CAR-T имунотерапия забавя развитието, а в някои случаи и унищожава рака на яйчниците
Екип от Каролинския институт в Стокхолм, Швеция, създава нов тип CART-T терапия, която не само забавя, а в някои от случаите и унищожава напълно рака на яйчниците.
Проучването
CAR-T е терапия, при която извличат от кръвта на пациенти имунни клетки (Т-клетки на химерен антигенен рецептор - CAR) и след генното им препрограмиране ги връщат обратно в организма на болния, за да атакуват раковите клетки. В момента терапията се прилага при левкемии, лимфоми и миеломи, но са съжаление не е особено ефективна в битката с големи тумори.
>>>Експерименталната CAR-T терапия излекува напълно болни от рак на кръвта
Проучването започва с идеята на екипа да установи дали е възможно вариант на CAR-T клетъчната терапия да се приложи успешно за лечението на рак на яйчниците.
Учените създават три вида CAR молекули, които са програмирани да атакуват протеина мезотелин, който съдържат много от туморите на яйчниците. След това проверяват действието им като многократно извършват опити в епруветка. Атакуват раковите клетки от яйчниците със създадените от тях CAR T клетки. Извършват и опити с мишки.
Резултатите
И трите CAR-T клетки удължават значително живота на мишките с рак на яйчниците в сравнение с контролната група. Най-добре се проявяват вариантите, които атакуват не само мезотелина, но и въздействат на рецепторите PD-1, LAG-3 и TIM-3. Става дума за типа, наречен M1xx CAR-T клетки. „Той се оказа най-ефективен. Забелязахме, че размерът на тумора намалява при мишките, които инжектирахме с Т-клетки, експресиращи тази конкретна молекула. Освен това те живяха много повече от останалите“, споделя един от авторите проф. Юнас Матсон.
Още по-обнадеждаваща е новината, че други от мишките са напълно излекувани. „Не открихме туморни клетки. Случи се три месеца след началото на лечението. Това е доказателство, че имунотерапията с CAR-T клетки, които атакуват протеина мезотелин, е обещаваща, когато става дума за рак на яйчниците“ обобщава проф. Юнас Матсон, който споделя още, че той и колегите му се надяват, че откритието им отваря вратата за клинични проучвания.
Друг от авторите, доц. Изабел Магалаес, която е посветила научната си кариера на тази тема, споделя, че откритието им има огромно значение, защото въпреки бързите темпове на развитие на медицината и голямото количество новости: „Прогнозата за жените с рак на яйчниците е все още много лоша“.
Задачата на изследователите сега е да предвидят най-добрите условия за производство на CAR-T клетки, които да атакуват тумора и да оцелеят в телата на жените, които имат рак на яйчниците.
Настоящото проучване е финансирано от Шведското общество за борба с рака, Шведската фондация за борба с детския рак, Фондовете за изследване на рака и Шведския съвет за научни изследвания.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal for ImmunoTherapy of Cancer.
За учените
Доц. Изабел Магалаес е имунолог в Катедрата по онкологична патология на Каролинския институт и доктор по имунобиология от департамента по микробиология, туморна и клетъчна биология. Дисертацията й е посветена на Т-клетките и имунната памет.
Научните й търсения са посветени най-вече на рака на яйчниците, неговото изследване и откриване на ефективни методи за борба с него. Другата голяма тема, върху която се фокусира доц. Изабел Магалаес, е Т-клетъчната терапия за лечение на рак и особено на мезотелин (MSLN) CAR T-клетъчна терапия за лечението на рак на яйчниците.
>>>Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
Проф. Юнас Матсон е доктор както по медицина, така и по философия и по експериментална трансплантационна биология. Бил е част от екипите на Университетската болница в Осло и на Каролинската университетска болница. От 2019-а е директор на Центъра за рак на принцеса Маргарит и преподава в Университета на Торонто, Канада. Специалист по клетъчна терапия и трансплантация. Директор на програмата за алогенна трансплантация. В момента проф. Матсон е гост професор по клетъчна терапия в Каролинския институт.
НОВИНАТА е свързана към
- Имунотерапия при рак (биологична терапия)
- Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)
- РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
- По-ефективна и щадяща форма на имунотерапия за пациенти с рак
- Z29.1 Профилактична имунотерапия
- Във Великобритания предлагат на болните от рак имунотерапия чрез инжекция
- Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
- Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката
- Имунотерапията удължава живота при лимфом на Ходжкин
- Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
Коментари към CAR-T имунотерапия забавя развитието, а в някои случаи и унищожава рака на яйчниците