България е сред първите страни в света, прилагащи иновация при изследване на автоимунни заболявания

Страната ни се нарежда сред първите четиринадесет страни в света, въвели иновативен подход, чрез който биват разчитани резултатите от изследването на антинуклеарни антитела (ANA). Данните са от световния научен форум в Дрезден, посветен на автоимунните заболявания и имунодиагностиката.
Имунофлуоресценцията по ICAP е избрана на национално ниво от 14 страни. ANA се използва и в други, но в отделни лаборатории, без да има национален консенсус.
У нас имунофлуоресцентният тест се прилага единствено в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и нейната Лаборатория по клинична имунология. Чрез него се откриват, определят се количествено и се анализират антинуклеарните антитела. Крайният резултат съдържа не само цифри, но и образ.
Образите са обособени в 29 типа и всеки от тях носи конкретна информация. ANA не са специфични за едно заболяване, те са знакът, че има такова. Когато тези антитела биват анализирани правилно, може да бъде поставена точна диагноза, която от своя страна води до назначаването на подходяща терапия.
Проф. Доброслав Кюркчиев (на снимката), който е начело на Лабораторията, определя метода, който се използва широко от екипа на ревматологичната клиника в болницата, като революционен. Специалистът е категоричен, че той върши много повече работа при поставянето на диагноза и дава по-голямо количество информация. Припомня, че са въвели подхода преди две години и са го предложили на колегите си, които подобно на Българската асоциация по клинична имунология са го приели като национален консенсус. В момента ANA се прилага само при тях.
Една от причините вероятно е, че е нужна специална подготовка на лекарите, които ще го използват.
Проф. Доброслав Кюркчиев обяснява още, че характерното за автоимунните заболявания е, че организмът атакува структурите си, защото ги възприема като чужди. В този смисъл ANA е за основните антитела в серума, които са насочени към собствените тъкани на тялото. ANA се откриват при ревматоиден артрит, системен лупус, склероза, васкулити, синдром на Сьогрен, тиреоидит на Хашимото, форми на захарен диабет, хепатит, инфекции, злокачествени заболявания и други.
УМБАЛ "Свети Иван Рилски"
-
Двете интервенции на гигантски аневризми в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ приключиха успешно
-
Невронавигация от ново поколение позволява промяна па позицията на главата по време на мозъчна операция
-
Планираните на 16 февруари операции на доц. Сираков и проф.Монайе не се осъществиха
-
Онлайн консултации в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ по случай 19 октомври, 2020 – Денят на Св. Йоан Рилски Чудотворец
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Милена Николова-Влахова, д.м.
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- д-р Гергина Нейчева Ончева
- Невронавигация от ново поколение позволява промяна па позицията на главата по време на мозъчна операция
- Световният конгрес по порфирии за първи път в държава от Източна Европа
- д-р Райна Георгиева Христова
- 32-ма пациенти са се подложили на дълбока мозъчна стимулация за лечение на паркинсон за периода 2013-2019 година
- Направиха много сложна операция на дете в столичната Св. Иван Рилски
- Липсващи черепни кости могат да бъдат заменени от 3D РЕЕК импланти
- Грешната диагностика в областта на автоимунните ревматични заболявания може да се дължи и на предоверяване на машините
Коментари към България е сред първите страни в света, прилагащи иновация при изследване на автоимунни заболявания