Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.

Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.

от 04 окт 2021г., обновено на 05 окт 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г. - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Носителите на Нобелова награда за медицина и физиология за 2021 г. са Дейвид Джулиъс и Ардем Патапутян за откритията им, свързани с рецепторите за температура и допир, обяви Нобеловияj комитет.

Откритията

Двамата учени правят революционни открития, свързани с разбирането как нервната система усеща студа, топлината и механичните стимули. Те идентифицират критичните липсващи звена за сложното взаимодействие между сетивата на човека и околната среда.

Проф. Дейвид Джулиъс използва капсаицин, съставка в лютите чушки, която предизвиква усещането за парене, за да открие сензор в нервните окончания на кожата, който реагира на топлината.

Проф. Ардем Патапутян използва чувствителните на натиск клетки, за да открие нов клас сензори, които реагират при механични стимули върху кожата и вътрешните органи.

Както подчертава екипът на Нобеловия комитет преди откритията на двамата учени има нерешен фундаментален въпрос и той е как температурата и механичните стимули се превръщат в електрически импулси в нервната система?

Проф. Дейвид Джулиъс от Калифорнийския университет в Сан Франциско, САЩ, започва изследванията през втората половина на 90-те години на ХХ век като анализира как химическото съединение търси капсаицин причинява усещането за парене, когато влезем в контакт с люта чушка. До този момент е ясно, че капсаицинът активира нервните клетки като причинява болка, но няма яснота как точно предизвиква това.

Проф. Джулиъс и колегите му събират милиони ДНК фрагменти, съответстващи на гени, експресирани в сензорни неврони, които огат да реагират на болка, топлина, допир. Експресират отделни гени от тази огромна олекция в култивирани клетки, които обикновено не реагират на капсаицина. След период а усилено търсене е идентифициран ген, които прави клетките чувствителни към апсаицина.

Следващите експериментите показват, че идентифицираният ген кодира нов ротеин на йонния канал. Този новооткрит рецептор на капсаицина е наречен TRPV1.

В процеса на изследване проф. Дейвид Джулиъс осъзнава, че е открил рецептор за усещане на оплина, който се активина при температури, които се възприемат като болезнени.

 TRPV1
Откриването на TRPV1 е големият пробив, който води до разкриването на допълнителни рецептори, чувствителни към температура. Чрез него става ясно как температурните разлики предизвикват електрически сигнали в нервната система.

Проф. Ардем Патапутян от своя страна идентифицира неуловимите рецептори, които се активират от механични стимули. Той и сътрудниците му установяват първо клетъчна линия, която излъчва измерим електрически сигнал, когато отделни клетки са прободени с микропипета. Идентифицират 72 кандидат – гени, кодиращи възможни рецептори. Активират ги един по един, за да открият гена, отговорен за механичната чувствителност в изследваните клетки. В крайна сметка усилената работа води до откриването на един ген, чието заглушаване прави клетките нечувствителни към убождането. Така е открит нов и напълно непознат механично чувствителен йонен канал, наречен Piezo1. По-късно е открит и втори ген - Piezo2.

Piezo1

Пробивът на проф. Патапутян показва ясно, че йонният канал Piezo2 е от съществено значение за чувството за допир. Той играе и ключова роля в критично важното участие за позиция и движение на тялото. Изследванията доказват още, че каналите Piezo1 и Piezo2 регулират допълнителни важни физиологични процеси, включително кръвното налягане, дишането и контрола на пикочния мехур.

От Нобеловия комитет поясняват, че двама учени независимо един от друг използват химическото вещество ментол, за да изследват ролята на тези канали в термичното усещане като използват генетично манипулирани мишки, на които новооткритите гени липсват.

Решението на Нобеловия комитет

Основните аргументи на членовете на Нобеловия комитет наградата за медицина за 2021 г. да бъде присъдена на проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян, са представени по следния начин: „Способността ни да усещаме топлина, студ и допир е от съществено значение за оцеляването и е в основата на взаимодействието ни със света около нас. В ежедневието ние приемаме тези усещания за даденост. Въпросът е какво провокира нервните импулси да възприемат температура и налягане. Именно на този въпрос отговарят тазгодишните лауреати на Нобел за медицина“.

носителите на Нобел за медицина

Откритията на каналите TRPV1, TRPM8 и Piezo от Дейвид Джулиъс и Ардем Патапутян, тазгодишните носители на Нобеловата награда за медицина и физиология, ни позволиха за разберем как топлината, студът и механичната сила могат да предизвикат нервните импулси, които ни позволяват както да възприемаме, така и да се адаптираме към света около нас, казват членовете на Нобеловия комитет.

Изследванията, които и в момента продължават и които произтичат от откритията на Нобеловите лауреати за 2021 г. , са насочени към изясняването на функциите на тези канали в различните физиологични процеси. Знанията затова се използват за нови лечения за много широк кръг от болести.

Носители на Нобел за медицина и физиология за 2021 г.

Проф. Дейвид Джулиъс

Проф. Дейвид Джулиъс е роден през 1955 г. в Ню Йорк, САЩ. Родителите му емигрират от Русия. От 1989 г. работи в Калифорнийския университет в Сан Франциско. Проф. Джулиъс е носител на множество награди, сред които наградата Perl-UNC в областта на неврологията и на „Frederick W.L.” за фундаментални научни изследвания. Член е на Националната академия на науките и на Американската академия на изкуствата и науките.

проф. Дейвид Джулиъс

Проф. Ардем Патапутян

Проф. Ардем Патапутян е роден през 1967 г. в Бейрут, Ливан. В САЩ емигрира през 1986 г. Има докторски степени по биология от Калифорнийския технологичен институт и по молекулярна, клетъчна и биология на развитието от Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Професор по молекулярна и клетъчна невронаука. Понастоящем работи в Медицинския институт Хауърд Хюз, Ла Джола, Калифорния.

Проф. Ардем Патапутян

Източник:

https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2021/press-release/

Още по темата:
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS Наградиха с Нобелова награда учените, открили мозъчния GPS
  • Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
0.0/5 0 оценки

Коментари към Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 11:50
    Коментирайте "Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г."

НОВИНАТА е свързана към

  • Зад кулисите на Нобеловите награди – една история за динамит, любов и дискриминация
  • Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
  • Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
  • Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
  • Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман от Университета в Пенсилвания са носителите на Нобел за медицина за 2023 г.
  • Откривателите на методите за разблокиране на имунната система срещу рака са новите лауреати на Нобеловата награда за медицина
  • Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 416 дни, 18 часа и 22 мин.

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2311 дни, 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 20 часа

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 12 часа и 42 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 19 часа и 33 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 2 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МУРАКОЛ ИМУНО КОЛАГЕН прах 200 г

МУРАКОЛ ДЖЕНТЪЛ ЪП капсули * 120

МУРАКОЛ СТРЕС КОНТРОЛ капсули * 120

ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА B WELL TH-75

ОРАЛЕН ДУШ B.WELL УСТНА ХИГИЕНА PRO-911 + ЧЗ ЕЛ.B WELL PRO-870

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45

S92.5 Счупване на друг пръст на стъпалото

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:52

ХИТОЗАН СЛИМ ФАСТ саше * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival