Градските хора са застрашени от рак и депресия
През 1900 година едва 14 на сто от световното население е живеело в урбанизирани зони. Преди три години статистиките показваха, че този процент е скочил на 50, а по данни на ООН през 2050 година 70% от жителите на планетата ще живеят в градове.
Вярно е, че градските хора се радват на по-добра работа и на по-добро заплащане. Те ползват по-добри здравни услуги имат по-богат избор на храна, но тези неща си имат цена - градската среда излага хората на повишен риск от хронични заболявания, като психически болести, имунни заболявания, артрит, инфаркт, рак и проблеми с фертилитета. А колкото повече се пренаселват градовете, толкова повече растат и споменатите заплахи.
Учените установиха, че бебетата, родени в градовете, са по-големи и по-тежки, което би трябвало да е положителен знак, но когато се сравнят плацентите на майките от оживен мегаполис с тези от тихата провинция, при градските родилки се откриват големи количества химически замърсители, наречени ксеноестрогени. Същото важи и за още неродените им бебета.
Неблагоприятното въздействие на ксеноестрогените се свързва със затлъстяването, хиперактивността, ранния пубертет, проблемите с плодовитостта, рака на белите дробове, простатата и гърдата. Според ръководителката на проучването д-р Мария Маркос от университета в Гранада, градските родилки, въпреки че като цяло са по-възрастни и с по-малко тегло от провинциалните, раждат по-големи бебета. Това се дължи на ксеноестрогените, индустриалните замърсители, които влияят на човешкия организъм по подобие на женския хормон - естрогена. Тези токсични вещества имат съществено въздействие върху неродените деца, но проблемите не се изчерпват с това.
Миналата година лабораторни тестове на учени от университета в Чикаго установиха, че градските замърсители предизвикват значителни метаболични изменения при бебетата, които се изразяват в увеличена кръвна захар и резистентност към инсулина. Вредните химикали от нездравословната среда водят до развитие на диабет от тип 2. Животът в панелни блокове излага децата на много по-голям риск от силно късогледство /над 6 диоптъра/, което води до слепота при 50 на сто от случаите в по-късен етап от живота им, а това се дължи на недостатъчния контакт със слънчевата светлина.
Сравнително стерилната градска среда излага жителите й още от малки на голям риск от алергии и астматични заболявания. Според една от здравните хипотези тези отрицателни въздействия се дължат на недостатъчния контакт на малчуганите с безвредните микроби от почвата, калта и зелените площи, които изграждат ранния имунитет.
Лондонско психиатрично проучване, проведено от д-р Глин Луис, доказа по недвусмислен начин, че случаите на шизофрения са два пъти по-чести при мъжете, родени и израснали в градска среда. Гражданите са с 39 на сто повишен риск от депресия и биполярно афективно разстройство и с 21% повишен риск от фобии.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60
АНТИСТРЕС капсули * 60 ФИТОФАРМА
ДАВИНЕС ШАМПОАН УЕЛ БИИНГ 250 мл.
СТРЕС. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЕГО - ПРОФ. ГРЕГ УИЛКИНСЪН
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Страдам ли от депресия?
- Кодеин
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Литий
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- И билките имат странични ефекти
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
Коментари към Градските хора са застрашени от рак и депресия