В Националната кардиологична болница спасиха шестима души от ампутация благодарение на мултифункционален катетър
Екип лекари от две отделения на Националната кардиологична болница (НКБ) – Клиниката по съдова хирургия и отделението по образна диагностика и интервенционална рентгенология, спасяват от ампутация на крайниците шест души като извършват ендоваскуларни процедури с използван за първи път у нас мултифункционален катетър.
Пациентите
И шестимата болни имат тежки увреждания на периферните кръвоносни съдове. Запушванията на артериите им са толкова тежки, че има реална опасност да се стигне до ампутация на крайниците.
Както пояснява съдовият хирург доц. Наделин Николов, случаите и на шестимата са изключително усложнени. Той и колегите му рентгенолози д-р Светла Динева и д-р Перо Попески решават, че начинът да спасят от ампутиране крайниците, е лечението да бъде осъществено по ендоваскуларния метод, който е щадящ, като в същото време използват консуматив от най-ново поколение.
Преди да пристъпят към интервенцията специалистите извършват много прецизна образна диагностика на запушванията.
Интервенцията
Интервенциите са осъществени изцяло под контрол на рентген. Ендоваскуларните процедури са извършени с мултифункционален катетър. Консумативът, наречен Oscar, се използва за първи път у нас и е представител на новото поколение продукти на немската компания Biotronik.
Мултифукционалния катетър е комбинация между катетър и регулируем балон.
По време на операцията лекарят отпушва и разширява едновременно стеснения съд като разгъва балона и се съобразява с анатомията на болния и с това колко трябва да бъде разширено устройството. Това е важно, защото по едно и също време запушената артерия не само се отпушва, но и бива разширена, особено ако е установено стеснение до степен на критичност.
„Благодарение на иновативия консуматив достигаме до увредената зона и я разширяваме до оптималната терапевтична степен. Новото е възможността един и същи консуматив да се приложи с различни дължини, което е съобразено с конкретната ситуация. За същото нещо преди щяха да бъдат изразходвани няколко консуматива“, коментира д-р Светла Динева.
Защо ендоваскуларен метод
Отговорът дава съдовият хирург, осъществил интервенциите, доц. Наделин Николов: „Патологията на съдовете на долните крайници причинява на хората непрекъсната и при това много силна болка от една страна, а от друга при нея рискът от ампутация и от смърт особено в напредналите стадии е изключително висок. Ендоваскуларният метод е много щадят, а когато се постави вътресъдов имплант, настъпват сериозни подобрения. Възстановяват се кръвоснабдяването и храненето на органите и тъканите.“
Не на последно място спират болките и естествено бива преодолян рискът от ампутиране на крайника.
Доц. Николов казва, че спасените от ампутация споделят колко добре се чувстват веднага след операцията.
Пациентите са изписани, а медиците от Националната кардиологична болница ще продължават да следят състоянието им.
Доц. Наделин Николов
Д-р Наделин Николов е сред водещите ендоваскуларни хирурзи у нас и е част от екипа на Националната кардиологична болница. Специалист по съдова и ендоваскуларна хирургия.
Д-р Николов е един от специалистите по конструиране на съдов достъп до хрониодиализа.
Въвежда за първи техниката CERAB при лечението на стенотично-оклузивна болест на аортата и на методиката EVAR за лечение на абдоминални аневризми.
Специалистът прави първата у нас хибридна операция на човек с тандемни каротидни стенози и ендоваскуларните методи на лечение при случаите на дълбока венозна тромбоза.
- Бионична протеза за крак се контролира напълно от нервната система
- FDA одобри първото лечение за тежко измръзване в САЩ
- Хирурзи от УМБАЛ „Александър Чирков“ спасяват левия крак на 75-годишен мъж с ампутиран десен крайник
- С нова процедура съдови хирурзи във Варна спасиха долен крайник от ампутация на пациент с диабет
Коментари към В Националната кардиологична болница спасиха шестима души от ампутация благодарение на мултифункционален катетър