Георги Славов, специалист по лечебно хранене: Всяко лечение задължително протича с вегетарианска програма
"Лекуват храните, които са алкалнообразуващи - плодове, пресни плодови сокове, зеленчуци", подчертава Слави Славов. Балансираната диета се състои от 80% от алкалнообразуващи храни и 20% киселинообразуващи (месото, саламите, рибата, захарта, белият хляб, тестените изделия, сиренето, кафето, чаят, шоколадът, алкохолът и др.) Колкото по-висока е киселинността в кръвта на даден човек, толкова по-вероятно е той да се чувства и да изглежда болен. Когато храната ни съдържа много захар, хляб и месо, а е бедна на пресни зеленчуци и плодове, се създава киселинно насищане, докато увеличеният прием на пресни плодове и зеленчуци увеличава алкалността на кръвта и подобрява здравето и издръжливостта.
Комбинацията плодове, зеленчуци, семена и ядки е съвършеното хранене. Докато обаче човек достигне до него трябва да има преход от месеци до години. Този преход трябва да е под наблюдението на специалист и контрола на диетолог, посочи Слави Славов. Според него с месото и млечните продукти трябва да се внимава най-много. Той препоръчва на любителите на сиренето да го комбинират със зелена салата, за да е полезна храна.
"Нашите предци са яли месо и млечни продукти много рядко - само на празник. Те са били почти вегетарианци", посочи диетологът и специалист по лечебно хранене Георги Славов. Ние не сме в студените скандинавски страни, за да наблягаме на месото. През вековете основните храни на нашия народ са били просото, качамака, булгура, варивата, семената и ядките. Предците ни са консумирали и много полезното масло. Време е да се върнем към традиционната за нашата земя и природа храна, за да сме по-здрави като нация, съветва диетологът Славов. Според него почти всяка болест може да се излекува чрез храна. Старт на оздравителния процес задължително трябва да се даде с 5 до 15-дневна вегетарианска програма. Добре е да се прилага поне 4 пъти в годината - на всеки сезон. След това може да се включат и храни от животински произход, но трябва да бъдат обработени така, че да бъдат лесно усвоени от организма.
Месото задължително трябва да се вари 10-20 минути, за да се премахнат от него тежките вещества. След това се промива и се приготвя на пара, скара или във фурната. Противопоказни са млечните продукти - ако се яде сирене и мляко, то трябва да е козе или биволско. Да се дъвче продължително - всяка хапка трябва да е смляна от всеки зъб, посъветваха специалистите по лечебно хранене.
Коментари към Георги Славов, специалист по лечебно хранене: Всяко лечение задължително протича с вегетарианска програма