Да избягаме от есенната депресия
Тези оплаквания зависят не само от сезонността, но и от денонощния ритъм. А статистиката е красноречива - жените боледуват два пъти по-често от мъжете, което се свързва с хормонални промени, характерни за предменструалния, следродовия период и климактериума.
Есенната депресия е сезонно афективно разстройство. Представлява форма на депресия, която настъпва през есенните месеци, като за пикови се приемат октомври и ноември. Тази форма на депресия е свързана с дефицит на естествена слънчева светлина, което от своя страна води до намалени нива на хормона на щастието - серотонин. От друга страна, в кожата ни се синтезира по-малко количество витамин D, което ни прави особено чувствителни и изнервени.
Редуцираното количество естествена светлина води и до повишение на количеството на хормона мелатонин, посредством който се регулират циркадните ритми в човешкото тяло. Той е отговорен за телесната температура, съня, чувството за глад, с което се обяснява и повишеният апетит през есента. Сравнително по-малкото слънчеви часове и ранното стъмняване през този период стимулират секрецията на мелатонин от епифизата, която достига своя максимум при пълен мрак.
Симптомите на есенната депресия засягат поведението, общуването, качеството на съня, активността, апетита. Освен това са налице: понижено настроение, лесна уморяемост, нарушена концентрация на вниманието, нарушен апетит, намалени сексуални интереси, нерешителност, апатия.
Осигурете си повече светлина. Есенната депресия се повлиява благоприятно от светлина. Но лечебни свойства има само ярката светлина, с интензивност много по-голяма от 2000 лукса, защото това всъщност представлява осветеност през обикновен облачен ден. При слънчево време и ясно небе интензивността надвишава 10 000 лукса.
Понижената телесна температура през есента води до повишение на мелатонина и хората предпочитат по-висококалорична храна, което със сигурност би се отразило и на килограмите. Ето защо е необходимо да си осигурим прием на здравословна храна, богата на витамини и минерали, повече зеленчуци, прясно изцеден сок, риба, пиле.
Движението е изключително полезно при депресия, например гимнастика, йога, просто разходка след дълъг работен ден.
Физическото натоварване блокира тъжните мисли и подобрява настроението. Създава желание и мотивация за работа.
Препоръчват се дейности, които действат тонизиращо и стимулиращо, като посещение на СПА център, шопинг терапията, среща с приятели, приятна музика, парче черен шоколад.
Ако състоянието ви се влошава и трудно се справяте с всекидневните си задължения, може да се обърнете за консултация към специалист, който да оцени състоянието ви и при нужда да ви предпише антидепресанти и психотерапия.
Колкото повече слънце и светлина има, толкова повече са усмихнатите и весели лица. От това с каква нагласа започваме своя нов ден и как възприемаме света около себе си се определя и настроението.
Всеки сезон крие свое очарование и в цветните есенни дни можем да открием много хубави неща. С такава нагласа можем дори да перифразираме един наш писател от близкото минало: "Няма нищо по-хубаво от спокойствието на лошото есенно време."
Проф. Вихра Миланова, началник на Клиника по психиатрия, Александровска болница
Коментари към Да избягаме от есенната депресия