Във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ реконструираха кости на ходило с иновативния заместител биостъкло
Екипът от Клиниката по ортопедия и травматология в Университетската болница „Света Марина“, Варна, използва за първи път иновативния заместител на костна тъкан - биостъкло за реконструкция на кости в ходилото на жена с тежка деформация след фрактура.
Жената не е в състояние да ходи, има силни болки и оток на крака в зоната, където е получила фрактурата.
Претърпяла е няколко операции, но за съжаление резултатите не са добри. Постъпва в Клиниката след като е лекувана неуспешно в други лечебни заведения.
Операцията
Проф. Димитър Райков и колегите му д-р Стоян Иванов, д-р Светослав Добрилов и д-р Преслав Пенев се запознават със случая на жената.
След задълбочен анализ на ситуацията и на състоянието на жената екипът решава, че за да бъде спасено ходилото й, ще извърши остеотомия. Това е сложна операция, при която се прерязва костта на петата и се извършват корекции на деформациите. Следва премахване на некротичните части, а на тяхно място след това се поставя вещество, което замества костите.
Целта на комплексната реконструкция на ходилото е, пострадалият да възстанови напълно нормалната си походка, да не куца и най-вече да не изпитва болки.
Костта на петата има специфична морфология, а за нормалната походка от голямо значение са отношенията й с останалите кости, казва д-р Стоян Иванов.
Ортопедите решават, че в този случай ще използват биостъкло, с което ще заместят пострадалите е нефункциониращи кости на ходилото.
Биостъклото
Биостъклото е иновативен материал, чиято структура и кристална решетка наподобяват стъклото. Състои се от силиций, калций, натрий и фосфор. Този състав позволява отлични биосъвместимост.
„Материалът има две функции. От една страна стимулира процесите на регенерация на костите и провокира връзка с тъканите, а от друга страна, когато се постави на мястото на дефекта, променя локалната PH среда и по този начин не позволява да се развиват различни организми. Това е от голямо значение в ортопедичната практика, защото никой не застрахован и винаги могат да се появят инфекциозни усложнения, а всяко едно от тях води до провал“, разяснява д-р Иванов.
Това е и едно от най-важните предимства на материала и то има пряко отношение към качеството на живот на пострадалите.
От своя страна д-р Светослав Добрилов подчертава, че биостъклото е по-добрият вариант, защото другият е да се имплантира изкуствена донорна кост, която се набавя трудно заради законови пречки, а и количествата невинаги са според изискванията на лекарите.
„Биостъклото може да се заявява в големи количества, а това позволява извършването на големи хирургични операции не само в областта на петната кост, както е сегашният случай, но и на тазобедрената става, коляното или при онкологични заболявания на костната система, които налагат цялостна или частична подмята на костите, за да се избегне ампутация“, коментира д-р Добрилов и допълва, че приложението му е в много широки граници.
Проучванията показват, че нивата на приемане от страна на пациента на иновативния материал са много високи. Разбира се, всичко е много индивидуално, но най-често са нужни между 2 и 3 месеца за пълното приемане на биостъклото.
И още за иновативния метод
Ръководителят на Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Света Марина“ проф. д-р Димитър Райков казва, че едно от огромните предизвикателства на съвременната медицина е възможността да се замества човешката кост – с изкуствено произведени или биологични материали, както и с части от костта, наречени донорни.
„Имаме опит във всяка една от тези области. В последните години медицинските индустрии работят много активно, търсейки нови варианти, които са в състояние да наподобяват максимално структурата на костите, но и да се интегрира бързо и да бъде устойчив на възпалителни агенти“, обяснява проф. Райков.
Медиците смятат, че биостъклото ще навлиза все по-бързо в практиката.
- Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия
- Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време
- Нискобюджетен микроскоп с награда за постижение в биомедицинския инженеринг в конкурса на Националния здравен институт, САЩ
- В Новосибирск започват производството на биопокритие за протези
Продукти свързани с НОВИНАТА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА ИНОВАЦИИТЕ - МАТ РИДЛИ - СИЕЛА
ОКСИБОР ФОРТЕ таблетки * 30
БЕРКЕМАН ДНЕВНА ШИНА ЗА КОРЕКЦИЯ НА КОКАЛЧЕ НА ПАЛЕЦА РАЗМЕР М - ДЯСНА 8440
КОЛУЕЙ КОЛДЕКА капсули * 60
КАЛЦИЙ + ВИТАМИНИ D + К таблетки * 60 АРО ЛАЙФ
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МСМ (МЕТИЛ - СУЛФОНИЛ - МЕТАН) капсули 1000 мг. * 200
НОВИНАТА е свързана към
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Гипсова превръзка
- Упражнения срещу остеопороза за всеки ден
- Костна тъкан
- Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
- Кафяви водорасли
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
- Изследване на витамин Д
Коментари към Във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ реконструираха кости на ходило с иновативния заместител биостъкло