Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
Никога не е било лесно да си родител. Последната година и епидемията от COVID-19 успяха да разклатят основите на света (такъв, какъвто го познавахме) и да ни подскажат, че може да дойдат и по-лоши времена. Осъзнавам отговорността и гледам да балансирам между моите задължения и това, което тези трудни дни изискват.
Върнах се днес, а дъщеря ми ми подаде този лист. Помолили я да го попълним.
Декларация за съгласие за провеждане на бързи антигенни тестове в училище. Добре, очаквах го, логично решение, ще трябва да минем през това заедно с детето. Готов съм да говоря с нея и да си обясняваме всичко необходимо.
После се отказах. Искате да го попълним и да декларираме?
Не знам пред кого го декларирам това съгласие и какво касае то. Как тогава да го декларирам това съгласие за провеждане на бърз антигенен тест в училище?
На вниманието на този, когото го е грижа за моята декларация
Уважаема госпожо/господине,
днес моята дъщеря ми даде Вашата декларация за попълване. Искате моето съгласие за провеждане на бърз антигенен тест. Поколебах се малко, а след това реших и аз да ви пиша обратно.
Искам ясно да Ви декларирам, че ми е писнало. Да, именно от Вас ми е писнало.
- Няма как да попълня документ, който не е ясно адресиран – не ми е ясно кой се нуждае от моята декларация, какво точно декларирам, пред кого го декларирам. Приемете, че ми е писнало да ми подхвърляте хвърчащи бележки с полуанонимен характер. 2021 г. сме, имаме средства за електронно общуване, използвайте ги.
- Няма как да попълня документ, в който не е уточнена защитата на нашите лични данни, както и резултати от изследвания. Погрижете се за това.
- Няма как да попълня документ, в който не е указано ясно нищо – нито кога, къде и как, нито кой ще вземе пробата, направи изследването, даде резултатите. Колко пъти ще се проведе това изследване, всяка седмица, един път, всеки месец?
Съществува нещо, което наричат „информирано съгласие“. Вероятно това е точното определение на това, което искате от мен. То е съставено от две неща – информация и съгласие.
След като нямам информация, какво съгласие очаквате от мен??
Законът за здравето ясно дефинира моето очакване към Вас, а не мога да наруша разпоредбите и да подпиша такава декларация за провеждане на бърз антигенен тест в училище. Разбирам ви и Вас, разберете ме и мен. Не ме карайте да наруша законите, все пак те са писани за да бъдат спазвани.
В нормалните страни за подобни неща се провежда информационна кампания, а след това се събира съгласие. Ние явно не сме от нормалните страни, защото такава кампания няма. Няма и за ваксините, но това е друг въпрос, Вие там най-вероятно не сте замесени, разбирам. Но и на Вас ще ви кажа, и там нещата куцат.
Дъщеря ми (като всяко малко дете) се страхува от медицински манипулации и всеки път сме заедно. Тя е свикнала това да е така. Мислите ли, че след като Вашата команда от специалисти (позволявам си тази импровизация, защото нямам идея кой възнамерява да направи тези тестове, вероятно е медицинско лице, но няма как да съм сигурен, може да е всеки) посети училището и сред ревове и писъци си свърши работата, детето ми ще може да продължи нормалния учебен процес. Защото аз леко се съмнявам. Или ако я оставя цял ден да реве и да трепери, вие ще си изпълните Вашия план по-добре?
Тогава как да се съглася и да го декларирам, след като не знам какво и как ще се случи?
А Вие знаете ли или още не сте го измислили?
Ще си позволя да не декларирам нищо, докато не получа яснота по зададените по-горе въпроси. Мое право е и смятам да се възползвам от това.
И не, съвсем не съм от родителите, които се страхуват от ваксини, които вярват в "чипиране и световната конспирация". Дори желая да бъда ваксиниран, възможно най-скоро. Това е полезният ход (за момента) и не мога да бъда разубеден.
Това е, просто нормален човек и неговите мисли.
Питате за декларацията ли? Ще я оставя да виси във въздуха, уважаема госпожо/господине.
Така аз ще Ви декларирам, че ми е писнало.
Вие не ми отговаряте, аз също няма да го направя. Ако решите да го направите, с удоволствие ще Ви изслушам и ще мога да взема решение. Дотогава - изчаквам.
С уважение, един родител
Отговор на някои от най-често задаваните въпроси по темата
В отговор на многократните запитвания бе проведена среща между Министрите на здравеопазването и образованието и представители на Асоциация „Родители“, Национална мрежа за децата и Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система по повод проучването сред родителите за нагласите им към възможността учениците да бъдат тествани с бърз антигенен тест.
По време на разговора бяха обсъдени най-често задаваните въпроси в последните дни от страна на родителите. От просветното министерство предоставят допълнителна информация в отговор:
- Каква е целта на тестването и колко често ще се прави?
Целта на провеждането на антигенно тестване сред учениците е да се направи „моментна снимка“ на заболеваемостта в училищата след частичното възстановяване на учебния процес. По този начин ще се гарантира максимално безопасна среда, за да продължи присъственото обучение.
- За коя възраст се отнася тестването?
Тестването ще може да бъде проведено на желаещите ученици от 1. до 12. клас. То няма да е задължително, а по желание и със съгласието на родителите. Тестване няма да се прави на децата в предучилищна възраст – в детските градини.
- Кой взима пробата, къде и как? Кой получава резултатите?
За резултатите на всеки един ученик ще бъдат уведомени лично неговите родители, а при необходимост от последващи действия (карантиниране на паралелка и/или допълнително изследвания на контактни лица) - съответния класен ръководител и директор на училище.
В резултат на получената информация от проучването и осигуряването на необходимия брой тестове, ще бъде определено за отделните училища времето и медицинските специалисти, които ще извършат тестването. На учениците ще бъде направен антигенен тест от медицинско лице, като процедурата цели откриване на вируса, което може да предизвика локален дискомфорт.
- В кои случаи може да се назначи повторен тест с PCR?
PCR тест е възможно да бъде назначен само в случаи, когато това е предписанието и препоръката на медицинското лице.
- Предвижда ли се тестване за антитела?
На този етап не се предвижда прилагане на тестове за откриване на антитела сред учениците и учителите.
- Читателско писмо
- https://coronavirus.bg/bg/news/1305
- Министър Кацаров: Нови 1 000 000 теста за изследване на децата за COVID-19 ще бъдат предоставени на 26 ноември 2021 г.
- Министър Денков: Всички ученици ще се върнат в клас, когато заболеваемостта от COVID-19 е под 250 на 100 000 души
- 16 ноември 2021: Висок ръст на хората с COVID-19, постъпили в болници за последното денонощие – 1067
- Обратно в училище с антигенен тест – мнение на един родител
НОВИНАТА е свързана към
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
- В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
- 679 са потвърдените нови случаи на COVID-19 на 15 март 2021 г.
- 16 март 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (4637) и на починалите (187)
- 17 март 2021 г.: Пореден ден с високи нива на заразени с COVID-19 (4374) и на починали (107)
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- 18 март 2021 г.: 4201 са установените нови случаи на COVID-19, 1641 са излекуваните, 136 починалите
- 19 март 2021 г.: 4008 нови случая на COVID-19 при направени 17 973 теста
Коментари към Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
Ние получихме допитване от детската градина на детето ми (деца на 3 години!) във фейсбук дали сме съгласни за провеждане на такова изследване. Попитах защо се налага да се провежда в градината, при положение, че всеки родител може да заведе детето си в лаборатория за изследване. Отговорът беше, че това се налага с цел опазване здравето на персонала в градината. Така се насажда чувство на вина у родителите. Искам само да подчертая, че отговорността за опазване здравето на всички нас е на държавата и всички нейни органи. А според трудовото законодателство задължението за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е на работодателя, не на родителите и определено не на децата!