ С КОМПРЕСИЯ ЧЕРНИ 5 размер 70 DEN
КОМПРЕСИВЕН ЧОРАП ПРИ РАЗШИРЕНИ ВЕНИ МЕДИЛАСТ КЛАС II 7 / 8 размер XL * 1 брой МЕДИКА
ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНИ ЧОРАПИ ПО ВРЕМЕ НА ОПЕРАЦИЯ LIPOTHROMBO AG
СЕГРЕТА БИКИНИ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СЛАБА КОМПРЕСИЯ БЕЖОВИ 1 размер 70 DEN
СЕГРЕТА ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ БЕЗ ПРЪСТИ БЕЖОВИ 2 размер 140 DEN
НОВИНАТА е свързана към
- Разширени вени
- Да се преборим с разширените вени!
- Високите токове имат ли вина за разширените вени
- Предотвратете появата на разширени вени, спазвайки 8 основни правила
- 10 съвета срещу разширени вени
- Използвайте 7 метода за облекчаване на разширени вени
- Как да облекчим болката при разширени вени?
- Мажете разширените вени с мехлем от пчелен восък, зехтин и смола
- Розов божур, Самовилски божур
- Клек
Коментари към Над 50% от българите страдат от разширени вени