Експерименталната CAR-T терапия излекува напълно болни от рак на кръвта
Новината, че двама американци, преминали през курс по имунотерапия с CAR-T клетки преди десетилетие, са излекувани напълно от левкемия, се разпространява изключително бързо. Интересът е огромен, защото от години ракът е причина за смъртта на огромен брой хора, а учените не спират да търсят и откриват различни терапии и медикаменти за битката с него.
Ръководител на изследването е специалистът по имунология и онкология проф. Карл Джун, който признава, че през 2010-а не са и мислили, че методът, който прилагат, ще стане терапевтичен. Мъжете, за които участието в изследването е последната и единствена възможност да се противопоставят на хроничната лимфоцитна левкемия, от която страдат, са спасени благодарение на генетично модифицирани клетки, насочени към тумора. Те са живо лекарство, което е създадено за болния от собствените му клетки.
Историята на Бил Лудвиг и Дъг Олсън
През 1996 г. Дъг Олсън научава, че е болен от хронична лимфоцитна левкемия. „Мислех, че ми остават месеци живот“, признава мъжът, който тогава е главен изпълнителен директор на компания за лабораторни продукти в Ню Хемпшир. Години наред той се бори със заболяването. През 2010-а се подлага на химиотерапия, след което неговият лекар д-р Дейвид Портър му казва, че най-вероятно ще се наложи трансплантация на костен мозък, но му предлага още да обмисли и друга възможност – да стане част от клинично изпитване на експерименталната CAR-T терапия.
Дъг Олсън приема да участва в изследването. Няколко седмици след като терапията му е приложена, той се почувствал зле и е настанен в болница. Сега си спомня, че гледал почти невярващо, когато му заявили, че не могат да открият нито една ракова клетка в тялото му.
Бил Лудвиг е диагностициран със същото заболяване през 2000 г. Неговата битка с рака не се различава особено от тази на Дъг Олсън. И при него раковото заболяване е мутирало до степен, в която не се повлиява от стандартната терапия. За съжаление Бил Лудвиг умира в началото на 2021 г. заради усложнения от COVID-19.
„Дългосрочната ремисия на двамата американци е забележително свидетелство за огромната сила на това „живо лекарство“, което действа ефективно срещу раковите клетки“, коментира друг от водещите автори на изследването патологът проф. Ян Меленхорст.
CAR-T терапията
Еднократното лечение включва събиране на Т клетките на пациента. Това са белите кръвни телца, ключови за имунната система. Следва генетичната им промяна, която позволява те да откриват раковите клетки в организма и да ги атакуват.
Този вид експериментална терапия е на практика нов вид лечение на рак, което дава надежда, но и показва ясно, че персонализираната медицина очевидно ще бъде водеща в следващите десетилетия.
Резултатите
Клиничното проучване, което дава шанс за живот и унищожаване на рака, се осъществява в Центъра за рак на Абрамсън и Медицинското училище в Университета на Пенсилвания.
Анализът с резултатите на двамата мъже е публикуван в Nature. Той обяснява най-дългото постоянство на клетъчната CAR-T терапия срещу този вид левкемия и показва, че клетките остават неоткриваеми поне десетилетие след инфузията, а ремисията е трайна и при двамата доброволци.
Наблюдението показва еволюция на CAR-T през периода на наблюдение. Активираните клетки са станали доминиращи. Дълготрайната ремисия се контролира от CD4+ T – клетките, които убиват туморите като запазват способността си да оцеляват.
CD4+ T представляват бели кръвни телца, които са изключително важна част от имунната система.
При единият пациент те представляват 97,5% от CART-T клетките в първата година и половина и 99,6% през следващите малко над 9 години след вливането. Подобна е ситуацията и при втория мъж.
Учените коментират, че откритието за доминирането на CD4+ клетките е изненадващо за тях, но пък ги кара да преосмислят възможността те да са отговорни за разграничаването на Т-хелперите от Т-цитотоксичните клетки.
Изводът, който правят изследователите след терапията и наблюдението на двама болни в продължение на десет години, е, че CAR-T клетъчната терапия атакува рака веднага, остава и се развива в продължение на години в тялото и държи болестта на разстояние. Или както заявява проф. Карл Джун: „Можем да заключим, че CAR-T клетките всъщност могат да лекуват пациенти от левкемия“.
Както подчертава проф. Джун в момента десетки хиляди пациента се лекуват с CAR-T клетъчни терапии, които са одобрени за някои видове рак от здравните власти в различни страни. Американската агенция по храните и лекарствата одобрява за пъри път лечение с CAR-T през 2017 г. То е разработено от Университета в Пенсилвания и от фармацевтичната компания Novartis и е за детска левкемия.
През същата 2017-а Агенцията одобрява и терапията, използвана при Олсън и Лудвиг, за лечение на млади и възрастни, болни от лимфобластна левкемия. През 2018-а терапията получава и одобрението да някои видове лимфом.
През 2021 г. е одобрена клетъчна CAR-T терапия за най-често срещаното злокачествено заболяване на костния мозък при възрастни – множествен миелом.
„Голямото научно предизвикателство е как да накараме тази терапия да работи при други ракови заболявания като тези на белите дробове, дебелото черво, бъбреците“, коментира проф. Джун и уточнява, че предизвикателства продължава да има и при рака на кръвта. Проблемът е, че терапиите са скъпи. Стотици хиляди долара струват само лекарствата. Има и рискове от сериозни странични ефекти и това са малка част от предизвикателствата, с които учените трябва да се справят.
- Нова клетъчна терапия за лечение на рак чака одобрение от европейска институция
- Изкуственият подсладител "Сукралоза" може да повиши риска от левкемия?
- Български стоматолог: Левкемията може да бъде лекувана със стволови клетки
- Детето с лимфобластна левкемия ще бъде лекувано чрез генна терапия в Словения
Коментари към Експерименталната CAR-T терапия излекува напълно болни от рак на кръвта