Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка

Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка

от 11 авг 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Международен екип от учени проведе първото задълбочено и обширно геномно проучване върху рака на маточната шийка при жените от субсахарска Африка, в което са включени 212 жени от Уганда, диагностицирани с тумор. Откритията биха могли да доведат до много по-добро и навременно лечение на опасното заболяване.

Д-р Акиниеми Ойесина от UAB

Ракът на маточната шийка убива повече от 300 000 жени на средна възраст всяка година. 19 от 20-те страни с най-висока смъртност в резултат на този тип карцином, се намират в Субсахарския регион.

Експерти от няколко държави, сред които доктор Акиниеми Ойесина от университет „University of Alabama“ в Бирмингам, публикува първото подробно геномно проучване, свързано с рака на маточната шийка в субсахарска Африка. Ойесина е един от петимата изследователи, работили върху него, а резултатите са публикувани в „Nature Genetics.“

Според изследването подобни широкомащабни геномни анализи са много важни, особено в групи, които не са били взети под внимание досега или фокусът е бил твърде слаб. Целта на усилията на екипа е да се проучат молекулните фенотипове на този вид рак, което от своя страна да доведе до по-добро лечение.

Повечето участници са и ХИВ-позитивни

Особеното при изследването е, че то е първото по рода си, при което повечето пациенти са и ХИВ-позитивни. „Така успяхме да разграничим геномни особености при ХИВ-позитивни и при ХИВ-негативни пациенти“, казва Ойесина.

Той споделя, че благодарение на изследването ще могат да включат уникалните за африканските жени геномни особености в Геномния атлас на раковите болести. В него са обединени геномните анализи на много видове рак, включително 307 тумора на маточната шийка от различни места по света, но не и от Субсахарска Африка.

Ракът на маточната шийка се развива в нейните тъкани, по-точно в тясната долна част на матката. Постоянната инфекция с човешки папиломавирус е предпоставка, но не и задължително условие, за развитие на рак на по-късен етап. Той може да бъде избегнат с поставянето на ваксина, както и да бъде диагностициран навреме с PAP тест (по-популярен като цитонамазка). Проблемът е, че в слаборазвитите и бедни страни, в които случаите на ХИВ-позитивни са наистина много, хората нямат средства за ваксина или цитонамазка.

Как е извършен геномният анализ на рака на маточната шийка?

Геномният раков анализ е много сложен процес. Той съдържа в себе си немалко други анализи, на различни нива.

  • Цялостно геномно секвениране

В началото учените насочват вниманието си към мутациите в ДНК на туморните клетки. По-лесният начин е да се ограничат само до места в генома, където се забелязват диспропорции в гените. Настоящото проучване на Ойесина се фокусира върху цялостното геномно секвениране (определянето на пълна ДНК последователност) на всички взети проби, обратното на цялостното екзомно секвениране, което помага на екипа да открие некодиращи алтерации.

  • Генни експресии

На следващ етап от проучването експертите разглеждат генните експресии, за да открият кои гени са със свръхекспресия и кои – не. Именно тази фаза им помага да разберат пътищата, по които туморът предизвиква растеж на рака, а така от своя страна специалистите ще могат по-бързо и адекватно да назначат лечение.

Част от експресионния анализ включва разглеждане на немутиращи, или епигенетични, промени, които биха могли да повлияят върху регулацията на гените. Учените следят за добавени или изчезнали метилови групи при ДНК, както и за промени в метилирането или ацетилирането на протеините хистони, които помагат за скъсяването на ДНК в човешките хромозоми. Варианти на хистони, регулиращи генната експресия, са открити в различни тумори на жени от Уганда, участвали в изследването.

  • Видове човешки папиломавирус в тумора

Следващата стъпка за екипа е да се проучи кои видове човешки папиломавирус се намират в самия тумор. Двата вида, които най-често се свързват с рака на маточната шийка, са HPV-16 и HPV-18. Всеки вид има различни подвидове, като онези, които са изградени само от един вид човешки папиломавирус, се наричат разклонения. Подвидовете на вируса HPV-16 се намират в разклонение A9, а тези на вирус HPV-18 – в разклонение A7. Изследването успява да опише молекулните характеристики на всяко разклонение, включително струпванията от деференциални генни експресии или неправилни регулации, свързани с разклоненията. Туморите, причинени от вирус в разклонение A7 например, са с признаци на генна експресия, които подсказват за извънклетъчен матрикс, клетъчна адхезия и миграция – доказателства за по-агресивен вид тумор.

Резултати от проучването на рака на маточната шийка

Учените откриват разлики между туморите в зависимост от това дали човешкият папиломавирус е навлязъл в хромозомите, или не. Ако вирусът е навлязъл, местата на проникването му определят каква ще е генната експресия.

И накрая, изследователите забелязват, че определени начини на навлизане при жените с тумор от Уганда водят до експресия на ендогенни ретровируси, чиято повишена регулация се свързва с модификации при хистоните. Тези ендогенни ретровируси, които се откриват в нормалните хромозоми, са следи от предишни ретровирусни инфекции, представляващи около 8% от човешкия геном. При здравите хора те съществуват в състояние на покой в човешките клетки, но при заболяване е възможно да се активират.

Международното проучване е финансирано от Националния институт по ракови заболявания към Службата по ракова геномика. Екипът на Ойесина от университета на Алабама в Бирмингам играе ключова роля при откритието на някои соматични геномни алтерации и уникални по своя вид особености на човешкия папиломавирус. В изследването вземат сериозно участие и експерти като Марко Мара, Джанет Рейдър от Медицинския колеж в Уисконсин, САЩ и други.

Източник:

Университет на Алабама/Бирмингам, САЩ
Снимка: Pixabay.com
Цитати: HHSN261200800001E; HHSN261201500003I; OCCC 3120957; DVP2018-007; Nature Genetics

Още по темата:
  • Ваксината срещу човешки папиломен вирус не предизвиква алергии, автоимунни заболявания и аутизъм Ваксината срещу човешки папиломен вирус не предизвиква алергии, автоимунни заболявания и аутизъм
  • От 2017 г. и в България ще бъде прилагана 9-валентна ваксина срещу човешки папилома вирус От 2017 г. и в България ще бъде прилагана 9-валентна ваксина срещу човешки папилома вирус
  • Роботизираната хирургия осигурява по-добри резултати при лечението на рак на устата и гърлото, твърдят от Сидърс-Синай Роботизираната хирургия осигурява по-добри резултати при лечението на рак на устата и гърлото, твърдят от Сидърс-Синай
  • В САЩ препоръчват тестване за HPV на всеки пет години В САЩ препоръчват тестване за HPV на всеки пет години
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
51.90лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21
119.50лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21

Нов
КОЛПОФИКС вагинален спрей гел 20 мл
58.00лв.

КОЛПОФИКС вагинален спрей гел 20 мл

Нов
ФОТОГРАФЪТ - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА
14.00лв.

ФОТОГРАФЪТ - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА

ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС
4.95лв.

ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС

В АФРИКА - СРЕД ЛЪВОВЕ И СЕНКИ НА ПРЕДЦИТЕ - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

В АФРИКА - СРЕД ЛЪВОВЕ И СЕНКИ НА ПРЕДЦИТЕ - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:55
    Коментирайте "Проучване на рака на маточната шийка в Уганда помага на жените от Субсахарска Африка"

НОВИНАТА е свързана към

  • Молекулата Fento-1 причинява смърт на ракови клетки, резистентни на лечение
  • Лечение на кокоши трън у дома
  • Домашни средства за премахване на брадавици
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
  • Човешки папилома вирус (HPV)
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • N72 Възпалителна болест на шийката на матката
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 239 дни, 22 часа и 25 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 353 дни, 3 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival