Ваксина за профилактика на мозъчни тумори показва между 75% и 100% преживяемост при мишки с глиома

Учени от Държавния университет „Лобачевски“ в Нижни Новгород, Русия, създават ваксина, чиято задача е да предотврати появата на мозъчни тумори. Правят го, като комбинират дендритни клетки от костен мозък на мишка с фрагменти от тумор, който бива унищожен под въздействието на фотодинамична терапия.
Ваксината
Изследователите избират за основа на ваксината дендритните клетки. Основният аргумент е, че активират имунната система и помагат на тялото да разпознае туморните клетки. Те са връзката между вродения и придобития имунитет.
След като разпознаят тумора, дендритните клетки се насочват към Т-клетките, които са основните антитуморни защитници на тялото, и задействат имунен отговор.
Дендритните клетъчни ваксини са получени от костен мозък, който е изолиран от бедрените кости на женски мишки на възраст между 7 и 10 седмици. Култивирани са в среда RPMI 1640, която е допълнена с 5% топлинно инактивиран фетален говежди серум, както и пеницилин и стрептомицин.
Изследването
Експериментите са проведени с женски мишки на възраст между 7 и 8 седмици.След като ваксинират мишките, изследователите им имплантират тумор. Правят го, за да видят как и дали действа лекарството. Наблюдават развитието на тумора постоянно.
Тестването ин виво на ваксината показва, че преживяемостта при мишките с глиома е между 75% и 100%. Това означава, казват изследователите, че имунната им система се бори успешно с тумора. В същото време гризачите от контролните групи, на които не е поставена ваксината, умират.
>>>Механична нанохирургия унищожава агресивни и резистентни към химиотерапия мозъчни тумори
Важно е да се отбележи, че глиомите са едни от най-агресивните тумори, които открити в късен стадий от развитието си, са изключително трудни за лечение.
„Научната ни група постепенно и задълбочено изучи имуногенните свойства на тези фотосенсибилизатори. Започнахме с анализ на специални сигнални молекули, които клетките освобождават в процеса на смъртта си. Те представляват сигнал за опасност и са критично важни за активирането на имунитета“, разяснява част от работата на екипа Екатерина Слепцова, която е сътрудник в Лабораторията по генетика и развитие на мозъка към Изследователския институт по невронауки на Университета „Лобачевски“.
„През последното десетилетие концепцията за имуногенната клетъчна смърт привлече много внимание в контекста на антитуморния имунитет и терапията на рака. Доказано е, че ключът към успеха на такава стратегия е задействането на имуногенната клетъчна смърт, което предизвиква специфичен антитуморен имунен отговор, който води до регресия на тумора, до пълно елиминиране на ракови клетки и създаването на дългосрочна имунологична памет. Известни са няколко противоракови стратегии за ефективно индуциране на имуногенната клетъчна смърт при различни видове тумори. Например, фотодинамичната терапия, която представлява минимално инвазивен и клинично одобрен метод, в основата на който е системното приложение на фотодинамичен агент, тоест фотосенсибилизатор, и облъчване с видима светлина с подходяща дължина на вълната“, пишат авторите в статията, посветена на ваксината и публикувана в списанието Pfarmaceutics.
Бъдещето – ваксина, която лекува тумори
Учените, които разработват ваксината, уточняват, че сега активирането на собствения имунитет на хората с диагноза рак се използва като поддържаща терапия и начин да бъде предотвратена появата на метастази. Екипът обаче е уверен, че методът може да бъде използват като самостоятелно лечение, което не само да предпазва, а да унищожава тумора и така да лекува.
>>>Изкуствен интелект открива тумори в мозъка
Резултатите показват, че очевидно ваксината е ефективна, когато става дума за профилактика на мозъчните тумори. Затова е важна следващата стъпка на екипа от Нижни Новгород, а тя е да бъде създадена ваксина, която лекува. Това е важно особено за случаите, когато е хирургическото отстраняване на тумора е невъзможно.
За създаването й учените ще използват убити ракови клетки от конкретен човек, страдащ от онкологично заболяване. „По този начин терапията ще бъде персонализирана. Ще лекува пациента, а не симптомите и последствията от развитието на тумора“, споделя друг от членовете на екипа Тихон Редкин, лаборант в Лабораторията по генетика и развитие на мозъка.
>>>Изкуствен интелект определя подвида на рака по време на операция за отстраняване на мозъчен тумор
За да разработят новата ваксина, изследователите ще моделират патологията върху лабораторни животни, а след това ще пристъпят към лечение на тумора с имуногенна ваксина.
-
Ваксина с двойно действие убива раковите клетки и предпазва мозъка от нови тумори
-
Ваксината IDH1 срещу злокачествени мозъчни тумори достига висока ефективност при клинични изпитания върху хора
-
Молекулен анализ дава надежда за лечение на мултиформен глиобластом (най-агресивната форма на мозъчен тумор)
-
Приключи фаза 1 от тестване на имунотерапия срещу агресивни форми на рак на мозъка при деца
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- БЦЖ ваксина
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- Ваксини
- Ваксини
- Молекулен анализ дава надежда за лечение на мултиформен глиобластом (най-агресивната форма на мозъчен тумор)
- Пневмококова ваксина
- Видове имунизации, имунизационен календар и противопоказания при ваксини
- Джесика Морис: Реших да се боря с рака, въпреки песимистичните прогнози
Коментари към Ваксина за профилактика на мозъчни тумори показва между 75% и 100% преживяемост при мишки с глиома