Ваксината за рак на матката стана причина за редица спорове
Екип от японски учени на Токийския Медицински университет са установили в свое изследване, че ваксината за човешки папиломен вирус (HPV) засяга централната нервна система при опитни мишки.
В изследването на Тошихиро Накаджима (Toshihiro Nakajima) се описва, че ваксинираните животни показват "неврологични фенотипове", ограничена подвижност, увреждания на хипоталамуса, както и други области на мозъка. Според специалистите това проучване ще може да изясни последните доклади на неблагоприятни ефекти от ваксината върху хора.
Изследването е критикувано от много лекари и специалисти, които настояват оттеглянето му от медията. Дейвид Горски (David Gorski,), хирург - онколог в Института за рака в Детройт уточнява, че мишките са получили доза, която е хиляда пъти по-голяма от тази за хората. Заедно с дозата е добавен токсин, който да помогне на ваксината да преодолее кръвно-мозъчната бариера.
"Това е безполезно изследване, което е погубило благородни животни", коментира Дейвид Горски.
Много специалисти твърдят, че не съществува подобна причинно-следствена връзка между ваксината и подобни симптоми. Въпреки това изследването е повлияло и е станало причина да се провалят имунизациите в Япония и в други страни.
Лекари и специалисти уверяват, че тази тенденция подлага жените и мъжете на потенциална опасност от заболяване на рак и други видове заболявания. Критиците критикуват тази методология и настояват да се изтегли публикацията от списанието, поради насаждането на отрицателно въздействие на общественото здраве.
Японският екип и лицето на Накаджим защитава работата и позицията си.
"Изследванто и нашата работа бе публикувана след детайлен научен преглед от рецензенти и от редколегията на Scientific Reports. По въпроса за дозата – нейната зависимост може да бъде част от интересни експерименти в бъдеще, защото това е само първото изследване", коментира авторът.
Ваксината срещу HPV е лицензирана през 2006 година и е одобрена в над 120 страни. Ваксинират се млади момичета за предотвратяване на рак на маточната шийка. В началото на нейното прилагане се е наблюдавало намаляване на случаите на рак на шийката на матката.
Ваксините като цяло са подложени на различни критики, защото според различни проучвания и специалисти причиняват странични ефекти като главоболие, умора, трудности при ходене, болки и други.
Изследването е публикувано The Scientist.
The HPV Test
- От 2017 г. и в България ще бъде прилагана 9-валентна ваксина срещу човешки папилома вирус
- Ваксината срещу човешки папиломен вирус не предизвиква алергии, автоимунни заболявания и аутизъм
- Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка
- Как една жена стана майка след 7 спонтанни аборта
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- N72 Възпалителна болест на шийката на матката
- Неврологичен статус
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Луиза Антимова Коцева
- д-р Васил Иванов Иванов
- Д-р Емилия Дамянова Ненова
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
Коментари към Ваксината за рак на матката стана причина за редица спорове