В Русия завърши първата фаза от тестването на нов препарат, откриващ рак на гърдата и на простатата
Премина първата фаза от клиничните изпитания на нов радиофармацевтик, който открива два вида рак – на гърдата и на простатата.
Диагностичното лекарство е създадено от учени от два изследователски центъра в Томск – Изследователския център „Онкотераностика“ на Томския политехнически университет и Института за онкологични изследвания на Томския национален изследователски медицински център към Руската академия на науките.
Препаратът
Екипи от Томския изследователски медицински център разработват линия от радиофармацевтици, в основата на които са пептиди. Този вид лекарства имат висока диагностична стойност, но все още не са навлезли в клиничната практика по света заради трудности при синтеза им, съобщават от Центъра в Томск.
Новият радиофармацевтик се състои от пептида RM26, маркиран с изотопа технеций-99м. Всяка RM26 молекула носи един радиоактивен изотоп. Пептидната молекула е чувствителна към определени видове ракови клетки. Докато се движи в тялото на пациента, тя открива раковата клетка, а изотопът технеций сигнализира като показва точното място, където се намира туморът.
Както подчертават изследователите особеността на лекарството се крие в неговата структура.
Клиничните изпитвания
Първата фаза на клиничните изпитвания започва през април 2021 г. и приключва през юни. В проучването са включени шест жени и петима мъже, пациенти на онкологичния институт в Томск.
Лекарството е показало висока диагностична ефективност при откриването на някои луминални подтипа от рак на гърдата, чувствителни към хормоналната терапия, което е 60% от всички случаи, както и при диагностицирането на рак на простатата в ранен стадий.
Предстоят още няколко етапа на клинични тестове. След приключването им екипът планира да модифицира лекарството от диагностично в терапевтично. Водещият изследовател проф. Владимир Чернов обяснява, че това ще стане, като заменят изотопа технеций с рений за рака на гърдата, а с лутеций за рака на простатата. Това ще доведе до създаването на конкретен медикамент, предназначен за лечение.
Радиофармацевтиците и тяхното бъдеще
През 20 век учените търсят активно универсални диагностични радиофармацевтици, които са чувствителни едновременно към много видове рак. Маркираната с флуор-18 флуородеоксиглюкоза е призната за работния кон на ядрената медицина. Оказва се, че гъвкавостта може да бъде съществен недостатък и туморът често да се бърка с възпалителен процес.
„Съвременната тенденция в науката е търсенето на специфични лекарства, които откриват определен вид рак. Когато типа клетка е идентифицирана ясно и прецизно открита, това позволява по-късно пациентът да бъде лекуват целенасочено и до тумора да се изпрати точният медикамента“, обяснява проф. Чернов (на снимката) и онагледява по следния начин: „Това, за което говоря, не е като при химиотерапията, където се атакуват здравите клетки. В нашия случай става дума за действия подобни на тези, които извършват специалните части – работи се прецизно, тихо, ефективно и като се нанася възможно най-малко вреда на организма“.
Според заместник-ректора на Томския технически университет Мехман Юсубов в момента в света се използват само две целеви лекарства за изотопна терапия. „Да бъдат създадени линии от ефективни и безопасни лекарства, е глобална задача“, казва той и подчертава, че финалът на този проект ще позволи на Томск да укрепи статута си на център на ядрената медицина. Основанията затова са наличната инфраструктура за производство на изотопи – изследователският ядрен реактор на Томския технически университет, циклотронът, компетенциите в областта на физиката и химия и мощната медицинска база в района.
Проф. Владимир Чернов припомня, че в момента в Института за онкологични изследвания вървят и клиничните изпитвания на още няколко лекарства, диагностициращи агресивен тип рак на гърдата. Сред тях е и радиофармацевтик, който използва скелетен протеин ADAPT6, специфичен за онкомаркера Her2/neu, който е рецептор на повърхността на туморната клетка. Първият етап от клиничните тестове, в който са участвали 29 пациенти, е показал, че лекарството е ефективно. Резултатите от изследването са публикувани в The Journal of Nuclear Medicine, както и представени през септември 2020 г. на първия шведско-руски форум за млади учени, който се проведе онлайн.
https://news.tpu.ru/news/2021/06/30/38687/
- Здравното министерство поема 70% от цената на иновативна терапия при рак на простатата
- Прилагането на брахитерапия с ниска мощност води до пълното излекуване на 94,75% от пациентите с рак на простатата в ИСУЛ
- Хормоналната терапия при рак на простатата удвоява риска от смърт от сърдечни заболявания
- Учени изпробват нов ДНК тест за рак на простатата
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE
НовВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Рак на простатата
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Мужик корен
- Ръката на Буда
- Теснолистна върбовка, Иван чай, Огнена трева
- Доц. Иван Дечев: Дори да нямат оплаквания, мъжете над 45 години трябва да се изследват за рак на простатата
Коментари към В Русия завърши първата фаза от тестването на нов препарат, откриващ рак на гърдата и на простатата