Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
Екип от молекулярни биолози и лекари от Националния изследователски университет Висше училище по икономика и други руски научни институти и техни колеги от странство установяват, че появата на мутации в структурата на две дузини микро РНК молекули увеличава вероятността от развитието на рак на яйчниците.
Изследването
Основната задача, която учени и лекари си поставят, е да изследват ефекта на микро РНК и дългите некодиращи РНК върху развитието на рака на яйчниците при жените.
Учените събират 102 проби от първични тумори в различни стадии на развитие, които са отстранени от пациенти по време на операция. Анализират както тези, така и 102 здрави тъкани от същите пациенти.
Както разяснява научният сътрудник от Международната лаборатория по биоинформатика на Националния изследователски университет Висше училище по икономика Олга Бровкина, всички тъкани и органи на човешкото тяло са покрити с епителни клетки. Обикновено те са неподвижни и са свързани помежду си със специална базална мембрана. Когато обаче тези клетки се превърнат от нормални в туморни, те променят както своята структура, така и функцията си. Процесът се нарича епително-мезенхимен преход, което означава, че под външно въздействие клетката променя вида си и се превръща в мезенхимна.
„Повърхността й изтънява, а формата се удължава. Клетките постепенно губят контакт както помежду си, така и с базалната мембрана, стават подвижни и проникват в кръвния поток. Ракът прогресира, когато тези отделени туморни клетки се пренасят чрез кръвта или лимфата в други органи и образуват метастази“, обяснява Олга Бровина.
Резултатите
Учените установяват как молекулите РНК влияят точно на епително-мезенхимния преход. Оказва се, че микро РНК играят ролята на защитник от рака. Те се прикрепят към информационната РНК, като синтезират опасните протеини и блокират работата им като по този начин предпазват клетките и забавят хода на заболяването.
>>> Тумори от мезенхимен произход
От друга страна, дългите некодиращи РНК изострят болестта. Те прихващат микро РНК и възпрепятстват работата им. В резултат на това синтезът на протеини, които стимулират клетъчните промени, се извършва в същия обем. Защитните сили на организма намаляват, а рискът от образуване на метастази се увеличава.
Проучването на екипа показва още, че специфични метилови групи върху некодиращи ДНК райони могат да блокират напълно синтеза на защитни микро РНК. Метилирането, подчертава Олга Бровкина, е един от основните механизми за потискане на гените. За да бъде изключен ген, е достатъчно с него да се свърже малка молекула – метилова група, след което спира окончателно образуването на защитни РНК.
Метиловите групи ДНК могат да се предават по линия на майката, но и да се образуват на съвсем случаен принцип по време на човешкия живот. От екипа споделят, че учените не са в състояние да влияят върху метиловите групи ДНК, тъй като структурата им е изключително стабилна.
„Микро РНК е популярна изследователска тема, а кодиращите РНК са добре проучени. В същото време изследванията по отношение на регулацията им са все още недостатъчни, а сред научната общност има дискусии по темата. Нашият екип проучи подробно регулаторните елементи, които оказват влияние на епително-мезенхимния преход. Проверихме резултатите няколко пъти. Надявам се, че изследването ни и резултатите от него ще помогнат в разработването на нов тип лекарства, насочени към регулиране на концентрациите на микроРНК при пациентите“, споделя още Олга Бровкина.
Освен за нови лекарства, учените се надяват откритото от тях да се използва за създаването на нови подходи за потискане растежа на туморите в яйчниците и за създаването на нови диагностични методи, които ще позволят да се направи оценка на агресивността на рака по състава и структурата на микро РНК молекулите.
>>> Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
Резултатите от изследването са публикувани в International Journal of Molecular Sciences.
За екипа
В екипа, осъществил проучването, участват изследователи от Националния изследователски университет Висше училище по икономика, Института по обща патология и патофизиология, Националния медицински изследователски център по онкология, Института по обща генетика, Изследователски център по медицинска генетика, Института по молекулярна биология.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)
- РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
- Създаване на представата за онкогените
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
- Аспиринът в много малка доза намалява риска от рак на яйчниците
- Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
- Ключови иновации в три направления на медицината, които ще останат след края на пандемията
- Ваксина срещу рак на яйчниците ще атакува болните клетки още в началото на заболяването
- Алиансът за изследвания върху рака на яйчниците: Премахването на фалопиевите тръби може да спаси живота на хиляди жени
Коментари към Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците