Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза

Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза

от 08 авг 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Високата концентрация на метали като алуминий, селен, уран, цинк, мед в кръвта увеличава три пъти риска от развитие на амиотрофична латерална склероза (ALS)
  • Проучването показва, че високите нива на стронций, никел и антимон намаляват риска от ALS
  • В изследването участват 545 души с ALS и 294 здрави за контролната група
  • ALS е тежко и нелечимо заболяване на централната нервна система, при което настъпва смърт от 2 до 5 години след откриването му

Поредно проучване, осъществено от екипа на доц. Стивън Гаутман от Мичиганския университет, показва, че за хората, в чиято кръв и урина нивата на метали са по-високи, съществува много по-голям риск да развият амиотрофична латерална склероза (ALS).

Изследването

Амиотрофичната латерална склероза, известна още и като болестта на Стивън Хокинг, е рядко и фатално невродегенеративно заболяване, на което влияние оказват не само генетични, но и фактори, свързани с околната среда, например, излагането на пестициди и метали.

Предишните проучвания показват ясно това. Както поясняват от екипа: „Няколко епидемиологични проучвания свързват развитието на болестта с натрупаните излишни метали в тялото, затова за нас беше изключително важно да потърсим отговор на няколко въпроса.“ На първо място е кои са веществата, увеличаващи този риск. Следват ги въпросите за това как те влияят върху развитието на болестта и кои хора са най-податливи.

В проучването са включени 454 души с ALS и 294 здрави, които са контролната група. Учените изследват нивата на метали в кръвта и урината им и след това ги сравняват.

доц. Стивън Гаутман

„Много е важно да разбираме по-задълбочено темата за излагането на метали като рисков фактор за амиотрофичната латерална склероза. Това от своя страна има съществено значение за превенцията на болестта и създаването на усъвършенствани терапевтични стратегии в бъдеще“, коментира доц. Стивън Гаутман, заместник-директор на Центъра за върхови постижение в областта на ALS в Мичиганския университет.

Резултатите

Хората с диагноза „Амиотрофична латерална склероза“ има в телата си значително по-високи концентрации на алуминий, барий, кадмий, селен, уран, калай, ванадий, цинк и мед, показват анализите. Високата концентрация и съвкупността им увеличават риска от развитие на ALS три пъти, става ясно от изчисленията.

Амиотрофична латерална склероза

Подобна е ситуацията и при контролната група. Излишъкът от метали в кръвта и урината на доброволците и особено по-големите количества на калай, мед, цинк и селен увеличава вероятността от бързо развитие на болестта и смърт с 1,5 пъти.

От друга страна обаче се оказва, че високите концентрации на няколко други елемента като стронций, никел и антимон намаляват, а не увеличават риска от развитие на амиотрофична латерална склероза.

>>>Лекарство за болестта на Паркинсон забавя развитието на амиотрофичната латерална склероза

Важен етап от изследването е свързан със създаването на рискови резултати от ALS за околната среда. Те са подобни на разработените преди година от екипа полигенни рискови резултати – става дума за точкова система, която претегля комбинираните ефекти на често срещаните генетични варианти и подобрява способността за прогнозиране на индивидуалния риск от развитие на заболяването.

Както пишат в статията с резултатите, публикувана в Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry: „Металите в кръвта и урината са свързани с повишен риск от ALS и намалена преживяемост, независимо от генетичния риск. Данните подчертават значението на експозицията на метал за риска и прогресията на амиотрофичната латерална склероза.“

Оценките за екологичен риск показват, че смесите от метали са свързани с три пъти по-голям риск за заболяването и за леталния изход от него.

>>>Кръвен тест обещава бърза диагностика на амиотрофична латерална склероза

Екипът установява още, че участниците с професии, при които са изложени на метали, имат завишени нива от тях.
Констатациите ни подчертават нуждата професионалните фактори и тези, свързани с околната среда, да бъдат отчитани, когато се оценява цялостният риск от експозиция на определен човек“, коментира и друг от участниците в екипа д-р Тей Гю Джан. Рискът със сигурност може да бъде намален при условие, че хората избягват дейности, свързани с излагането им на метал.

Следващите проучвания на екипа ще бъдат насочени към ефектът на металите върху невроните, носители на болестта, но и върху начините, по които те влияят на процесите, свързани със смъртта на тези неврони.

За ALS

Амиотрофичната латерална склероза е изключително тежко и нелечимо заболяване на централната нервна система. В резултат на болестта крайниците се парализират и настъпва мускулна атрофия. За съжаление смъртта от от белодробна недостатъчност настъпва от 2 до 5 години след поставянето на диагнозата. Досега само при двама души в света настъпва рязко забавяне на развитието на болестта. И двамата са от Великобритания и това са световноизвестният астрофизик Стивън Хокинг и китаристът Джейсън Бекер.

Източник:

https://www.michiganmedicine.org/health-lab/

Още по темата:
  • Висококалорийното хранене забавя развитието на амиотрофичната латерална склероза Висококалорийното хранене забавя развитието на амиотрофичната латерална склероза
  • Кръвен тест обещава бърза диагностика на амиотрофична латерална склероза Кръвен тест обещава бърза диагностика на амиотрофична латерална склероза
  • Мозъчен чип помага на пациент с амиотрофична латерална склероза да работи с компютър Мозъчен чип помага на пациент с амиотрофична латерална склероза да работи с компютър
  • Най-малко 200 души в България страдат от амиотрофична латерална склероза Най-малко 200 души в България страдат от амиотрофична латерална склероза
0.0/5 0 оценки

Коментари към Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза
    www.framar.bg 
    на 11 October 2025 в 23:25
    Коментирайте "Високите нива на метали увеличават риска от амиотрофична латерална склероза"

НОВИНАТА е свързана към

  • Терапия при болест на двигателния неврон (амиотрофична латерална склероза)
  • Висококалорийното хранене забавя развитието на амиотрофичната латерална склероза
  • Кръвен тест обещава бърза диагностика на амиотрофична латерална склероза
  • Мозъчен чип помага на пациент с амиотрофична латерална склероза да работи с компютър
  • Протеинът neurturin предпазва мускулните влакна от дегенерация
  • ALS Ice Bucket Challenge, или защо звездите се заливат с кофи с ледена вода
  • Локализирана амиотрофична склероза
  • Най-малко 200 души в България страдат от амиотрофична латерална склероза
  • Възможно е скоро да има лекарство за амиотрофичната латерална склероза
  • Лекарство за болестта на Паркинсон забавя развитието на амиотрофичната латерална склероза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Конгресът на Асоциацията по физикална и рехабилитационна медицина (АФРМ) събра водещи наши и чуждестранни специалистиКонгресът на Асоциацията по физикална и рехабилитационна медицина (АФРМ) събра водещи наши и чуждестранни специалисти

Конгресът на Асоциацията по физикална и рехабилитационна медицина (АФРМ) събра водещи наши и чуждестранни специалисти

от 11 окт 2025г.Прочети повече
Какви техники и съвети да спазваме при оригване на бебетоКакви техники и съвети да спазваме при оригване на бебето

Какви техники и съвети да спазваме при оригване на бебето

от 10 окт 2025г.Прочети повече
Шизофренията е свързана с дефицит на желязо и загуба на миелин в мозъкаШизофренията е свързана с дефицит на желязо и загуба на миелин в мозъка

Шизофренията е свързана с дефицит на желязо и загуба на миелин в мозъка

от 10 окт 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

УМБАЛ „Свети Георги“ с безплатни ваксини срещу COVID-19 и ДТК за бременни през есенно-зимен сезон 25/26

преди 2 дни, 10 часа и 6 мин.

Колоездачен клуб Берое ви кани на спортно състезание с кауза в Стара Загора - 5 октомври 2025 г., неделя, от 10:00 ч.

преди 15 дни, 6 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се променя нагласата ви спрямо безопасността на ваксините?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФИТОБИОС МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ саше * 14 430956

МАТИСЪН СМИНДУХ капсули * 120

ФИТОБИОС МЕМОМИКС 100мл 682736

ХЕМОФАКТОРС дъвчащи таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ФИТОБИОС ГОЛАФИТ БИМБИ спрей 15мл 430468

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

MILIAN разтвор за инхалации 3 мл * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 окт 2025г. в 16:49:34

АКУТИЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 окт 2025г. в 16:47:23

АМОКСИГАММА таблетки 875 мг/125 мг * 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 окт 2025г. в 16:46:59

MILIAN разтвор за инхалации 3 мл * 10

Коментар на: Веселина Димова от 10 окт 2025г. в 16:46:13

АКУТИЛ капсули * 60

Коментар на: Даниела Динова от 10 окт 2025г. в 16:27:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival