Роботизираната хирургия осигурява по-добри резултати при лечението на рак на устата и гърлото, твърдят от Сидърс-Синай
Използването на роботизирана хирургия върху пациенти в ранен стадий на орофарингеален сквамоцелуларен рак може да удължи продължителността на живота им, твърди изследване на експерти от болница „Cedars-Sinai“, публикувано в списанието за онкологични заболявания „JAMA Oncology.“
Трансоралните хирургични роботи позволяват извършването на минимално инвазивна процедура, при която хирургът използва компютърна програма при управлението на ендоскоп – гъвкава тръба с лампа в единия край и камера. Неговата роля е да гарантира картина с висока резолюция и 3D изображения на задната част на устата и гърлото, които трудно се достигат с класическите хирургични инструменти. Два роботизирани инструмента, които играят ролята на ръце на хирурга, изследват различните зони, така че да премахнат безопасно тумора от тъканта.
Роботизираната хирургия удължава живота на пациентите
Проучването на учените от болница „Cedars-Sinai“, за целите на което се използват данни от националната база данни в областта на онкологията на САЩ, включва 9 745 пациенти – 2694 от тях са подложени на трансорална роботизирана операция между 2010 и 2015 година. Авторите на изследването забелязват, че 84,5% от ранно диагностицираните онкоболни живеят поне 5 години след операцията, в сравнение с 80,3% при онези, които са оперирани с консервативния метод. Разбира се, при сравнителния анализ са взети под внимание и различните характеристики на пациентските групи.
Закъри Зумстег, доктор по медицина към Отделението по лъчева терапия в болница „Cedars-Sinai“, вярва, че роботизираната хирургия за лечение на орофарингеален рак е безопасна и ефективна, в сравнение със стандартните процедури, използвани години наред.
Орофарингеалният рак често се дължи на човешкия папилома вирус, за който се смята, че причинява 70% от този вид рак в САЩ според данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Около 3500 от случаите на орофарингеален рак ежегодно в САЩ, вследствие на човешки папилома вирус, засягат жени и около 15 000 – мъже.
Скок в броя на извършените роботизирани операции при рак на устата и гърлото в САЩ
Екипът от болницата открива, че броят на пациентите, подложили се на трансорална роботизирана операция при ранен стадий на орофарингеален рак, се е увеличил драстично, след като Агенцията за контрол на храните и лекарствата одобри интервенцията за лечение на този вид рак през 2009. От 18,3% през 2010 те достигат цели 35,5% през 2015. В същото време се увеличиха двойно болниците, които предлагат специфичното роботизирано оборудване – от 6,3% на 13,9%.
Именно нарастващият брой извършени роботизирани операции тласна учените да проучат доколко хирургичните роботи увеличават на практика шансовете за живот на пациентите, в сравнение с традиционно използваната процедура.
Не само че пациентите с орофарингеален рак живеят по-дълго, но и спада значително процентът на позитивни хирургични граници – при извършена роботизирана операция той е 12,5%, а при консервативното лечение – 20,3%. Позитивни хирургични граници представляват туморните клетки, останали по края на тъканта, която е била отстранена.
Намалява необходимостта от химиотерапия след операцията
Използването на хирургичен робот има и друго важно преимущество – намалява нуждата от провеждането на химиотерапия постоперативно. Пациентите, претърпели роботизирана интервенция, се нуждаят от нея в 28,6% от случаите, докато при другите пациенти процентът е 35,7.
Зумстег пояснява: „Целта на проучването ни беше да разберем как тази нова технология, вече одобрена от Агенцията за контрол на храните и лекарствата, която никога не е тествана върху случайно избрани хора, би повлияла върху формите на лечение и преживеямостта на пациентите. При въвеждането на всяка нова хирургична техника или процедура се наблюдава период на анализиране и претегляне на плюсове и минуси. И невинаги новите са по-ефективни или безопасни от вече съществуващите.“
Успокоителен е фактът, че за пациентите с орофарингеален рак в ранен стадий, роботизираната хирургия предоставя, ако не по-добри, то поне равни възможности за повишаване качеството им на живот.
JAMA Oncology/болница Cedars-Sinai
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
ХЕРБИТУСИН БЛИЗАЛКИ ЗА БРОНХИ И ГЪРЛО С ВКУС НА МАЛИНА * 4
НОВИНАТА е свързана към
- Домашно лечение на афти
- Домашно лечение при ларингит
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
Коментари към Роботизираната хирургия осигурява по-добри резултати при лечението на рак на устата и гърлото, твърдят от Сидърс-Синай