Във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ прилагат най-новия метод за индивидуално колянно протезиране
Специалисти от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ приложиха за втори път иновативна технология в колянното протезиране. Доц. Калин Михов и екип от Клиниката по ортопедия и травматология в болницата оперирали 48-годишна жена с гонартроза по най-новия метод. Доц. Михов коментира, че това е вторият пациент в страната, при когото използват тази технология, както и че по нея работят от началото на годината. Той допълва, че в скоро време на още четирима пациенти им предстои да се подложат на интервенцията, като в момента ставите им се произвеждат в Швейцария. Нагласите на специалистите са, че процедурата ще се превърне в рутинна във варненското лечебно заведение.
Клиниката по ортопедия и травматология в „Св. Марина“ е единствената в страната, която има сертификат и е стандартизирана да извършва иновативната технология и да използва конкретния имплант. Той е индивидуален, произвежда се за даден пациент и се прилага предимно при млади и активни хора, които се нуждаят от пълно възстановяване на функцията и пълния обем на движение на крайника. Индивидуалната колянна протеза се използва главно при пациенти с гонартроза, когато вече не са налице други възможности за лечение.
За да се произведе протезата, се прави триизмерен скенер по формата, кривините и радиуса на нормалното коляно на болния преди артрозата. Направата на импланта отнема 3-4 месеца и той има индивидуален специфичен инструментариум за резекция на костните краища. Пълното възстановяване на дейността на крайника на пациента става след 2-3 месеца, като раздвижването започва веднага след операцията с помощта на патерици.
До момента в УМБАЛ „Св. Марина“ специалистите прилагали индивидуално колянно протезиране със специфичен инструментариум, който осигурява само прецизна резекция на ставните повърхности и заместването им със стандартни коленни импланти с еднакви кривини и радиуси. Проблемът при тях е, че невинаги прилягат точно и се налага компромис между функцията и балансирането на колянната става.
С новата индивидуална протеза се избягва напрежението в меките тъкани, не се обременяват мускулите, сухожилията и ставните връзки и по този начин не се появяват типичните болка и оплаквания след колянно протезиране. Това става благодарение на възстановяването в пълна степен на осите на движение, формата на кондилите, размерите, кривината и центровете на ротация чрез модерното изделие.
През май тази година предстои ежегодният конгрес на Българското артроскопско дружество и на Дружеството по колянна хирургия. На него се очаква да бъде гост един от бащите на индивидуалната протеза – проф. Мишел Бонин, който е и председател на Дружеството по колянно и тазобедрено протезиране във Франция. Специалистът ще направи няколко демонстрационни операции, а очакванията са на форума да присъстват над 300 души от различни страни и България.
Редактор: Ирина Тенева
Източник и снимка: УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна
- От следващия месец във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ ще се диагностицира рак на простатата чрез нова процедура
- Четирима бяха спасени след донорска ситуация във варненската УМБАЛ „Св. Марина“
- МУ-Варна закупи роботизиран високоенергиен лазер М6 за нуждите на УМБАЛ „Света Марина“
- В УМБАЛ „Света Марина“-Варна вече работят с апаратура за фюжън биопсия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Росен Иванов Райков
- Д-р Румен Станчев Йорданов
- Д-р Владимир Геров
- Проф. д-р Николай Руменов Сапунджиев, д. м.
- д-р Ваня Антонова Александрова
- Проф. д-р Боян Добрев Балев
- Доц. д-р Богомил Петков Илиев, д.м.
- Д-р Мартина Иванова Гълъбова-Николова
- д-р Валентина Симеонова Дашева
- УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна
Коментари към Във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ прилагат най-новия метод за индивидуално колянно протезиране