Доц. Сотир Марчев: Българинът не ходи смело на доктор, защото е наплашен от здравната система и гледа да сведе до минимум досега с нея
Защо българите са толкова болен народ? Трудно ли е да поддържаме здраво сърцето си? Опасно ли е да отлагаме срещата си с лекаря? На тези въпроси отговаря доц. д-р Сотир Марчев , изпълнителен директор на Български кардиологичен институт, както и на Специализираната болница за активно лечение по кардиология в Плевен.
Д-р Марчев, освен директор на Специализирана болница за активно лечение по кардиология - Плевен, вие сте и изпълнителен директор на Български кардиологичен институт. Една от неговите цели е да осигурява достъп до лечение на всички пациенти. Нека да обясним на нашите читатели какво точно означава това - лесен достъп до специалисти, безплатно лечение?
Безплатно лечение означава, че работим по Здравна каса, тоест, ние обслужваме основно здравноосигурени пациенти и те при нас не доплащат нищо. От 4 години съм директор на болницата и нямам нито един пациент, който да е плащал за избор на екип или за битови условия. Всички стаи си имат климатик, телевизор и всички болни си ги лекуваме добре. Тоест, няма никакви доплащания.
Програмата за спешно кардиохирургично лечение включва и специализиран медицински авиотранспорт за пациенти, които спешно се нуждаят от животоспасяваща кардиохирургична операция. Заплаща ли се този транспорт от пациента?
Не, транспортът се заплаща от болницата. Ние плащаме на летателни часове - купуваме ги на едро и на практика пациентите не се бъркат в джоба за нищо. Северозападна България е най-бедният район в Европейския съюз, затова нашият бизнес модел е никой да не плаща за нищо, всеки един здравноосигурен получава всичко, без да плати и една стотинка. През годините хората са научили, че при нас е така и това е една от многото причини да идват.
На какво се дължи все по-нарастващият брой на българите, страдащи от високо кръвно налягане и сърдечни заболявания?
Първо - българите са болен народ. А това е така, защото здравето на една нация зависи не само от нивото на медицината, но и от общото състояние. Състоянието на България в момента е, че огромна част от населението е под прага на бедността. Вследствие на това то не може да се грижи добре за себе си, включително и за здравето си. Това е причината хората да са болни - лошите условия, които не им позволяват да се грижат добре за здравето си. Това е първата точка. Втората е, че нашата медицина за съжаление е в лошо състояние - и лекарствата, и хората, и системите се познават по техния резултат. Ако от едно лекарство има добър резултат, то е добро, ако от една система има добър резултат, тя е добра. А да наречеш система българската здравна система е комплимент. Резултатите са лоши - средната продължителност на живот в България е по-къса в сравнение с другите европейски страни, детската смъртност е по-висока, тоест, резултатът от нашата система е лош, следователно системата е лоша. Това е втората причина пациентите да са зле и сърдечно-съдовите заболявания да са толкова много. И последната трета причина е лошата статистика в България. В една добра здравна система на всеки му се знае точната диагноза и когато той почине се пише тази конкретна диагноза. В България, почти на всеки починал, се пише сърдечно-съдова смърт, което в част от случаите не отговаря на истината. Тоест сърдечно-съдовата смъртност при нас е висока, но лошата система изкуствено я завишава още повече, защото тези пациенти не са добре диагностицирани. Това са трите причини за високата сърдечно-съдова смъртност в България.
Много хора не търсят лекарска помощ, а дълго време се самолекуват с народни рецепти. До какво може да доведе това?
В 1 посред нощ се звъни на вратата на доктор. Той отваря, вижда на прага скелет и казва:"Леле, тия пациенти чакат все последния момент да дойдат на доктор". Така че това е вярно, но българският народ не ходи смело на доктор, защото е наплашен от здравната система и гледа да сведе до минимум досега с нея. А тя го плаши с неизвестността - ще му търсят ли пари, няма ли да му търсят пари, ще му свършат ли работа, няма ли, да не би пък да го заразят с нещо друго, докато го изследват. Човекът съвсем нормално има безпокойство и търси всички възможни начини да отложи срещата си с лекар.
Необходимо ли е хората с високо кръвно да са особено внимателни през лятото? Как да облекчат състоянието си и да избегнат евентуална хипертонична криза?
През лятото сърдечно-съдовата смъртност е по-ниска, поне с 15 процента по-ниска отколкото през зимата. Тоест лятото е добрият период. Въпросът е, че обикновено през лятото парламентът излиза в отпуска и журналистите нямат с какво толкова да се занимават и започват да пишат за това колко са опасни горещините. И, да, това е вярно, горещините наистина са опасни, но смъртността през лятото е по-ниска. През лятото има няколко човека, починали от топлинен удар, от слънчев удар, но имаме нула починали от измръзване. Другият важен момент е, че топлината разширява повърхностните съдове и обикновено, в по-честите случаи сваля кръвното. Затова през лятото хипертоничните кризи намаляват. Топлината, освен това, намалява съсирваемостта на кръвта, кръвта става по-рядка. Поради това през лятото имаме по-малко инфаркти, по-малко инсулти. Тоест лятото е добрият период за сърдечноболните. Въпросът е, че много често се налага ние, лекарите да реагираме адекватно на тази промяна. Например, както колите имат летни и зимни гуми, така сърдечноболните имат летни и зимни дози на лекарствата. През лятото, когато е много топло, ние намаляваме част от лекарствата за кръвно. Най-често намаляваме диуретиците, това са лекарствата, които ни карат да уринираме повече. Намаляваме ги, защото през лятото ние губим повечето от течностите си през кожата във вид на пот и поради тази причина се намалява нуждата от диуретик. Като дойде есента, пак качваме дозите. Затова ако ни попитат колко често сърдечно болните трябва да посещават лекаря си, отговорът зависи от риска му, колкото е по-рисков, толкова по-често, но в най-общия случай ние искаме пациентите да отидат на доктор два пъти в годината. Веднъж, когато прибират зимните си дрехи и вадят летните, тогава климатът се е сменил, тогава сменяме зимните гуми с летни, жените обличат късите поли и ние намаляваме дозите на лекарствата. Другият период е през есента, когато приберем летните дрехи и извадим зимните, тогава и на сърдечноболните често се налага да им вдигнем лекарствата.
Има ли някакви основни правила, които трябва да спазваме, за да поддържаме здраво сърцето си?
Както често казвам, никой не се е измъкнал жив от живота, но този, който все пак иска да остане по-дълго тук, трябва да спазва десетина правила. Както в компютърните игри има правила, които трябва да спазваш, за да стигнеш до края, така има правила и в играта, наречена живот. Първото правило е, че движението е живот. Възрастните хора трябва да се движат по 45 минути всеки ден, като ние, кардиолозите, препоръчваме умерените натоварвания като бързо ходене, плуване, тоест тези натоварвания, които ни карат да дишаме дълбоко, но да можем и да говорим. При децата натоварването трябва да е поне един час. Много е важно да научим децата си, че да живееш здравословно е готино. Това е първото правило за удължаване на живота. Второто е, че животът е възникнал в океана и живот без вода няма. Затова най-елементарният съвет, който давам, е пийте повече вода. Колкото повече вода пием, толкова по-добре. Тя помага за по-добрата работа на бъбреците, жлъчката, храносмилателната система. Колкото повече вода пием, толкова по-рядко ще страдаме от главоболие, тъй като една от основните причини за него е дехидратацията. Водата е нужна дори на мозъка, защото този орган е в полутечно състояние. В САЩ има направено изследване на две групи студенти. На едните дали преди изпит да изпият по чаша вода, а другите се явили "на сухо". По-добри оценки получили тези, които пили вода преди изпита. Третото правило е ограничаването на солта. Вярно е, че живот без сол не може да съществува, но обичайно ние консумираме повече сол, отколкото трябва.
- Д-р Боряна Делийска: Високото кръвно е тихият убиец, уврежда и бъбреците
- Д-р Георги Гайдурков: Смятаната за нелечима есенциална хипертония всъщност се лекува за две седмици
- Д-р Сотир Марчев: Липсата на достатъчно вода през лятото може да провокира хипертонична криза
- Доцент Нина Гочева: 90% от болните от хипертония не провеждат адекватно лечение
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл
ГОВОРЕЩ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА УНИМАРК DВР 1307
МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ УНИМАРК ПАЛМ
УЛТРА ОМЕГА 3 капсули 1000 мг * 90 DOCTOR NATURE
БИОХЕРБА ЕУКОМИЯ капсули 320 мг * 60
ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА ОМРОН HBP-1120
Безплатна доставка за България!ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- За моментално сваляне на кръвното налягане, яжте кисело мляко с канела
- Д-р Мариела Николова Синджирлиева-Арабаджиева
- I11.9 Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност
- Д-р Галина Йорданова Вутова
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Д-р Даниел Пейков Трендафилов
- Високо кръвно
- Д-р Иван Герчев
- д-р Иван Николов Камбуров
- д-р Нели Иванова Конярова
Коментари към Доц. Сотир Марчев: Българинът не ходи смело на доктор, защото е наплашен от здравната система и гледа да сведе до минимум досега с нея
г-н марчев на 2.06.2020г в 2ч баща ми беше докаран с линейка пред 2ра клинч.база с инфаркт на миокарда от там го вкараха вътре без да пускат роднини,беше ни казано да донесе пижама сутринта . в 5ч и 55мин се обажда някоиси без да се представи и съобщава на майка ми че сърцето на съпругат и не е издържало и тои е починал в 4ч и 58мин. баща ми е на 63г. отиде и там на крака -час и половина го размутаваха в спешното докато установят че се касае за инфаркт на миокарда,от втора база пращат при нас млади лекари които дори не са присъствали на итнервенцията за поставяне на стенд,разбрах също че стенд се поставя за 20мин.какво е правил баща ми там 3часа след като всяка минута е ценна в този случай-няма кой да отговори г-н марчев затова българинът не ходи смело на доктор ,защото влиза при вас на крака ,а пък излиза напред с краката.как не се намери достоен лекар да си признае ,да обясни на децата които е оставил сираци какво е станало от първа ръка,защо едъжан там 3часа за един стенд и изведнъж ама сърцето му не издържа е колко питам аз трябва да издържи докато се наспи специалистът ли,и до днес не зам кой е правил поставянето на стенда кога е почнала манипулацията и кога всъщност почива баща ми дали не е чакал безмълвно в някой коридор сетния си час.
А как да ходи?Като на мен ми поискаха 200 лв. за упойка за коноскопия?А в аптеките не е толкава,ама никак! Как да ходи,когато с оперирания си от рак,отивате в онкологията три четвъртъка поред,за да благоволи и назначи лечение лекуващият лекар? Това са пътни за 120 лв. и три дни от отпуска ми при заплата 450 лв. В коя държава сме и в кой век?