Екип от Института по онкология в Томск разбра как да разпознае клетките, образуващи метастази при рак на гърдата
Биолози от Томския научно-изследователски институт по онкология са успели да идентифицират няколко отличителни черти, по които да бъдат разпознати раковите клетки, които са в състояние да напуснат туморите в гърдата и да създадат метастази в други органи на тялото.
Молекулярната биоложка Олга Савелиева и колегите й от няколко години правят опити да открият особености на онези стволови ракови клетки, които успяват да се „измъкнат“ от туморите в млечната жлеза. Интерес за учените представлява ролята, която играят клетъчните рецептори CCR5, CXCR4 и CCR2 в процеса. Тези протеинови израстъци се намират на повърхността на левкоцитите и други имунни тела, които ги използват за разпознаване на различни химични сигнали и за обмен с други тъкани и клетки.
Туморните клетки, които лекарите извличат от метастазите, съдържат подобни рецептори и появата им в първичния тумор обикновено се свързва с лоша прогноза за болния. Учените нямат понятие какво точно означава появата им и дали могат да бъдат използвани за разпознаване на бъдещи метастази.
Екипът на Олга Савелиева се опитва да отговори именно на този въпрос. Прави го, като проучва детайлно структурата на рецепторите и генома на туморната клетка при двадесет и трима пациента с различни форми на рак на гърдата. Сравнявайки структурата на повърхността на „обикновените“ и на стволовите ракови клетки, които са в състояние да генерират метастази, изследователите се надяват да идентифицират онези отличителни признаци, които ще позволят да бъдат отделени.
В резултата на проучванията те откриват няколко колкото интересни, толкова и неочаквани характеристики. Става ясно, че рецепторите CCR5 се откриват по-често на повърхността на стволовите ракови клетки. В същото време не всички свободно движещи се в кръвта на пациентите ракови клетки принадлежат към числото на тези стволови клетки.
Екипът анализира свойствата и вида им и открива редица различия в структурата, облика и сбора от рецептори, които позволяват тези клетки да се разграничат от други компоненти на кръвта или от самите тумори.
Учените продължават да изследват свободно движещите се ракови клетки, които могат да произвеждат метастази и ще се опитат да намерят още характерни черти, които ги отличават от „обикновените“ ракови образувания. Това ще им помогне да разберат как да им попречат да проникнат и да се закрепят в други органи, но и как да ги унищожат още преди появата на метастази.
В резултат на откритието ще бъдат създадени лекарства, които да не допуснат образуването на метастази.
Проучването на екипа е публикувано в научното списание Annals of Oncologi.
tass.ru
- Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Учени откриха нови инструменти за подобряване на грижата за пациенти с метастази в мозъка
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Екип от Института по онкология в Томск разбра как да разпознае клетките, образуващи метастази при рак на гърдата