Ваксини, които стимулират Т-клетките - ключ към постигане на траен имунитет
В търсене на начини да овладеят постоянно променящия се коронавирус, учените стигнаха до заключението, че Т-клетките биха могли да помогнат в овладяването на пандемията.
Вариантът Омикрон се разпространява толкова бързо и лесно, че броят на заразените расте главоломно. Очаквано учените насочиха за пореден път вниманието си към антителата като средство за защита. Благодарение на тях човешкият организъм успешно преборва вирусите, включително SARS-CoV-2, като не им позволяват да атакуват нашите клетки. Това е и причината, поради която някои страни вече стартираха кампании за поставяне на бустерна доза.
За съжаление, антителата срещу COVID-19 не успяват да се справят толкова добре, което наложи поставянето на допълнителна доза. Тя осигурява висока степен на защита срещу усложнения, въпреки че по последни данни при хората, ваксинирани с бустерна ваксина на „Pfizer“, за период от десет седмици след поставянето й ефективността спада от 75% до 45%. Учените започнаха да си задават въпроса доколко това има смисъл, ако нивото на антитела наистина намалява толкова бързо.
Ако целта е да се постигне траен имунитет срещу COVID-19, може би е време да се разгледат и други възможности. Антителата са само малка част от сложната имунна система на човека. Т-клетките също участват в борбата с вирусите и не е изключено да се окажат ефективен инструмент за справяне с коронавирусната инфекция.
Как функционират различните имунни клетки?
Когато в човешкото тяло се развие инфекция, то започва да произвежда бели кръвни клетки, известна като лимфоцити. Основните видове клетки са В-клетките, които произвеждат антитела, и Т-клетките, които или подпомагат тяхната работа, или унищожават вирусните клетки. Някои T- и B-клетки притежават дълготрайна клетъчна памет, благодарение на която знаят какво да правят при повторна среща с патогена.
Двата вида клетки „виждат“ вируса по различен начин. B-клетките разпознават неговата форма и изграждат антитела, които се закрепват за неговите молекули (наподобяват две парченца от пъзел, които при съединяване пасват идеално). Т-клетките от своя страна разпознават отделни части от аминокиселините, които се съдържат във вируса.
Обхват на имунния отговор – взаимодействие между B- и Т-клетките
Всеки патоген има множество уникални характеристики, както отвън, така и отвътре. Имунните клетки работят съвместно, като атакуват повечето от тях. Процесът понякога се дефинира като „обхват на имунния отговор“. При добър обхват се наблюдават голям брой различни лимфоцити, които умеят да разпознават различните части на вируса. Така той по-трудно успява да се „скрие“ и да заобиколи имунната система.
Вариантът Омикрон разтревожи експертите, тъй като ключов елемент от външната му структура, която обикновено антителата атакуват – шиповият протеин, сега е сериозно мутирал и им пречи да се свържат с него и да го неутрализират. Т-клетките обаче се насочват към други части на коронавируса, където подобни мутации не могат да го замаскират и предпазят от тяхното действие.
По-ранни изследвания, които все още не са преминали преглед и одобрение, потвърждават наблюденията на учените. Откритието може да промени коренно ситуацията, след като в хода на пандемията SARS-CoV-2 се измени неколкократно, за да не бъде унищожен. Т-клетките са по-малко податливи на вирусните мутации. Също така, те изграждат по-траен имунитет, отколкото антителата.
Силен ли е ефектът от Т-клетките?
Ролята на Т-клетките в борбата с вирусните инфекции е добре известна и незаменима. При добър имунен отговор срещу COVID-19 те не само помагат на B-клетките да изградят антитела, но и участват в производството на Т-клетки, които имат за задача да разпознаят коронавируса и по този начин да защитят организма от различните му варианти.
Експертите продължават да събират научни доказателства за ефекта от Т-клетките в случаите на коронавирусна инфекция. Според тях те може би имат много по-важна от предполагаемата роля при справяне с нея.
Проучванията доказват, че Т-клетките с широк обхват на действие, които имат способността да разпознават повечето характеристики на вируса, са свързани и с по-силен имунен отговор. Колкото повече са те, толкова по-леко протича заболяването.
Обратно, слабата имунна реакция на Т-клетките води до усложнения при пациентите с COVID-19. Учените откриват, че при част от пациентите, които са боледували тежко, има дефект в реакцията на имунните клетки.
Повечето изследвания върху ефективността на Т-клетките започват да се провеждат, след като става ясно, че, за да се справи с постоянно мутиращия коронавирус, човешкият организъм се нуждае от широк обхват на имунната реакция. Специалистите са на мнение, че именно тази специфична функция на имунните клетки може да обърне хода на пандемията.
Възможно е широкото им поле на действие да е от полза не само за справяне с коронавируса. SARS-CoV-2 е вид бетакоронавирус. Друг негов подтип например ни заразява с добре познатата на всички хрема. Имайки предвид, че изследваните вече бетакоронавируси и новият, който причинява COVID-19, имат сходни свойства, не е изключено Т-клетките в човешкия организъм, изградени след прекарани настинки, да ни защитават и срещу коронавирусна инфекция. Вече има доказателства, които потвърждават тази теория.
Ролята на Т-клетките при разработването на ваксини срещу коронавируса
Много от създадените до момента ваксини, включително тези на „Moderna“, „Pfizer“ и „AstraZeneca“, атакуват основно една-единствена част от коронавируса – неговия шипов протеин. Препаратите се оказаха много ефективни при изграждането на антитела и същевременно стимулират имунната реакция на Т-клетките.
Отслабващата защита на антителата налага да се предприемат нови крачки при разработването на ваксини, така че тяхното действие да е насочено повече към Т-клетките и техния широк обхват на реакция.
Вече има екипи, които работят в тази насока. Завършени са първите изпитания на препарати, които отключват по-широкобхватен имунен отговор. Учените изразяват надежда, че тези ваксини може да се окажат с ключово значение за постигането на доживотен имунитет срещу тежко протичане на коронавирусна инфекция, без значение какъв е вариантът.
COVID: why T cell vaccines could be the key to long-term immunity: https://theconversation.com/covid-why-t-cell-vaccines-could-be-the-key-to-long-term-immunity
Коментари към Ваксини, които стимулират Т-клетките - ключ към постигане на траен имунитет