Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг

Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг

от 25 юни 2013г.
Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Доц. Божидар Финков от МБАЛ "Св. Анна" в София.

Доц. Финков, данните, публикувани от Националния център по здравна информация към Министерство на здравеопазването, разкриват тревожнa статистикa за сърдечно-съдовите заболявания в България. Обяснете какво представлява острият коронарен синдром (OKС) и какви са най-честите му симптоми?

Острият коронарен синдром (OKС) е сборно понятие на 3 донякъде твърде различни заболявания. Едното е нестабилната ангина, което е най-леката форма. Другото е инфаркт без СТ елевация и инфаркт със СТ елевация. Поне така е по международната квалификация, която е базирана върху съответния алгоритъм на поведение при тези три форми на ОКС. По-популярно е да говорим за остър инфаркт и да говорим за нестабилна стенокардия, тъй като гражданите трудно биха направили разлика между инфаркт с или без СТ елевация. Това е един електрокардиографски критерий. Всъщност инфарктът е един процес, това не е нещо, което се случва в един миг или става за 5 минути. Той се развива в рамките на часове. Има своето начало, което обикновено е свързано със запушвания на кръвоносен съд. Причината почти винаги е остра тромбоза на съда. Било върху здрав съд, което е много рядко, или върху съдове, които предварително са увредени от атеросклеротични изменения във вътрешната обвивка на съдовата стена и тази остра тромбоза предизвиква рязко спиране на кръвотока към определена зона на сърцето. И така започват да се развиват процеси на влошаване или преустановяване на функцията - зашеметяване на миокарда и в крайна сметка унищожаване, умъртвяване на тъкан, която впоследствие се замества със съединителна тъкан. И така щастливият пациент, който примерно не е третиран съвременно, с реканализация (отваряне на съда), завършва с една увредена лява камера и със сърдечна недостатъчност. Горе-долу това е една спонтанна еволюция. Разбира се, запушването на съда почти винаги - в 99% от случаите, е съпроводено с една типична болка. Счита се, че има по-голям процент безболкови инфаркти, но ако не болка, то има някакви други признаци, които показват че има някакъв гръден дискомфорт. Това може да са болки в челюстите, в раменете, в ръцете, в гърба. Да не е онази типична болка в гърдите, която е описана в много здравни предавания в медиите. Тази болка трябва да ангажира пациента, че нещо с него не в ред. Между другото, когато болката е типична, тя е много силна, мъчителна, притискаща, на широка площ и рядко бива пренебрегната от пациента, въпреки че българинът търпи. Много често пациентите казват, че имат такива болки от няколко дни и идват на четвъртия ден, когато инфарктът вече се е оформил и терапевтичните възможности са ограничени да предотвратят усложнения.

Много хора, особено през зимата, могат да се подведат, че болките в гърба са в резултат на настинка…

Така е, не са редки случаите, в които пациентите не искат да си помислят, че това може да е инфаркт, може да е болка, свързана със сърцето и да забавят своето обръщане към лекар. Моят съвет е хората да бъдат по-бдителни по отношение на здравето си и да бъдат по-наблюдателни. Болка в гръдния кош отпред, в задгръдната кост или всякакви други еквиваленти, за които споменах, почти никога не са случайни. Би трябвало да не се отлага контактът с лекаря и ако той не идва, пациентът да отиде при лекаря. Да го качат на колата близките му и да го закарат. Пациентът трябва да е активен.

Какви са съвременните методи за лечение на ОКС?

Ако се върна исторически, през 60-те доктрината беше, че инфарктът не се лекува, лекуват се усложненията. Това от днешна гледна точка е смешно, даже подсъдно. Съвременната терапия на инфаркта цели максимално бързо възстановяване на проходимостта на съда, което може да стане основно по два начина. Единият е чрез прилагане на специални фибринолитични медикаменти, които имат своите ограничения – свързани са с действия в по-ранната фаза на инфаркта. И другата, по-ефективна методика, е първичната коронарна ангиопластика. Това е отваряне на съда посредством катетър. В изключително редки случаи, с неподходяща анатомия, даже бих казал почти като казуистика, може да се предприеме и оперативно лечение, което по принцип се избягва. Колкото по-рано се възстанови проходимостта и се ограничи това вредно въздействие на липсата на кръвоснабдяване в съответната зона на сърцето, толкова по-ефективно е активното лечение, както и последващото медикаментозно. И на практика не се стига до инфаркт, ако съдът се отвори навреме, хората въобще не развиват инфаркт.

Много кардиологични клиники се откриха през последните години в страната, във всяка една от тях ли могат да се извършват тези два метода?

Ако има нещо, което 100% оправдава това масово откриване на частни клиники, това е тъкмо борбата с острия инфаркт. От техническо естество пациентите с остър инфаркт са по-лесни за работа и рисковете са по-малки от редица планови интервенции в коронарните съдове. В този смисъл, ако в някои по-периферни кардиологични клиники усложненията са повече, то те не са при инфарктите.

Предвид високата смъртност от остър коронарен синдром в България, какви мерки са предприети за намаляване на смъртните случаи и какво още трябва да се направи в тази посока?

Искам да спомена и нещо важно - освен ангиопластиката има и няколко групи медикаменти, които имат пряко отношение към смъртността или преживяемостта след миокарден инфаркт. Това са една особена група, т.нар. антиагреганти – медикаменти, които блокират слепването на тромбоцитите. Защото даже и след сполучлива ангиопластика и имплантиране на стент, ако не се продължи с въпросните медикаменти и техните най-нови представители през последните 2-3 години, които влязоха в препоръките на европейското и американското дружество, би могло стентът да тромбозира, би могло микроциркулацията да бъде влошена. Така че тези антиагреганти имат изключително важно значение наред със статините, бета-блокерите и другите средства за продължаване на лечението след една сполучлива ангиопластика.

Колко време продължава лечението с тези медикаменти?

Прието е при случай с остър инфаркт - минимум една година. Това е заложено в препоръките. Антиагреганти се взимат една година при пациенти, прекарали остър инфаркт, това също е залегнало в България и се реимбурсират тези медикаменти, което е сериозна придобивка за гражданите.

Освен с приема на медикаменти, как може човек да си помогне след инфаркт?

Между инфаркт и инфаркт често пъти има доста сериозна разлика. Не само от начина, по който пациентът го изживява или от конкретните резултати от лечението, но и от това какво се е случило. Каква част от миокарда е засегната, колко навреме са взети мерки, какво е състоянието на другите коронарни съдове, които хранят сърцето. В резултат на което почти при всички пациенти се налага една ранна рехабилитация, която изисква постепенно настойчиво и планово връщане към ежедневния живот. Съвременните методи на лечение позволяват това да стане с по-бързи темпове, в рамките на една-две седмици и това е отговорност на пациента. Знаете, че ние нямаме такива рехабилитационни центрове, с които е пълна Европа. И това са им сигурно 60-70% от болничните легла, докато при нас се разчита изцяло на пациента. Трябва лекарят, който лекува пациент с инфаркт и го изписва от болницата, да му каже как да се върне към нормалния живот, съобразявайки се с конкретния случай. От друга страна, задължение на пациента е да запомни това и да започне да го прилага. И другото много важно е да си взима лекарствата, които са му препоръчани. Те не са само за 1 месец, докато изпълни първата рецепта, те са за цял живот.

Много ли от вашите пациенти не спазват тази препоръка и взимат лекарствата си само за кратък период?

Не са малко. Това се среща и в по-цивилизовани държави, но не така драстично. Така или иначе има известен напредък в България по отношение на културата на хората за прием на медикаменти, нямам предвид само за инфаркт, но и за хипертонията и други сериозни заболявания. На мен ми се струва, че пациентите са все повече ангажирани през последните години.

Казахте, че за всеки рехабилитацията е индивидуална, но има ли стандартни съвети, които може да даде за това как да се възстанови пациент след прекаран инфаркт?

Ако инфарктът е протекъл без усложнения, постигната е ранна реканализация, на практика не е реализирана некроза и няма белези на сърдечна недостатъчност, рехабилитацията обикновено е по-бърза. Даже в рамките на няколко дни пациентът може да се върне и да отиде до нивото на физическо натоварване, което е имал преди инфаркта. Други са случаите със сърдечна недостатъчност, където нещата трябва да са много по-предпазливи и контролирани.

Още по темата:
  • Д-р Тихомир Боев: Възрастта на хората, поразени от инфаркт, пада под 35 години Д-р Тихомир Боев: Възрастта на хората, поразени от инфаркт, пада под 35 години
  • Доц. д-р Ирена Велчева д.м.: Най-голямото ми желание е прилагането на програма за първична профилактика на мозъчните инсулти съвместно с кардиолозите и общопрактикуващите лекари Доц. д-р Ирена Велчева д.м.: Най-голямото ми желание е прилагането на програма за първична профилактика на мозъчните инсулти съвместно с кардиолозите и общопрактикуващите лекари
  • Доц. Божидар Финков: Аз се радвам, че има интерес към инвазивната кардиология, към кардиологията въобще Доц. Божидар Финков: Аз се радвам, че има интерес към инвазивната кардиология, към кардиологията въобще
  • Доц. Сотир Марчев: Българинът не ходи смело на доктор, защото е наплашен от здравната система и гледа да сведе до минимум досега с нея Доц. Сотир Марчев: Българинът не ходи смело на доктор, защото е наплашен от здравната система и гледа да сведе до минимум досега с нея
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.20лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28
11.14лв.

ТЕЛСОЛ ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28

Коментари към Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 14:27
    Коментирайте "Доц. Божидар Финков: Инфарктът е процес, това не е нещо, което се случва в един миг"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Инфаркт
  • Д-р Мариела Николова Синджирлиева-Арабаджиева
  • 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
  • Д-р Галина Йорданова Вутова
  • Д-р Иван Герчев
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • д-р Павлина Крумова Бинева
  • Лечение с кислород
  • ACE инхибитори
  • Д-р Галина Вълкова Георгиева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подагра и прекаран инфаркт - кое лекарство щади повече сърцето?

преди 2234 дни, 2 часа и 4 мин.

Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

преди 2306 дни, 18 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 50 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 17 часа и 3 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 3 часа и 36 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Инфаркт Инфаркт

Инфаркт

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

от 20 фев 2024г. Прочети повече
Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Метод на кардиостимулация Метод на кардиостимулация

Метод на кардиостимулация

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЛПЕЦИН ШАМПОАН УБИЕЦ НА ПЪРХОТ 250 мл

ХИ+АЛ ГЕЛ 30 г

ЖАВАЛАТ МАТОЧИНА (ЛИСТ) капсули * 60

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДИ ДЖИ ЕЛ УЛТРА (DGL ULTRA) ДЕГЛИЦИРИЗИРАН СЛАДНИК КОРЕН капсули * 90 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:20:23

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:19:51

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:10:47

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:07:35

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:06:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival