РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
Тест за оценка на риска за злокачествени образувания в областта на яйчниците и маточните тръби въвеждат в Централната клинична лаборатория на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
ROMA (risk of ovarian malignancy algorithm) индексът включва едновременно изследване на два туморни маркера - НЕ4 (human epididymis protein, белтък от епидидимиса на човек) и СА 125 (карбохидратен антиген 125). Резултатите от този комбиниран тест показват риска от онкологично заболяване в проценти и се тълкуват заедно с тези от останалите методи за изследване: клиничен преглед, ехографски, образни изследвания.
Едновременното повишаване, както на HE4, така и на CA 125 предполага наличие на гинекологични злокачествени заболявания. Повишените нива само на CA 125 при ниски нива на HE4 предполага по-скоро наличие на гинекологични доброкачествени заболявания.
При сравнителни проучвания на пациенти с рак на яйчника и здрави се установява, че НЕ4 е с най-висока чувствителност за диагностика от останалите белтъци, които доказват рак на яйчника. Установява се, че комбинацията от двата маркера НЕ4 и СА 125 е по-точна относно предсказването на раково заболяване, отколкото всеки от тестовете поотделно. Чувствителността на комбинацията от тестове е 76%, а специфичността е 95%.
Важно е да се знае, че референтните стойности при млади жени и при такива в менопауза са различни. При първите стойности под 11,4% показват нисък риск от туморно заболяване, докато при вторите граничната стойност е 29,9%. Това се дължи на физиологичните промени, които настъпват в организма на жените след менопауза.
Онкологичните заболявания заемат второ място след сърдечно-съдовите, като причина за смъртност. При жените най-честите локализации са млечна жлеза, колон, ректум и анус, тяло на матка, маточна шийка, яйчник.
Ракът на яйчника е четвърти по смъртност, причинен от злокачествени тумори при жените от цял свят. За Европа честотата на смъртност от рак на яйчника е 3,6 – 9,3 на 100 000 жени. Важно за лечението му е да започне в ранен стадий. Комбинацията на клинично изследване на пациентката, тестване на СА 125 и образно изследване показват най-висока степен на предвидимост за злокачественост.
Освен като прогностичен метод ROMA индексът може да служи и за мониторинг при вече диагностицирано онкологично заболяване.
Цената на изследването, което не се поема от НЗОК, е 65 лв.
УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
- Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
- Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
- Ваксина срещу рак на яйчниците ще атакува болните клетки още в началото на заболяването
- Алиансът за изследвания върху рака на яйчниците: Премахването на фалопиевите тръби може да спаси живота на хиляди жени
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Асен Бусарски, д.м.
- Доц. д-р Милена Николова-Влахова, д.м.
- Доц. д-р Габриела Манова, д.м.
- д-р Симеон Валентинов Монов, д.м.
- Д-р Руска Шумналиева, д.м.
- Проф. д-р Красимир Цветков Минкин, д.м.
- Проф. д-р Станимир Стефанов Сираков, д.м.н.
- Проф. д-р Зоя Ангелова Спасова
- Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" ЕАД, гр. София
- Доц. д-р Асен Ангелов Хаджиянев, д.м.
Коментари към РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София