Кардиохирурзи спасяват живота на мъж с иновативната операция MIDCAB

Акценти
|
Екипът на Клиниката по кардиохирурия в Университетската болница „Света Марина“ във Варна спасява живота на Йордан Симеонов, прилагайки за пореден път минимално инвазивната процедура MIDCAB, която е авангарден и щадящ метод за лечение на хора, които страдат от сърдечносъдови заболявания.
Историята на Йордан Симеонов
Проблемите на Йордан Симеонов, който е от Шумен, започват през 2008 г. Вдига изключително високо кръвно. Тогава търси помощ във варненската болница „Света Марина“. Кардиохирурзите му поставят стент и така овладяват състоянието му. В следващите години мъжът се чувства много добре. Редовно ходи на прегледи. През 2025 г. обаче развива диабет. В продължение на три дни го лекуват в болницата в Шумен. Свалят нивата на кръвната захар, но при изписването го съветват да потърси кардиолог, тъй като кардиограмата му не е добра.
Йордан се насочва отново към специалистите от Варна, които 17 години преди това са го излекували.
В Клиниката по кардиохирургия извършват нужните изследвания и прегледи. Кардиолозите установяват, че мъжът е с двуклонова коронарна болест със значима стеноза на лявата предна низходяща артерия (LAD) както и гранична стеноза на дясната коронарна артерия.
Минимално инвазивната процедура MIDCAB
Подобна диагноза изисква интервенция, но не по спешност. Това дава възможност за задълбочена подготовка и уточняване на всички дейтали.
„Двуклоновата коронарна болест на мъжа позволява хибриден подход. Ние, кардиолозите, правим операцията на лявата коронарна артерия, а по-късно колегите инвазивни кардиолози ще стентират дясната коронарна артерия“, разяснява хода на интервенцията д-р Андрей Андреев.
Кардиохирургът уточнява, че анатомично пациентът е много подходящ за този иновативен и щадящ подход.
Минимално инвазивният директен коронарен байпас MIDCAB е иновативна процедура, по време на която хирургът оперира през малък разрез при биещо сърце. В случая с Йордан разрезът е между 7 и 10 сантиметра. Направен е под лявата му гърда. Методът позволява бързо възстановяване. Час след операцията мъжът е екстубиран, на втория ден се разхожда спокойно, а на петия е изписан.
Йордан признава, че се чувства много добре и знае, че за пореден път му спасяват живота, за което благодари.
MIDCAB вече е отработена процедура от екипа на Клиниката по кардиохирургия. Както пояснява д-р Андреев и най-малката подробност е подготвена предварително, а всеки от членовете на лекарския екип знае какво точно трябва да прави във всяка минута.
›Лекари от варненската болница „Света Марина“ спасиха 9-годишно дете с рядък тумор на фаринкса ›Идентифицираха гени, свързани с коронарната болест на сърцето |
„Винаги обсъждаме подробно всеки един от случаите, а това ни позволява да изберем най-добрия и подходящ начин на лечение. Тази операция не може да бъде направени на всеки, но има други методи, затова и индивидуалният подход е изключително важен“, подчертава каридиохирургът.
Благодарение MIDCAB възможностите за лечение на хората с исхемична болест на сърцето стават повече и те имат реален шанс да живеят пълноценно.
-
Руски и немски учени разработват неинвазивен метод на скрининг за степента на развитие на сърдечните заболявания
-
Одобриха нов кръвен тест, предсказващ риска от исхемична болест на сърцето
-
Тестват ново лекарство срещу церебрална исхемия
-
Екип на варненската Университетска болница „Света Марина“ спаси живота на дете с тежък мозъчен кръвоизлив
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Д-р Росен Иванов Райков
- Проф. д-р Боян Добрев Балев
- Проф. д-р Боряна Борисова Върбанова, д.м.
- Проф. д-р Цветан Любенов Тончев
- Бета-блокери
- д-р Ваня Антонова Александрова
- Терапия с блокери на калциевите канали
- Д-р Владимир Геров
- Проф. д-р Николай Руменов Сапунджиев, д. м.
Коментари към Кардиохирурзи спасяват живота на мъж с иновативната операция MIDCAB