Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак

Акценти
|
Имунотерапията е форма на лечение на рак, при която имунната система на пациента се обучава сама да се справи с болестта. Предишни проучвания сочат, че достарлимаб (dostarlimab), разработен от фармацевтичната компания GSK, води до почти пълното унищожаване на солидни тумори при пациенти с рак на ректума.
Ново изследване, публикувано в списание New England Journal of Medicine, открива, че имунотерапията е ефективна не само при колоректален, но и при други видове рак, като позволява на болните да избегнат операция и други инвазивни процедури.
Имунотерапията e подходяща за различни видове рак
Новото проучване включва 117 пациенти с рак, разделени в две групи. Участниците в едната са с напреднал стадий на рак на ректума, а в другата – с различни солидни тумори, например на дебелото черво, стомаха, жлъчката и простатата.
Всички доброволци са диагностицирани с dMMR рак, което означава, че туморните клетки са носители на множество ДНК мутации. Този тип клетки се срещат при 3% от солидните тумори в ранен стадий.
Д-р Уилям Дахът, главен научен сътрудник в Американската асоциация по ракови заболявания, пояснява: „Обикновено, с помощта на ДНК, човек успява да поправи увредените с времето клетки. Ако обаче процесът на „поправка“ на клетките е компрометиран, броят на ДНК мутациите се увеличава, а знаем, че хората с повече мутации реагират по-добре на имунотерапията.“ Именно тази тяхна способност е разгледана в настоящото проучване.
6-месечни интравенозни вливания на достарлимаб
Данните са събрани в периода декември 2019 г. - април 2025 г., а общият брой пациенти, завършили курса на лечение и в двете групи е 103. Те са подложени на интравенозни вливания на dostarlimab за шест месеца, след което състоянието им се проследява в продължение на две години.
„Първото проучване бе публикувано през 2022 г. и показваше, че имунотерапията помага на пациенти с колоректален dMMR рак. Бяхме изумени, че при 100% от тях туморът изчезна – нещо, което никога досега не бе постигано“, споделя д-р Луис Диаз от онкологичния център Memorial Sloan Kettering, който е и автор на последвалото второ проучване.
По време на второто изследване екипът стига до две заключения:
- 100% от пациентите продължават да се повлияват от лечението, като при 50 от тях туморът не се появява отново, което е много важно, тъй като става въпрос за дълъг период от време – 5 или повече години;
- Имунотерапията е ефективна при пациенти с различни видове рак, като единственото условие е туморът да носи специфичната генетична мутация (dMMR), тоест организмът да не може да коригира измененията в клетките сам.
Учените установяват, че 80% от доброволците, завършили лечението с достарлимаб, 6 месеца след края му все още не се налага да се подлагат на операция, облъчване или химиотерапия.
При всички пациенти със силна клинична реакция органите се запазват здрави, без да се провежда допълнителна терапия. Трима от тях, диагностицирани с колоректален рак , по-късно зачеват и раждат здрави деца, което не би било възможно, ако се бяха подложили на конвенционалното лечение.
» Система с изкуствен интелект подобрява скрининга за колоректален рак
Две години след лечението 92% от доброволците са здрави
Две години по-късно близо 92% от участниците и от двете групи остават напълно здрави. Рецидив се наблюдава само при петима – при един туморът започва да расте отново, а при четирима той се появява само в лимфните възли.
Леки странични реакция при имунотерапия с достарлимаб
Въпреки че 65% от хората, приели поне една доза dostarlimab, получават странични реакции, повечето от тях са леки и се изразяват най-често в умора, обрив или раздразнение на мястото на вливане. Нито един от пациентите не умира по време на изследването.
„Невероятно е, че успяхме да унищожим тумора в пациентите, причинявайки минимални вреди. Целта на онколозите винаги е била да лекуват, но често това се случва с цената на други поражения. Имунотерапията позволява да спестим стандартната грижа – облъчването, химиотерапията и най-вече операцията, на 80% от болните, без да увреждаме органите им и да им причиняваме трайни вреди“, споделя д-р Андрея Черчек, отколог от Memorial Sloan Kettering.
Все пак учените признават, че е необходимо да се проведат допълнителни проучвания, за да се докаже дългосрочният положителен ефект от имунотерапията, особено сред пациенти с рак, но не на ректума.
Нова епоха в лечението на рак
Химиотерапията, облъчването и операцията от десетилетия се назначават за лечение на пациенти с различни видове рак. Например първата радикална мастектомия при пациентка с рак на гърдата е извършена пред далечната 1882 г., а първата лъчетерапия е описана през 1899 г. През 50-те години учени съобщават за първия напълно излекуван с химиотерапия пациент със солиден тумор.
През последните години обаче имунотерапията се доказа като ефективно средство за лечение на dMMR тумори. Д-р Стейси Коен от онкологичния център Fred Hutchinson в Сиатъл добавя: „Доскоро смятахме, че оперативната намеса е най-подходяща за локално лечение, а другите допълнителни терапии имат за цел да намалят риска от рецидив. Сега търсим неинвазивни методи, които да са едновременно трайни и ефективни.“
» Лекарството пембролизумаб увеличава шанса за оцеляване при колоректален рак
Достарлимаб помага на пациенти с dMMR тумор
Тя не крие, че някои пациенти няма да се повлияват толкова добре от имунотерапията дори ако имат точния биомаркер. Причината е, че туморите имат своите специфики и няма лечение, което да е универсално за всички.
Двата аспекта от новото проучване, на които би следвало да се обърне по-специално внимание, са:
- Имунотерапията не дава резултати при всички участници.
- Тя е ефективна при конкретна група пациенти, диагностицирани с dMMR/MSI тумори. Затова е важно, преди назначаване на имунотерапия, биомаркерът да бъде изследван.
Генетично секвениране на тумора
Друга препоръка на специалистите е туморът на пациента да бъде генетично секвениран, защото процесът може да даде ясни насоки за подходящото лечение, като определи мутациите, довели до образуването му. След като тези изменения бъдат идентифицирани, лекарите могат да предложат на болния имунотерапия, насочена конкретно към тях. Според д-р Дахът секвенирането при поставяне на диагноза е изключително важно, защото дава ценна информация, въз основа на която може да се избере най-подходящата терапия.
Той подчертава, че имунотерапията дава не само отлични, но и трайни резултати при пациенти с dMMR/MSI тумор.
Все повече млади млади възрастни се разболяват от рак
Случаите на рак на колоректален рак сред по-младите възрастни непрекъснато се увеличават. Доклад от 2023 г. показва, че делът на пациентите под 50-годишна възраст през 1995 г. е бил 11%, докато през 2019 г. той е 20%.
Историята на 28-годишната Кели Спил
Кели е един от пациентите, диагностициран с трети стадий на рак на ректума в млада възраст. Тя чува диагнозата на 28 години, докато е бременна с първото си дете. На въпроса дали ще успее да отиде в Швейцария, за да се омъжи, лекарят й отговаря отрицателно. Той й обяснява, че вероятно ще се наложи да се подложи на лъчетерапия и дори да носи колостомна торбичка след операцията.
Пет години по-късно обаче тя е майка на две деца и е успяла да сбъдне мечтата си да се омъжи в Швейцария. Нещо повече, тя отново е бременна.
Спил не е семейно обременена и една от над стоте възрастни в САЩ, включени в новото проучване за ефекта от имунотерапията с достарлимаб. Тя признава, че това нейно решение е променило изцяло живота й. В началото лекарите са й препоръчвали химиотерапия, лъчетерапия и операция. Когато научава за алтернативата, тя не се колебае дълго и се записва като доброволец.
Американката отива в болницата за вливки с достарлимаб през три седмици, като процедурата трае 30 минути и не предизвиква никакви странични реакции. След четири терапии лекуващият екип установява, че туморът е два пъти по-малък, а след девет той е напълно изчезнал. Тогава лекарите й казват, че е напълно излекувана.
Симптоми на колоректален рак
Кели предупреждава, че симптомите на колоректален рак често се пренебрегват или се свързват с други болести. Най-често оплакванията са запек, стомашни болки и кръв в изпражненията. Първите симптоми при нея се проявяват след раждането, но никой не подозира, че става въпрос за рак. Лекарят й смята, че са следродилни или че се дължат на хемороиди. Когато вижда, че кръвта в изпражненията е повече от преди, му изпраща снимка и тогава той й назначава колоноскопия, която потвърждава диагнозата.
Immunotherapy helps certain cancer patients avoid surgery: ‘We hope this is the future’: https://edition.cnn.com/2025/05/05/health/immunotherapy-cancer-patients-study-wellness
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
НОВИНАТА е свързана към
- Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Пауловния
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Покривен дебелец
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Манука
- Лечение с циклофосфамид
Коментари към Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак