Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи

Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи

от 06 окт 2025г., обновено на 07 окт 2025г.
Автор: Гергана Караилиева
Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Носители на Нобеловата награда за медицина за 2025 г. са американците Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и японецът Шимон Сакагучи за откритията им, свързани с периферната имунна толерантност.

Учените откриват как имунната система се държи под контрол, защото ако тя не бъде регулирана, започва да атакува собствените си органи. Новаторските открития на тримата изследователи за периферната имунна толерантност, която предотвратява увреждането на тялото от имунната система и откриването на пазителите й – регулаторните Т-клетки, които не позволяват на имунните клетки да атакуват собственото си тяло, са в основата на решението на Нобеловия комитет да ги обяви за носителите на Нобеловата награда за медицина за 2025 г.

Решението на Нобеловия комитет

В часовете по обед на 6 октомври 2025 г. секретарят на Нобеловия комитет Томас Пърлман обяви носителите на Нобеловата награда за медицина за 2025 г.

Томас Пърлман

Американските учени Мери Бранкоу и Фред Рамсдл и японският изследовател Шимон Сакагучи са отличени за своите фундаментални открития. Учените идентифицират регулаторните Т-клетки, които играят ролята на пазители на имунната система и не позволяват на имунните клетки да атакуват собственото си тяло. „Тяхната област на изследване е известна като периферна имунна толерантност.“

„Техните открития са решаващи за разбирането ни затова как функционира имунната система и защо не всички развиваме сериозни автоимунни заболявания“, заяви по време на церемонията по обявяването на тазгодишните носители на Нобел за медицина председателят на Нобеловия комитет Оле Кемпе.

С откритието на регулаторните Т-клетки се поставя основата на нова област за изследвания. Откритията на тримата учени водят до разработването на потенциални терапии, които в момента се оценяват в различни клинични изпитвания.

„Надеждата е, че ще се постигне лечение или излекуване на автоимунни заболявания, че леченията на рака ще бъдат много по-ефективни и ще бъдат предотвратени сериозни усложнения след трансплантациите на стволови клетки“, коментират от Нобеловия комитет.

IPEX синдром

Имунната система е истинско чудо на сложни контроли и баланси, които позволяват стабилна защита срещу инфекции, а в повечето случаи избягват разрушителните реакции срещу тъканите в тялото. Въпросът как се поддържа подобен баланс озадачава имунолозите повече от столетие.

» Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК

» Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства

» Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман от Университета в Пенсилвания са носителите на Нобел за медицина за 2023 г.

» Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.

„Чрез комбинация от проницателни наблюдения и прецизно разработени експерименти тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина Мери Бранкоу, Фредерик Рамсдел и Шимон Сакагучи направиха открития, които дадоха отговори. Чрез определянето на CD4+CD25+FOXP3+регулаторните Т-клетки и тяхното значение в контрола на автореактивните отговори, изследванията им дадоха решително начало на работата в областта на периферната имунна толерантност, медиирана от Treg клетки. И това е история на научно любопитство, упорити изследвания и открития, които революционизираха разбирането за имунната регулация и значението за самотолерантност, автоимунитет и избягване на тумори“, пишат още членовете на Комитета, в аргументацията си.

За носителите на Нобел за медицина 2025 г.

Мери Бранкоу е част от екипа на Института по системна биология Сиатъл,САЩ. Възпитаничка е Университета Принстън, където през 1991 г. получава докторска степен по молекулярна биология.

Имунологът д-р Фредерик Рамсдел е възпитаник е на Калифорнийския университет в Сан Диего. Работи в биотехнологичната компания Sonoma Biotherapeutics в Сан Франциско, САЩ, която разработва инженерни регулаторни Т-клетъчни терапии за лечението на автоимунни и инфекциозни заболявания чрез възстановяването баланса на имунната система.

Имунологът проф. Шимон Сакагучи от Университета Осака, Япония, е ученият, който през 1995-а открива нов клас Т-клетки и показва, че имунната система е по-сложна отколкото се смята дотогава.

откриване на Т-клетки

Пет години по-късно американските му колеги допълват откритието на проф. Шимон Сакагучи, давайки отговор на въпроса защо специфичен щам мишки е особено уязвим към автоимунни заболявания. Мери Бранков и Фредерик Рамсдел откриват, че тези мишки имат мутация в гена, която наричат Foxp3. Установяват още, че мутациите на човешкия еквивалент на този ген причиняват IPEX синдром – рядко и сериозно автоимунно заболяване.

През 2003 г. проф. Сакагучи свързва откритията на американските си колеги със собственото си, направено през 90-те години на миналия век. Имунологът доказва, че генът Foxp3 управлява развитието на регулаторните Т-клетки.

Така откритията на носителите на Нобел за медицина 2025 г. поставят началото на изследването на периферната толерантност, която се оказва решаваща, когато става дума за лечение на рак и автоимунни заболявания.

 

Източник:

https://www.nobelprize.org/

Още по темата:
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS
  • Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
5.0/5 1 оценка

Коментари към Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи
    www.framar.bg 
    на 06 January 2026 в 18:59
    Коментирайте "Нобел за медицина за 2025 г.: Мери Бранкоу, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи"

НОВИНАТА е свързана към

  • Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
  • Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
  • Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
  • Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
  • Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.
  • Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман от Университета в Пенсилвания са носителите на Нобел за медицина за 2023 г.
  • Откривателите на методите за разблокиране на имунната система срещу рака са новите лауреати на Нобеловата награда за медицина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Чревните бактерии еволюират, за да усвояват нишестета в ултрапреработените храниЧревните бактерии еволюират, за да усвояват нишестета в ултрапреработените храни

Чревните бактерии еволюират, за да усвояват нишестета в ултрапреработените храни

от 06 яну 2026г.Прочети повече
Кейт Уинслет за боди шейминга: Казваха ми да играя само роли на дебели момичетаКейт Уинслет за боди шейминга: Казваха ми да играя само роли на дебели момичета

Кейт Уинслет за боди шейминга: Казваха ми да играя само роли на дебели момичета

от 06 яну 2026г.Прочети повече
Безпрецедентна промяна в имунизациите за деца в САЩБезпрецедентна промяна в имунизациите за деца в САЩ

Безпрецедентна промяна в имунизациите за деца в САЩ

от 06 яну 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 27 дни, 5 часа и 59 мин.

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 67 дни, 7 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина

Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина

от 17 апр 2025г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АНДРЕА МИЛАНО БЯЛ ВИНЕН ОЦЕТ 6% 500 мл

МЕДОКЛАВ БИС прах за перорална суспензия 400 мг/ 57 мг/ 5 мл 140 мл

ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 10 HAMELN

МАЙ ОРГАНИКА ТОТАЛ РИПЕЪР ШАМПОАН С МАСЛО ОТ МАКАДАМИЯ И ЖОЖОБА 200 мл

КАБИВЕН ПЕРИФЕРАЛ емулсия за инфузия 1440 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПЕАГРЕН капсули * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 яну 2026г. в 11:58:48

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИНИ D3 + К2 12 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 яну 2026г. в 11:55:22

БИОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 яну 2026г. в 11:54:35

АЛОРА таблетки 100 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 яну 2026г. в 11:51:42

РЕНОВАКС емулгел 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 яну 2026г. в 11:50:08
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival