Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман от Университета в Пенсилвания са носителите на Нобел за медицина за 2023 г.
Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман, чието дългогодишно партньорство позволява разбирането за това как се модифицира иРНК, за да се превърне в ефективната терапия като позволи създаването на платформа, която се използва за бързото разработване на животоспасяващи ваксини срещу COVID-19, са носителите за 2023 г. на Нобеловата награда за медицина, обяви Нобеловия комитет на 2 октомври 2023 г.
За откритието им
Срещата между професора по неврохирургия в Медицинския факултет на Университета в Пенсилвания проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман, имунолог и специалист по ваксините, е случайна. Става в края на 90-те. Общите им научни интереси са в основата на работата им, насочена към изследване на иРНК.
От една страта проф. Карико приема да създаде иРНК за колегата си, който има нужда от нея за разработването на ваксини за болести като ХИВ. От друга страна проф. Вайсман я въвежда в имунологията.
След няколко години работа през 2005-а те публикуват ключово за науката откритие. То е, че иРНК може да бъде променена и доставена ефективно в тялото, за да активира защитната му имунна система.
Базираните на иРНК ваксини предизвикват силен имунен отговор и високи нива на антитела, които атакуват специфично инфекциозно заболяване, което е непознато до момента. За разлика от други ваксини няма нужда да се инжектира жив или атенюиран вирус.
Огромната стойност на лабораторната работа на двамата става ясна при настъпването на пандемията от COVID-19.
Фармацевтичните компании използват точно технологията на проф. Карико и проф. Вайсман за създаването на ваксините срещу тежко протичане и смърт от COVID-19.
>>>Защо ваксините срещу COVID-19 бяха създадени толкова бързо
Президентът на Пенсилванския университет Лиз Магил коментира, както тя се изразява дългоочакваното отличие за екипа, така:
„Катлин Карико и Дрю Вайсман са брилянтни изследователи, които представляват въплъщение на научно вдъхновение и решителност. Ден след ден екипите им работеха неуморно, за да отключат силата на на иРНК като терапевтична платформа и не знаеха как работата им може да послужи и да посрещне огромното предизвикателство, пред което един ден щеше да се изправи светът. Ние, от Пенсилванския университет, сме изключително горди с новаторските им постижения и заслуженото призвание.“
От своя страна деканът на Медицинския факултет проф. Дж. Лари Джеймсън е категоричен, че Нобеловата награда се дава на хора, чиято работа променя света. „По време на най-голямата криза в общественото здраве, създателите на ваксини разчитаха на откритията на д-р Вайсман и д-р Карико, които спасиха безброй животи и проправиха пътя за излизане от пандемията. Сега същият подход се тества за други заболявания. Повече от 15 години след тяхното партньорство, Кати и Дрю оставиха вечен отпечатък в медицината.“
За проф. Карико и проф. Вайсман
Проф. Каталина Карико е родена в Унгария. Емигрира в САЩ през 1985 г. Вече е концентрирала научните си интереси към иРНК и силата й, когато става дума за борба с болестите. В началото на 90-те научната общност работи по темата за това как тялото използва иРНК, за да инструктира клетките кои протеини да произвеждат, за да останат живи. Д-р Карико смята, че ако иРНК бъде променена, тя може да създаде протеини с огромен терапевтичен потенциал – от ензими, които обръщат заболяването, до антитела, които се борят с инфекцията.
Имунологът проф. Дрю Вайсман насочва енергията си към прилагането на изследванията на иРНК за създаването на ваксини и генна терапия.
„Ние едва сега започваме да откриваме всички начини, по които може да използваме иРНК“, казва носителят на Нобел за медицина проф. Вайсман.
>>>Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
Важно е да се отбележи, че гениалността на иРНК технологията се крие в нейния неограничен потенциал. Единственото, което е нужно на изследователите, за да се насочат към конкретно заболяване, е да включат последователността на протеина, който искат да създадат или да заменят. Другото предимство е скоростта, тъй като се заобикаля нуждата от действителни патогени.
„Винаги съм искала да променя иРНК, за да я превърна в терапевтична, но работата ми с Дрю доведе до това, че положих основите за ИРНК ваксини“, казва нобелистката проф. Карико, която е и изпълнителен директор на фармакомпанията BioNTech.
>>>иРНК ваксини срещу рак – начин на създаване и принцип на действие
Поредното голяма предизвикателство сега е разработването на иРНК ваксини срещу рак. В момента най-малко осем фармацевтични компании тестват ваксини срещу рак в клинични изпитвания.
Решението на Нобеловия комитет
Нобеловата асамблея в Каролинския институт решава да награди с Нобел за медицина за 2023-а Каталин Карико и Дрю Вайсман за техните открития относно модификации на нуклеозидни бази, които позволяват разработването на ефективни иРНК ваксини срещу COVID-19.
Както поясняват от Комитета, откритията на двамата Нобелови лауреати са критични за разработването на ефективна иРНК ваксина по време на пандемията.
„Чрез техните новаторски открития, които коренно промениха нашето разбиране за това как иРНК взаимодейства с имунната ни система, лауреатите допринесоха за безпрецедентната скорост на поява на ваксината по време на една от най-големите заплахи за човешкото здраве в съвременността“, аргументират се членовете на Нобеловия комитет.
- Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
- Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
- Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
- Проф. Дейвид Джулиъс и проф. Ардем Патапутян са носителите на Нобелова награда за медицина за 2021 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
- Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
- Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
- Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
- Сър Ханс Адолф Кребс - откривателят на Цикъла на Кребс
- Роберт Барани - медикът, приел Нобелова награда от лагер за военнопленници
- Зад кулисите на Нобеловите награди – една история за динамит, любов и дискриминация
- Доктор Герти Кори - първата жена в Америка, която получава Нобелова награда за медицина
- Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
- Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
Коментари към Проф. Каталин Карико и проф. Дрю Вайсман от Университета в Пенсилвания са носителите на Нобел за медицина за 2023 г.