Руски и немски учени разработват неинвазивен метод на скрининг за степента на развитие на сърдечните заболявания

Екип от руски и немски учени създава неинвазивен метод на скрининг, който идентифицира три етапа от развитието на исхемия и патология на сърдечната клапа. Системата, която използва изкуствен интелект, представя резултатите като използва един от цветовете на светофара.
Използваните до момента методи за изследване на сърдечносъдовата система предполагат хирургическа намеса. Много често се оказва, че не са подходящи за някои от болните. Например, магнитно-резонансната ангиография предполага облъчване и затова е забранена за хората, които имат пейсмейкъри.
Тестът, който сигнализира за проблеми с цветовете на светофара
В основата на новия метод стои електрокардиографията (ЕКГ). Кардиографът извършва триизмерно сканиране на сърцето и предава данните към приложение на смартфон, което от своя страна анализира информацията с помощта на изкуствен интелект чрез алгоритми и облачни технологии. Четири минути след началото на теста програмата показва резултатите чрез цветове.
Всеки от трите цвята, същите като на светофара, са свързани със степента на увреждане на сърцето. „Има три етап в развитието на сърдечносъдовите заболявания“, обяснява един от авторите на разработката д-р Темирлан Еркенов, кардиохирург в Кардиологичния център „Сана“, град Котбус, Германия.
Етапите, изразени чрез цветове:
- Зелен – пациентът няма никакви проблеми
- Жълт – при хора, предразположени към инфаркт и с начален стадий на запушване на съдовете
- Червен - сигнализира за прединфарктно състояние, което изисква спешна операция.
Д-р Еркенов разяснява, че чрез метода, който екипът създава, се получават много по-подробни данни от ЕКГ за естеството на сърдечната исхемия. Другото предимство е, че „точността при определянето според нашия метод е 92%, докато при магнитно-резонансната ангиография е 80%“, подчертава кардиохирургът.
Авторите работят в продължение на няколко години, за да се стигне до възможността системата да определя признаците на сърдечните патологии. За целта те я обучават с данните на 600 пациенти с исхемична болест. В настоящия момент са преминали изпитвания на 1 500 души от 15 клиники в Германия.
Значението на теста
Д-р Темирлан Еркенов е категоричен, че работата им има фундаментално значение в областта на ранната диагностика на кардиологичните патологии. И се аргументира така: „Това е първият неинвазивен метод, който превъзхожда по точността си традиционните методи на скрининга. Не по-малко предимство е, че той е достъпен и изключително лесен за прилагане, а това е предпоставка за ускорено развитие на методите за ранна диагностика на болести на сърцето. Това може да спаси живота на хора, при които патологиите се откриват твърде късно, което може да е фатално.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Терапия с блокери на калциевите канали
- Коронарен байпас
- Бета-блокери
- Образни изследвания при инфаркт на миокарда
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Даншен
Коментари към Руски и немски учени разработват неинвазивен метод на скрининг за степента на развитие на сърдечните заболявания