В очакване на нова ваксина срещу хепатит С
Причината за ваксината да се използват маймунски, а не човешки аденовируси е, че човешките не стават за преносители на части от генома на хепатитния вирус. Те са познати на нашата имунна система и се изхвърлят навън заедно с "товара" им. Организмът обаче може да си изгради защита само ако гените на причинителя на болестта са разчетени и регистрирани в протеини. Втора група учени от Оксфорд използвали изолираните от маймуни аденовируси, за да вмъкнат чрез тях в човешкото тяло елементи от хепатит С, достатъчни, за да се изгради имунитет.
Хепатит С се пренася най-често по кръвен път, като в 70% от случаите се хронифицира и уврежда черния дроб, казва и доц. Крум Кацаров от ВМА. По света са инфектирани около 160 млн. души по данни на Би Би Си. В около 20% от случаите при болните се стига до цироза. Не е малък и рискът от рак на черния дроб. По данни на Световната здравна организация годишно вирусът е причина за смъртта на около 350 000 души.
Профилактиката и лечението на хепатит С е важна социална тема, защото хроничната му форма засяга предимно млади хора между 20 и 35 г. От 2002 г. у нас в 11 центъра успешно се прилага програма за съвременно лечение на хепатита.
У нас се прилагат най-модерните терапии с интерферони, регистрирани в Европа, а медикаментите се реимбурсират 100% от здравната каса. Критерий за излекуване при хепатит С е 6 месеца след приключване на лечението вирусът да не се установява в кръвта.
проф. Людмила Матева
Коментари към В очакване на нова ваксина срещу хепатит С