Възрастта на жените, поразени от рак на гърдата в България, става все по-ниска
Три хиляди и петстотин жени се разболяват на година от карцином на гърдата. От тях 75% са над 50 години, а останалите 25-30 на сто са на възраст 22 -50 г. В момента в България има 35 000 жени с отрязани гърди.
Статистиката беше изнесена на кръгла маса „Жените в бизнеса срещу рака на гърдата", организирана от Клуба на бизнес дамите (Business Lady Club). Неформалната организация, която обединява 50 бизнес дами от различни сектори, е подела кампанията "Ангели срещу рака на гърдата" за физическо и емоционално преодоляване на следоперативната намеса в битката с рака.
"Ние сме жени на действието и ще предприемем стъпки още днес", каза председателят на клуба Детелина Смилкова. От организацията предлагат поне 2 пъти годишно в средните и висшите училища да има среща с лекари специалисти в часа на класния или в извънкласни форми. Бизнес дамите пък ще инициират прегледи в структурите, които ръководят.
„Хиляди жени изживяват лична и семейна болка. Искаме да им кажем, че не са сами, с тях сме", каза още Смилкова.
„Карциномът, навреме открит, може да бъде излекуван", каза д-р Елиза Георгиева, мамолог от плевенската частна болница „Св. Пантелеймон". Думите й подкрепиха всички присъстващи лекари - хирурзи, пластични хирурзи, психолози, които работят с оперирани от рак на гърдата жени.
„Дамите с изрязани гърди оформят общество, което не желае да говори за проблема си", каза пластичният хирург д-р Николай Георгиев, според когото липсата на средства за лечение както у пациента, така и у държавата е сериозен проблем. „Финансирането на клиничните пътеки за лечение на рака на гърдата ще даде шанс на много жени", обърна се д-р Николов към представителите на здравното министертсво.
Личната си история на болна от рак на дебелото черво разказа Вили Боршукова, перукер по професия, майка на 3 деца, която от 22 години прави перуки за раковоболни.
„Останах сама в нищото, когато разбрах диагнозата си. От там ме извади желанието ми да помагам на другите. То стана моето спасение. Като перукер всеки ден срещам болни жени, чиито глави бръсна и им слагам перуки", разказа Вили, която основава фондацията „Промени живота си сега". Организацията инициира събирането на коса за изработка на безплатни перуки. Боршукова разказа, че страхът от загуба на косата е причина много жени да отказват химиотерапия.
Според нея обаче липсата на психолог, когато една жена трябва да чуе страшната диагноза, както и в следопертаивния период, е голям проблем.
"Когато една жена чуе диагнозата "рак на гърдата", има два пътя - да се предаде или да се бори, каза Илиян Илиев, психолог в „Св. Пантелеймон", според когото жените е важно да знаят, че заболяването може да бъде преборено.
„Не само косата е проблем на болните от рак жени. Те се страхуват, че след операция на гърдата, всички на улицата ще гледат именно гърдите им", добави Илиев и подчерта, че за това са необходими импланти.
Д-р Емилия Ташева от Министерството на здравеопазването посочи, че в много болници има псхолози, но няма достатъчни подготвени, за да се регламентира нуждата от тях в закон. Лекарите от кръглата маса отправиха апел към МЗ и НЗОК за адекватно финансиране на качествени импланти при операции на рак на гърдата.
„Не става дума само за спасение на живота, но и на психиката", подчерта д-р Пеев. Колегата му д-р Стоянов, също от плевенската болница посочи, че ракът на гърдата има не само хирургично лечение, но и намеса на пластичен хирург.
"Въпросът дали и кога да има реконструкция на гърдата, може да реши само един екип от онколог хирург, пластичен хирург и психолог", посочи той. Детелина Смилкова съобщи в края на срещата, че ще бъде стартирана благотворителна кампания, насочена към бизнеса, за набиране на средства за импланти за жени, на които им предстои операция.
Коментари към Възрастта на жените, поразени от рак на гърдата в България, става все по-ниска