Д-р Стефан Константинов: "Не бива да се толерира секцио по желание"
"Секцио по желание не трябва да се толерира, но право на пациентката е да направи информиран избор" - това заяви здравният министър Стефан Константиновпо провод на предложенията за премахване на операцията по желание, заради рисковетео, които крие.
Според него не бива да се внушава това, че раждане чрез цезарово сечение е по-добро както за родилката, така и за бебето.
Министър Константинов е категоричен, че лекарите трябва да са много отговорни и да обясняват всички положителни и отрицателни страни.
Когато пациентката вече е наясно с всички плюсове и минуси, нейно свещено право е да каже кой метод предпочита.
Коментарът на министъра идва на фона на бума от секцио по желание през последните години, когато пациентките нямат медицински причини да го направят, а просто робуват на модата или на внушението, че така е по-безболезнено.
-
Константинов: Често се правят скъпи процедури на здрави пациенти
-
Стефан Константинов: НАП трябва да се грижи за събирането на невнесените здравни вноски
-
Константинов не е предлагал 24-часов режим на работа на джипитата
-
Д-р Стефан Константинов: Болниците не могат да отказват приемане с мотива, че няма да получат пари
Коментари към Д-р Стефан Константинов: "Не бива да се толерира секцио по желание"