Хирурзи от УМБАЛ „Александър Чирков“ спасяват левия крак на 75-годишен мъж с ампутиран десен крайник
Специалистите от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на Университетската болница „Проф. Александър Чирков“ спасяват левия крак на мъж с ампутиран преди време десен крайник.
Историята на Никола
Възрастният човек е с ампутиран десен крак. Случва се през 2020-а след множество реконструкции и опити крайникът да бъде спасен. Поставена му е протеза и Никола се справя добре. В последния месец обаче той усеща постоянна болка в здравия си крак, не може да стъпва на него. Неразположението е толкова ясно изразено, че мъжът не е в състояние да спи нощем.
Съдовите хирурзи от УМБАЛ „Проф. Александър Чирков“, където постъпва за лечение, откриват, че оросяваното на здравия крайник е критично и съществува реален риск той да бъде ампутиран.
Изследванията показват, че артериите, отговорни за захранването на крака, които се намират в корема, са запушени и реално не работят. Лекарите откриват още малка аневризма на абдоминалната аорта и процес в пикочния мехур. Когато към това се добави и факта, че 75-годишният Никола е с множество придружаващи заболявания като бъбречна недостатъчност, диабет, атеросклероза и преживян инфаркт, става ясно, че ситуацията е сложна, а интервенцията няма да бъде само една.
Интервенциите
Съдовите хирурзи извършват три операции, благодарение на които спасяват крака на Никола.
Както поясняват от лечебното заведение, след всяка от операциите има ретромбоза и се налага лекарите да реконструират все по-голям сегмент от артерии.
При първата интервенция те отпушват аортно-илиачния сегмент, при втората правят байпас от феморалната артерия към артерията зад коляното, а при третата реконструират изцяло артериите от ингвиналния лигамент и отново поставят байпаса. Така преодоляват напълно запушването и възстановяват подвижността на крака.
В интервенциите участва целият екип на Клиниката.
След успешните операции, спасили от ампутация крайника, идва ред на рехабилитацията. В момента Никола може да стои прав. Рехабилитацията продължава, както продължава и активното лечение и проследяването на процеса в пикочния мехур. Целта е да не се допусне поредната ретромбоза.
Специалистите напомнят, че след ампутация на един крайник се увеличава сериозно рискът от отстраняване и на другия.
Причината се крие в генерализираната атеросклероза. Става дума за болест, която е хронична и прогресира. Характерно за нея е, че по стените на артериалните съдове се натрупват мастни вещества, което води до стесняването и запушването им. Най-често запушването обхваща всички артерии – на горните и долни крайници, коронарните, мозъчните, захранващите сърцето.
Един от начините да се избегнат подобни рискове и да се предотвратят сериозните поражения е засилена профилактика и превенция, категорични са съдовите хирурзи и кардиолозите.
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Свилена Гадева
- Хирургично лечение
- Д-р Надя Найденова
- Проф. д-р Валентин Стефанов Говедарски
- Проф. д-р Юлия Борисова Македонска Джоргова
- Проф. д-р Светослав Тодоров Йовев, д.м.
- Д-р Емил Емилов Хаджиев, д.м.
- Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Света Екатерина" ЕАД, гр. София
- Проф. д-р Диана Крумова Трендафилова-Лазарова, д.м.н.
- Доц. д-р Борислав Ацев
Коментари към Хирурзи от УМБАЛ „Александър Чирков“ спасяват левия крак на 75-годишен мъж с ампутиран десен крайник