Австралийски жени с увреждания са подложени на принудителна стерилизация и контрацепция, без тяхното информирано съгласие
По време на среща на Сената в Австралия, проведена през февруари тази година, стана ясно, че жените с увреждания нямат равен достъп до здравни услуги като останалите. По данни на неправителствената организация Women’s Health Services Network към щата Виктория те са жертва на така нареченото „репродуктивно насилие“, което включва извършване на аборт, поставяне на контрацептив или стерилизация, без тяхното изрично съгласие.
>>> Да не знаеш, че ти е поставена спирала: Защо на хиляди жени им бе отнето правото да имат деца
Законът в Австралия позволява принудителна стерилизация
Принудителната стерилизация не е забранена в Австралия, което поставя жените с увреждания в още по-трудна ситуация. Освен това много от тях не срещат нужната подкрепа и от собствените си семейства, които ги притискат да направят аборт или да използват предпазни средства, за да не забременяват.
Според представители на Women’s Health обикновено целта на принудителната стерилизация е да се ограничи раждаемостта, което нарушава „всяка международна спогодба за човешките права“ и „представлява форма на изтезание“.
От Алианца за семейно планиране, който също участва в срещата на Сената, заявиха, че родителите и лекарите вземат решения от името на жените, а държавата „не предприема нужните действия, за да подобри тяхната информираност относно репродуктивните им права“.
По-добра информираност относно репродуктивното здраве
Експерти от Австралийската асоциация по обществено здраве са категорични, че жените с увреждания също трябва да бъдат запознати с методите и средствата за предпазване от бременност, като информацията следва да бъде поднесена по начин, съобразен със здравословното им състояние. Те смятат, че всяка жена, без значение дали страда от увреждане и какво е то, има правото да забременее.
Изпълнителният директор на неправителствената организация Women With Disabilities Каролин Фрохмейдър също заяви, че се наблюдава дискриминационно отношение, което води до „системно и тежко нарушаване на човешките права“. Тя допълва: „Всеки човек е свободен сам да прави изборите, които касаят собственото му тяло, да решава каква да бъде сексуалната му принадлежност, как да се грижи за здравето си, дали да сключва брак, дали да има деца и т.н. Не бива да се допуска каквато и да била форма на дискриминация, принуда или насилие.“
Според Фрохмейдър всеки гражданин заслужава да има достъп до информация за репродуктивното и сексуално здраве, както и да получава съответните здравни услуги и подкрепа. Тя подчертава, че никой няма право да взема решения по репродуктивни въпроси, които касаят друг.
Порочните практики в Австралия
„Подобни форми на репродуктивно насилие нямат място в наши дни, но въпреки това продължават да бъдат законни на територията на Австралия. Тук все още се прилагат някои унизителни практики като поставяне на контрацепция или извършване на аборт, без знанието на жената. Не са малко и случаите, в които лекари умишлено спират менструацията на свои пациентки, за да им попречат да забременеят“, разказва още експертът. По последни данни за периода 2020 г. – 2021 г. случаите на принудителна стерилизация са девет.
Контрацептивите с удължено действие и рискът от остеопороза
Специалисти разкриват, че на жените с увреждания често се поставят така наречените контрацептиви с удължено действие LARC. Когато се използват в продължение на години и дори десетилетия, както е при тях, съществува риск от остеопороза.
„Още помня случая на 47-годишна жена с постоянни болки в кръста. Единственото, което нейният лекар бе направил, е да й предпише Панадол, въпреки че беше с контрацептив LARC от 25 години и никога не си беше правила изследване за плътност на костите. След нашата намеса и медийното внимание тя все пак се изследва и стана ясно, че наистина страда от остеопороза.
Според Таня Пенович, заместник-председател на Организацията на австралийските адвокати в защита на правата на жените и момичетата, има много доказателства, че жертвите на изнасилване и жените, които са считани за неспособни да се грижат за дете, са принуждавани да направят аборт. Юристът пояснява, че решенията, които касаят здравето на жени с когнитивни увреждания, следва да се вземат от „упълномощено лице“.
Предстоящи законодателни промени?
В началото на 2023 г. Кралската комисия по въпросите, свързани с насилието, тормоза и експлоатацията, публикува доклад, в който предлага законова рамка, чиято основна цел е да се запази достойнството на хората с увреждания и да им бъдат гарантирани равни права като на всички останали граждани.
Австралийските адвокати призовават към бързи законодателни промени, с които да се сложи край на принудителната стерилизация и контрацепция. Те настояват да се търси наказателна отговорност в случаите, когато решенията, свързани с аборт или използване на контрацепция, не са взети след изрично и напълно информирано съгласие от страна на лицето с увреждания. През май месец се очаква да бъде оповестено решението на Кралската комисия.
Disabled Australian women face forced sterilisation, abortion and contraception, health groups say: https://www.theguardian.com/australia-news/2023/apr/26/disabled-australian-women-face-forced-sterilisation-abortion-and-contraception-health-groups-say
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- До края на годината ще бъдат закрити всички домове за деца с увреждания
- За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФЕРТИЛРЕЛАКС ЗА МЪЖЕ саше * 15 НАТСТИМ
НовГРАСБЕРГ ЦИНК ПИКОЛИНАТ капсули 15 мг * 180
СПЕРАКТИВ саше * 30 НАТСТИМ
НовМАГНАЛАБС ФОЛИОМЕТ капсули * 30
ФЕРТИЛРЕЛАКС ЗА ЖЕНИ саше * 15 НАТСТИМ
НовПЮРОЛИГО КОМПЛЕКС ЗА ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС йонизиран разтвор 500 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Д-р Ивайло Бързашки
- Д-р Божанка Панева-Бързашка
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Д-р Татяна Бодурска-Петкова
- За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
- Билки при спонтанни аборти
Коментари към Австралийски жени с увреждания са подложени на принудителна стерилизация и контрацепция, без тяхното информирано съгласие