Д-р Марин Генчев: Защо е важно лекарят да обича пациентите
Не можех да разбера защо ми задаваше тези въпроси. Нали преди малко й бях обяснил какво е пневмония? Защо тази жена се занимава с хомеопатия, когато има толкова ефективно средство за борба с инфекциите? Бях чувал подобни мнения и преди и не разбирах защо хората не харесват антибиотиците.
Нека погледнем фактите. В края на XIX век в индустриалния свят хората са живеели средно 35-40 г. Умирали са най-вече от инфекции (туберкулоза, пневмония, червен вятър и др.). Днес положението е коренно различно. Хората в развитите страни живеят двойно по-дълго (средно около 80 години). Тази промяна се дължи на няколко фактора. Един от най-важните е откриването на антибиотиците. Те са спасили стотици милиони, дори милиарди човешки живота. Имената на Bartolomeo Gosio, Alexander Fleming, Ernest Duchesne, Paul Ehrlich ще останат завинаги като едни от най-великите откриватели в историята на медицината.
Хомеопатията използва силно разредена форма на вещество, причиняващо симптомите на съответната болест. Хомеопатичните препарати са направени от минимални дози от едно вещество, което се разрежда във вода, докато от него не остане и една-единствена молекула. С други думи, вода, която не съдържа нищо освен подсладители. Многобройните научни изследвания не успяват да докажат никакъв ефект на хомеопатичните лекарства.
Въпреки всички тези факти все повече хора се обръщат към "алтернативната" медицина, т.е. към медицината, където ефектът не може да бъде доказан с научни методи чрез опити и наблюдения.
В нашето общество, което на пръв поглед изглежда доминирано от знание и наука, това изглежда абсурдно. Истината е, че научните подходи почти не участват във вземането на нашите житейски решения.
Трябва да си дадем сметка, че вярата играе много голяма роля в нашия живот. Ние вярваме на дадена марка и затова купуваме даден продукт, вярваме на учебниците по биология и затова приемаме хипотезата за еволюцията за доказана истина, вярваме на даден лекар и затова приемаме лекарството, което той ни предписва, вярваме на даден човек и сключваме с него брак.
По принцип в това няма нищо лошо. Аз самият се занимавам от години с медицинска генетика и вярвам в нашия Господ Исус Христос. Научният подход е абсолютно неприложим за повечето решения, които вземаме. Големият проблем започва, когато направя избор, вярвайки, но бъда заблуден, че става дума за наука. Един почтен лечител хомеопат би трябвало да информира коректно всеки един пациент, че многото опити с алтернативни медикаменти не показват никакъв ефект, но че приемайки даден препарат с вяра, немалко хора са се почувствали по-добре. Трябва да допълним, че "алтернативното лечение" струва немалко и това допълнително издига неговия авторитет. Доказано е, че колкото повече плащат пациентите за преглед, толкова по-доволни са от консултацията и толкова по-стриктно спазват указанията на лекарите.
За съжаление не са малко примерите в "научната" медицина, когато се злоупотребява с лековерието на пациентите. Въоръжени с предизвикващите доверие бяла престилка и слушалка лекари, водени от користни подбуди, с лекота могат да убедят пациенти да се подложат на ненужни за тях операции. В моята кариера съм наблюдавал не един или два случая, завършили трагично.
Какви поуки може да си направим? Когато хората отиват при лекар, освен правилна диагноза и правилно лечение те имат нужда и от правилно отношение. Това отношение в Библията се нарича ЛЮБОВ. Често ние, лекарите, действаме бързо по схемата "диагноза-лечение-да влезе следващият". Врачки, народни лечители и всякакви други "продавачи на надежда" действат различно. Те изслушват, съпричастни са и предлагат "индивидуален подход". Ние, лекарите трябва да се научим да обичаме нашите пациенти.
*Авторът д-р МАРИН ГЕНЧЕВ е завършил медицина във Виенския университет, където придобива специалност по неврохирургия. После работи 4 г. в Бетезда, САЩ. В момента е неврохирург към Клиниката по неврохирургия, МБАЛСМ "Пирогов".
Коментари към Д-р Марин Генчев: Защо е важно лекарят да обича пациентите