Българи, гърци и турци правят бартер с лекарства
Затова в южните ни съседки антибиотиците и най-често използваните лекарства за настинка, високо кръвно и главоболие струват два пъти пое-евтино. За разлика от тях обаче успокоителните пък в Турция и Гърция са доста по-скъпи, отколкото у нас. Затова и от близо година хиляди българи всеки месец поръчват лекарства от чужбина.
Схемите на доставка са две. При първия вариант нашенци се свързват по скайпа с турци и гърци, които да им купят лекарствата срещу изпратена по пощата рецепта. Парите за медикаментите се превеждат по банкови сметки. След като пуснат парите, съседите купуват лекарствата и ги изпращат по пощата. Доставката им е напълно законна с колет и проблем на границата няма. От своя страна пък българите пращат отново по пощата успокоителни, които здравните каси на Турция и Гърция не субсидират толкова колкото останалите лекарства.
Жители на Сандански и Петрич например се възползват от близостта до Гърция и масово купуват евтини лекарства от южната ни съседка. Още на ГКПП-Промахон на границата има голяма табела, на която пише "Аптека". "Някои лекарства наистина са доста по-евтини от нашите. Но там има фиксирани цени, държавна политика. При нас цялата система на финансиране е порочна. Не може мехлем за кожни инфекции в Гърция да струва 1,80 евро, а у нас да е почти 10 лева. Сравнете техните и нашите доходи и ще видите истинската разлика", твърди благоевградският фармацевт Дмитрий Тюлеков. Според него по-големият проблем е, че някои медикаменти въобще ги няма в страната ни и хората са принудени да ги търсят в съседните държави.
"В момента се внасят ихтиол, сиропи за кашлица и детски мехлеми от Македония. Доколкото знам, лекарството ко-ренитек в Гърция пък е много по-евтино", твърди фармацевтът. Родители на бебета редовно отскачат до южната ни съседка, за да купуват лек за колики на хлапетата - инфаколик, защото там струва под 4 евро, а у нас е 10 лева. "В Гърция купуваме имодиум за 1 евро, а тук е 5 лева. По-изгодни са ни аулинът и другите болкоуспокояващи, панадолът за деца също е с около 2 лева по-евтин", твърдят петричани. Често за антибиотици не само за себе си, но и за свои съселяни отскача до южната ни съседка таксиметровият шофьор от село Кулата, Федя Чулаков.
Изпълнява поръчки на хората, тъй като се пестят средства. "Вземам оспамокс, който е с 1-2 лева по-евтин, а зинатът пък е поне с 5 лева надолу в сравнение с цената му тук", споделя Чулаков.
Българи пък масово пращат на гърци успокоителни. "Разкрихме, че много нашенци ползват масово зелените рецепти за розови и бели хапчета, за да ги пращат на свои приятели в Гърция", казаха фармацевти от Пазарджишко. Византийците се "зарибили" с нашите успокоителни през това лято, когато много от тях летували във Велинград и в курорта Цигов чарк. Оказало се, че листче диазепам, лексотан или ксанакс при нас струва от лев до два, а при комшиите е от 5 евро нагоре. Затова те си тръгнали за Гърция с цели чанти успокоителни. Някои дори ги купували без рецепта от по-малките аптеки по селата в родопската част на областта. Другият хит сред гърците бил банките с глюкоза, които също при нас са броени левове, а при тях са тройно по-скъпи. Гърците си ги купували свободно и дори се шегували, че те могат да заместят вековната традиция сред южните ни съседи да лекуват сутрешен махмурлук с 40 грама мастика.
Коментари към Българи, гърци и турци правят бартер с лекарства