Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства

Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства

от 10 окт 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Откритията на лауреатите на Нобеловата награда за химия за 2024 г. Дейвид Бейкър, Демис Хасабис и Джон Джъмпър ще ускорят драстично разработването на нови лекарства и терапии. Веднага след като стана ясно, кои са носителите на Нобел за химия, едни от първите коментари бяха насочени към два основни акцента. Първият е, че очевидно 2024-а се превръща в годината на изкуствения интелект, а вторият, че постиженията на Нобеловите лауреати показват, че машинното обучение не е единствено инструмент за работа на учените по компютърни науки, а се превръща в съществена част от бъдещето на медицината. И всъщност голямото постижение на нобелистите за химия тази година е, че справяйки се с най-трудните проблеми в сферата на биологията, те отварят широко вратата пред нови възможности за създаването на лекарства и за прилагането в много по-голяма степен на персонализираната медицина.

Нобел за химия 2024 г.

През 2024 г. Нобеловият комитет отличи две изследвания. Те са различни, но дълбоко свързани по своята същност, тъй като в центъра и на двете са протеините, които съставляват съществена част от телата ни и на практика представляват молекулярни машини за живот.

Разбирането на структурата им е от съществено значение, тъй като формите им определят и функциите, които изпълняват.

изкуствен интелект

При едното Демис Хасабис и Джон Джъмпър прогнозират структурата на всички известни протеини като използват за целта изкуствен интелект. При другото Дейвид Бейкър успява да създаде нови протеини.

Изкуственият интелект, който успя да предвиди 3D структурата на протеините

Демис Хасабис и Джон Джъмпър създават модела на изкуствен интелект AlphaFold, който чрез аминокиселинната последователност прогнозира триизмерни протеинови структури, а това позволява да прогнозират структурата на над 200 милиона протеина, а това са всички, които до момента учените са секвенирали.

През 2010-а Демис Хасабис създава компанията DeepMind като си поставя голямата цел да комбинира неврологията с изкуствения интелект, за да бъдат решавани реални проблеми. През 2016-а Демис Хасабис и Джон Джъмпър започват да работят по проблемите, свързани със сгъването на протеините.

>>>Протеини в кръвта сигнализират за рак няколко години преди откриването му

Така през 2020-а се стига до създаването на AlphaFold2 – изкуственият интелект, който е в състояние да предвиди 3D структурата на протеините чрез техните аминокиселинни последователности. От създаването му AlphaFold2 се използва в над 190 страни в света. Има много приложения, а сред тях е възможността учените да разберат повече за антибиотичната резистентност и да създават лекарства.

Демис Хасабис

През 2024-а компанията подобрява версията и създава AlphaFold3, който не само предсказва формата на протеините, но и идентифицира потенциалните места за свързване на малки молекули, което от своя страна улеснява учените за проектират лекарства, насочени прецизно към правилните протеини.

>>>Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК

„Да получиш Нобелова награда е чест за цял живот. Посветих кариерата си на развитието на изкуствения интелект, заради невероятния му потенциал да подобри живота на милиарди хора“, заявява носителят на престижното отличие Демис Хасабис, а колегата му Джон Джъмпър, споделя, че се гордее с приноса си. „Това е ключово доказателство, че изкуственият интелект ще ускори развитието на науката и в крайна сметка ще помогне да бъдат разбрани болестите и да бъдат открити най-добрите лечения“, казва Джон Джъмпър.

Новите протеини

Втората част от Нобеловата награда за химия 2024-а отива при Дейвид Бейкър от Вашингтонския университет, който изследва сгъването на протеините от началото на 90-те години на миналия век. Приносът му към науката за протеините е значителен. Той и екипът му създават софтуера „Розета“, за да прогнозира протеиновите структури. Големият напредък е, когато обръщат процеса и вместо да въвеждат аминокиселинни последователности в софтуера, за да получат протеини, изследователите правят точно обратното – въвеждат протеинови структури, за да получат предложения от изкуствения интелект за аминокиселинните последователности. Така създават нови протеини, сред които и Top7 – протеин, който не съществува в природата и в който има повече от 90 аминокиселини.

>>>3D реконструкция на мозъка показва детайлно клетки и невронни връзки

Двата подхода се допълват и са повратна точка в науката, защото ускоряват фундаменталните изследвания и водят до разработването много по-бързо на ефективни лекарства.

За новите лекарства и разбирането на процесите, свързани с болестите

Д-р Софи Сакен-Мора, директор на изследванията в лабораторията по теоретична биохимия на Националния научен изследователски център, Париж, Франция, коментира, че получилите Нобел изследвания имат огромно въздействие върху биологията. „Нобеловата награда за химия за 20224-а бележи революцията на изкуствения интелект в биологията, защото се фокусира върху ключови съставки за функционирането на живите същества – протеините“, казва тя и припомня, че за да се разбере как работи един протеин, трябва да се познава триизмерната му структура.

„В миналото това ставаше чрез кристалографски методи, по-късно чрез ЯМР, а това отнемаше месеци, а често и години. Революцията настъпи през 2020-а, когато с AlphaFold2 с въвеждането на последователност от аминокиселини, стана възможно да се разбере структурата на всеки протеин.“

лекарства

Ръководителката на катедрата по фармацевтична и медицинска химия в Томския държавен университет, Русия, Ирина Кузина прави следния коментар: „Това е пробив в синтетичната биология, генното и молекулярното инженерство. Перспективите са огромни, а областите на приложение различни. Триизмерната структура на протеиновите молекули демонстрира полезността си в биомедицината. Ние вече сме в състояние да получаваме молекули и вещества, които нямат аналози.“

>>>Всеки пети личен лекар използва изкуствен интелект в работата си

Александър Ломзов, заместник-директор на Института по химична биология и фундаментална медицина на Руската академия на науките, алгоритъм за прогнозиране на структурата на протеините ще доведе както до ускореното разработване на лекарства на онкологичните и генетични заболявания, така и до по-доброто разбиране на механизмите, по които работят молекулярните машини вътре в клетката.

Потенциалът е невероятен, категорични са учените, защото става дума за създаването на медикаменти и наноматериали.

Не на последно място учени коментират колко важни са двете открития, когато става дума за разбирането на процесите, свързани с болестите.

Източник:
  • https://www.nobelprize.org/
  • https://www.lefigaro.fr/flash-actu/
  • https://nauka.tass.ru/nauka/22082495
Още по темата:
  • Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г. Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
0.0/5 0 оценки

Коментари към Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:49
    Коментирайте "Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства"

НОВИНАТА е свързана към

  • Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина
  • Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
  • Сър Ханс Адолф Кребс - откривателят на Цикъла на Кребс
  • Роберт Барани - медикът, приел Нобелова награда от лагер за военнопленници
  • Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
  • Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
  • Зад кулисите на Нобеловите награди – една история за динамит, любов и дискриминация
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
  • Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 195 дни, 2 часа и 25 мин.

Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

преди 1935 дни, 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 2 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 17 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 18 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 18 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС таблетки за дъвчене с вкус на ЛИМОН * 10

ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 - 6 - 9 капсули * 180

ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 капсули * 180

ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 капсули 1000 мг * 90

ОСТРОВИТ МСМ (МЕТИЛ - СУЛФОНИЛ - МЕТАН) прах 300 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival