Швейцарците подкрепят предполагаемото съгласие при донорство на органи
Проведеният на 15 май 2022 г. референдум в Швейцария показва, че гражданите на страната одобряват принципа на предполагаемото съгласие за донорство на органи. Швейцарците, които не желаят след като починат органите им да бъдат дарени, трябва да го декларират.
Референдумът
Референдумът на 15 май 2022 г. показва, че швейцарците одобряват предложението на Федералния съвет и парламента за прилагане на принципа на предполагаемото съгласие, когато става дума за донорство на органи. С „да“ отговарят 60,2% от хората.
Това означава, че всеки, който отказва органите му да бъдат отстранени след кончината му, ще трябва да го декларира.
Ако няма подобен отказ, то органите и тъканите могат да бъда отстранени за трансплантация като в този случай в решението участват и близките на починалия.
Новите правила ще бъдат въведени най-рано през 2024 г.
Причините са няколко:
- Нужно е всички детайли по прилагането на новите разпоредби да бъдат регламентирани с наредба
- Трябва да бъде създаден регистър
- Необходима е организация и провеждане на мащабна информационна кампания сред жителите на Швейцария
Защо се въвежда принципът на информираното съгласие
Отговор на въпроса дават от Федералната служба за обществено здраве. Една от основните причини е свързана с факта, че има много малко дарени органи. През последните пет години средно около 450 швейцарци са получили органи от починали хора. В края на 2021 г. за трансплантация чакат 1400 жени и мъже. Най-много се чака за трансплантация на бъбреци – от три до седем години, а до години или две е за сърце и черен дроб. Данните на националната фондация „Swisstransplant” показват, че през 2021 г. 72 души са починали, докато чакат да получат органи.
>>>Млад мъж, изпаднал в мозъчна смърт, дари живот на две жени и мъж
Много хора не уточняват приживе дали искат да дарят органи или тъкани след смъртта си. Рядко информират и близките си. В същото време, когато роднините не знаят какво е желанието на починалия, те най-често се противопоставят на идеята органите му да бъдат дарени. От друга страна, данните на здравните власти след проведени проучвания и анкети показват, че 80% от швейцарците подкрепят донорството.
В този смисъл въвеждането на принципа на предполагаемото съгласие е начин да се подобрят шансовете на чакащите за трансплантация. Опитът в чужбина показва, че този модел помага за увеличаването на донорите. Държавите, където този модел се прилага като Франция, Италия, Испания и Австрия, отчитат много по-висок процент на дарени органи в сравнение с Швейцария.
Разпоредбите, които в момента са в сила, определят, че органите могат да бъдат отстранени единствено при заявено изрично съгласие от страна на починалия. С приемането на предполагаемото съгласие моделът се преобръща и мълчанието се тълкува като съгласие. В широкия смисъл на понятието то позволява на близките да изразят предполагаемите желания, изречени в края на живота, ако човекът не е оставил писмена декларация, уточняват още здравните власти.
Тепърва предстои засилена информационна кампания, чиято основна задача е швейцарците да бъдат информирани в детайли за предстоящите промени. Основното, което те трябва да знаят, подчертават от Федералната служба за обществено здраве, е, че когато не желаят да бъдат донори след смъртта си, трябва да изразят това писмено.
Медицинските условия за донорството остават същите, тоест донори могат да бъдат само хора, които са починали в болница в резултат на тежка мозъчна травма или при трайно спиране на кръвообращението. Ако човекът е починал извън болнично заведение дарението на органи е невъзможно.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преливане на кръв
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
Коментари към Швейцарците подкрепят предполагаемото съгласие при донорство на органи