Д-р Виолина Тодева на гости на ТВ Стара Загора - интервю на тема Слънце и алергии
Доктор Виолина Тодева бе гост на предаването "Зона Здраве" - ТВ Стара Загора. Предлагаме ви интересен материал на актуалната тема - слънце и алергии.
За грубите ласки на слънцето
Известно е, че без слънчева светлина животът на Земята би бил немислим. За съжаление нерядко в началото на летния сезон тя предизвиква различни обриви по кожата, носещи наименованието фотодерматози. Голяма част от тях възниква поради алергия към слънчевата светлина, която се провокира от ултравиолетовите лъчения, като при 80% от пациентите са виновни UVA лъчите, а при 12% -UVB лъчите, а при 8% обривите възникват в резултат на двойното въздействие и на двата вида лъчи.
Няколко минути или часове след първата слънчева баня през пролетта или лятото по откритите части на тялото се появяват силно сърбящи пъпчици, мехурчета или възелчета, като често пощадените участъци са лицето и горната повърхност на китките.
Защитата трябва да бъде ефективна както по отношение на UVA и UVB лъчите, така и на инфрачервената светлина / IR/. Понякога симптомите отзвучават от само себе си само след няколко дни, след като кожата привикне към слънцето, в други случаи са необходими седмици.
Профилактиката на слънчевите алергии е изключително важна. В тези случаи с пълна сила важи правилото, че „един грам профилактика е повече от един килограм лечение". За целта се препоръчва ограничаване или пълно елиминиране на слънчевото облъчване и на светлинните източници на UV лъчи, защита на откритите части на тялото с подходящо облекло, прилагане на надеждни и адекватни фотозащитни препарати.
Добрата фотопротекция може да се осъществи само с продукти, които отговарят на няколко условия. На първо място е необходимо да подчертаем, че защитата трябва да бъде ефективна както по отношение на UVA и UVB лъчите, така и по отношение на инфрачервената светлина. Защитната мощ на фотопротекторите се означава с т.нар. лъчезащитен фактор. Той се определя чрез разделяне на времето за получаване на еднаква степен на зачервяване на два кожни участъка, единият от които е защитен със съответния препарат.
Ако при защитената кожа времето е 90 минути, а при незащитената - 10 минути, то факторът е 9.
Друг изключително важен момент при подбора на фотопротектор е той да бъде водоустойчив, да не се дезактивира от потта и да не се отстранява при механично изтриване. За да отговаря на тези изисквания, слънцезащитното средство трябва да може да навлиза в роговия слой на кожата и да въвежда в него субстанциите, които предотвратяват проникването на ултравиолетовите йонизиращи лъчи до силно уязвимите от тях делящи се клетки на епидермиса.
Общите принципи на медикаментозното лечение на фотодерматозите са:
Намаляване на фоточувствителността посредством вътрешно приемане на медикаменти, отлагащи се в кожата и поглъщащи UV лъчи:
- витамин РР
- бетакаротен
- десенсибилизация на кожата - целта на този терапевтичен метод е постепенното привикване към слънчевите лъчи с помощта на облъчване с изкуствени лъчи. При това тялото се излага под лекарски контрол в продължение на сравнително дълъг период от време два пъти седмично на ниски дози UV лъчи. Колкото и парадоксално да звучи, този метод в повечето случаи намалява алергичните реакции и освен кратковременно „пламване" на обрива няма други нежелателни странични последствия.
Антихистаминови препарати
Кортикостероидни препарати
Тв Стара Загора
- Д-р Виолина Тодева: Симптоматика на полово-предаваните болести - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
- Д-р Виолина Тодева: Псориазис - заболяване с огромна социална значимост - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
- Д-р Виолина Тодева - интервю на тема гъбички с д-р Юлиян Ананиев в "Часът на Хипократ" по радио Стара Загора
- Д-р Мария Георгиева - Диабетът в детската възраст - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
Коментари към Д-р Виолина Тодева на гости на ТВ Стара Загора - интервю на тема Слънце и алергии